Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Hareketi Satranç Karakterleri
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba arkadaşlar.
Yazmayı planladığım bir oyun için, hareket eden satranç karakterleri lazım, yürüyecekler, patlayacaklar vs. Bu karakterlerin çizimi için yardımcı olabilecek ya da yardımcı olabilecek tanıdığı olan var mı?
(14-01-2021, Saat: 21:18)savasabd Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba arkadaşlar.
Yazmayı planladığım bir oyun için, hareket eden satranç karakterleri lazım, yürüyecekler, patlayacaklar vs. Bu karakterlerin çizimi için yardımcı olabilecek ya da yardımcı olabilecek tanıdığı olan var mı?

merhaba,

2boyut için
3boyut için

yardımcı olabilir, bunların çıktılarını kullanarak delphidemi bu oyunu hazırlayacaksınız?

öyleyse size önerim;

(2d)
blenderden arka fon transparent bir gif vs export edebilirseniz, bunu delphi uygulamasına resource olarak ekleyip timage de vs gösterebilirsiniz, hareketleride dosya dosya arka arkaya oynatırsınız o esnada hangi aksiyon gerekiyorsa,

(3d)
diğer türlü delphi uygulaması sahnesine obje olarak ekleyip, önceden hazırlanmış koordinat listesine göre işleme gerekecek, gerek obje konumu gerek obje şekil manipilasyonu için.

unity unrealengine gibi platformlar bu