Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Ubuntu 16.04 lts servera dosya transferi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Merhaba arkadaşlar

Biliyorsunuz Ubuntu 16.04 lts server termınal ekranı ıle calısıyor. ve oraya dosya atmam gerekıyor.
vmaware ile Ubuntu 16.04 lts server kurdum. ubuntuya mssql 2017 kurdum. 
yedek verıtabanı dosyamı ubuntuya atmam gerekıyor. fakat basaramadım.
Hatta dosyayı sanal cdroma surucuye ekledım ama ubuntudan cdroma gıremedım

Yardımcı olursanız sevınırım
(24-09-2019, Saat: 09:00)serdar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba arkadaşlar

Biliyorsunuz Ubuntu 16.04 lts server termınal ekranı ıle calısıyor. ve oraya dosya atmam gerekıyor.
vmaware ile Ubuntu 16.04 lts server kurdum. ubuntuya mssql 2017 kurdum. 
yedek verıtabanı dosyamı ubuntuya atmam gerekıyor. fakat basaramadım.
Hatta dosyayı sanal cdroma surucuye ekledım ama ubuntudan cdroma gıremedım

Yardımcı olursanız sevınırım

Merhabalar,

Aşina olmadığım bir konu Smile
Umarım işinize yarar.

@"Fesih ARSLAN" Bey'in eğitimini bekliyoruz dört gözle Smile

https://www.youtube.com/watch?v=g_hY3E6nRfs
https://www.youtube.com/watch?v=GKEGNdNIQrw

Kolay gelsin.
Merhaba,
Eğitimden hep bir adım önde gidiyorsunuz. Smile
@hi_selamlar, doğru bir tespitte bulunmuş.
Önümüzdeki hafta Linux sunucu üzerinde web servis uygulamasını geliştirirken dosya transferlerini de kullanacağız.
O eğitime kadar sabredin desem, olmaz tabi.
Bunun için öncelikle  harici bir uygulama olan WinSCP yi indirin. Bağlantıyı SFTP olarak yapın.

[attachment=717]

Bağlantıyı sağladıktan sonra sol taraftaki pencereden dosyanızı seçin ve sağ tarafta istediğiniz konuma sürükleyip bırakın.

[attachment=718]

WinSCP ile bazı klasörlere erişemeyebilirisiniz. O zamanda dosyayı, WinSCP ile user klasörüne transfer edin. 
Daha sonra Ubuntu dosya taşıma komutu ile istediğiniz dizine taşıyabilirisiniz.

Örneğin,
sudo mv /home/ars/deneme.db /usr/lib/apache2/modules/deneme.db
mv komutu, belirttiğiniz ilk dizindeki dosyayı, ikinci parametre ile belirttiğiniz konuma taşır. Yani kes-yapıştır yapar.
@"Fesih ARSLAN" hocam odevine calisan ogrenci gibi seminere hazirlik yapiyoruzWink)
Hizir gibi yine imdadimiza yetistiniz cok tesekkur edrim
Diger seminer icin sabirsizlaniyoruz
Ayrıca FileZilla gibi başka ftp programlarını da kullanabilirsiniz. Ana mantık FTP ile dosya transferi.
@3ddark teskkurler linux ortamina yeni asina oluyorum biraz zor geliyor. Gec kaldik ama boslugu bir an once kaptmak lazim. Windowsa mahkum olmak bir suru engel cikariyor
Eğer olayı yanlış anlamadıysam, konu sadece, pc den sanaldaki Ubuntu'ya dosya aktarımı ise

[img]p5a6yL.png[/img]

1. Kırmızı işaretli bölümde pcnize bağladığınız flash bellek görünecektir ve sağ tıkladığınızda "Connet" derseniz flash bellek windows dan kaldırılıp ubuntu da gösterilir.

2. Sarı ile işaretli kısım Mega bulut servisinin pc sürücüsü, her iki platforma da kurarsanız dosya aktarımlarınızı sorunsuz ve hızlıca yapabilirsiniz. Aslında önceleri pCloud kullanıyordum ama internet bağlantısı olmadığında dosyalara erişemiyorsunuz çünkü sanal bir disk(sürücü)de tutuyordu dosyaları, internet olmadığında dosyalara erişemiyorsunuz yada ben ayarlarını yapamadım bilemiyorum, sonuç itibari ile hemen hemen hepsini denediğim seçeneklerden en beğendiğim Mega oldu. 

3. Fesih hocama katkı olarak Ubuntu terminalda sudo nautilus komutunu girerseniz dosya yöneticisini(nautilus) yönetici haklarıyla açmış olursunuz ve dosya taşıma kopyalama işlerini sürükle bırak şeklinde yapabilirsiniz. Mint de sağ tıklayıp yönetici olarak aç diyorsunuz, Ubuntu da terminaldan yönetici olarak açıyorsunuz, Debian veya Fedora da  sürükle bırak kabul etmiyor terminalden hallet kardeş diyor, bir sürü distro olması işte bu yüzünden güzel. Söylediklerim kesin bilgi değildir hemen yaymalayım lütfen  Smile kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştım izninizle.
Normal şartlar altında vmware ile ana makina ve sanal makina arasında dosya transferi ve clipboard için kopyala yapıştır yeterli. Sadece bir kezvmware tools aracını sanal makineye kurmalısınız. İlk kurulumda otomatik kurabilir, size kurmanızı önerebilir yada kendiniz vmware menüsünden VM > Install VMWare Tools... tıklamalısınız, kurulacak araç için CD sürücüsü belirecek. Oradan kurun. Normalde kendi aktif oluyor ama yine de ayarlardan kopyala yapıştırın açık olduğundan emin olun.
Yukarıda saydıklarım Windowsta problemsiz. Linuxta yüksek ihtimal sorun yaşayacaksınız. En azından ben yaşadım.
(21-10-2019, Saat: 10:57)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Eğer olayı yanlış anlamadıysam, konu sadece, pc den sanaldaki Ubuntu'ya dosya aktarımı ise

[img]p5a6yL.png[/img]

1. Kırmızı işaretli bölümde pcnize bağladığınız flash bellek görünecektir ve sağ tıkladığınızda "Connet" derseniz flash bellek windows dan kaldırılıp ubuntu da gösterilir.

2. Sarı ile işaretli kısım Mega bulut servisinin pc sürücüsü, her iki platforma da kurarsanız dosya aktarımlarınızı sorunsuz ve hızlıca yapabilirsiniz. Aslında önceleri pCloud kullanıyordum ama internet bağlantısı olmadığında dosyalara erişemiyorsunuz çünkü sanal bir disk(sürücü)de tutuyordu dosyaları, internet olmadığında dosyalara erişemiyorsunuz yada ben ayarlarını yapamadım bilemiyorum, sonuç itibari ile hemen hemen hepsini denediğim seçeneklerden en beğendiğim Mega oldu. 

3. Fesih hocama katkı olarak Ubuntu terminalda sudo nautilus komutunu girerseniz dosya yöneticisini(nautilus) yönetici haklarıyla açmış olursunuz ve dosya taşıma kopyalama işlerini sürükle bırak şeklinde yapabilirsiniz. Mint de sağ tıklayıp yönetici olarak aç diyorsunuz, Ubuntu da terminaldan yönetici olarak açıyorsunuz, Debian veya Fedora da  sürükle bırak kabul etmiyor terminalden hallet kardeş diyor, bir sürü distro olması işte bu yüzünden güzel. Söylediklerim kesin bilgi değildir hemen yaymalayım lütfen  Smile kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştım izninizle.

Bilgi için teşekkürler.
Hemen test ettim. lazım olur diye...  Rolleyes
sudo nautilus komutu, Linux GUI için olabilir mi?
Yönetim almak istediğim dizin üzerinde ben yöneticiyim ( sudo nautilus ) dedim.
İnanmadı.

[attachment=775]

Sonra nautilus paketi kurulu olmadığını anladım. Linux 64-bit Ubuntu Server üzerine bu paketi (sudo apt-get install nautilus-admin) kurdum.
Yine olmadı.

[attachment=776]

Yada bu komutu ben kullanamadım.
Nasıl kullanılıyor?
Fesih hocam çok pardon Confused  tahmin ettiğim üzere yanlış anlamışım,  evet grafik tabanlı bir ara yüzden bahsediyorum ki görselde GNOME masaüstü kullanıyorum. Sizin için bende araştıracağım ama bu Ubuntu Server a bir masaüstü ortamı örneğin XFCE yada MATE kurulamıyor mu? ya da kurulmaması mı gerekiyor acaba performans güvenlik vs adına. Tekrar kusura bakmayın.
Sayfalar: 1 2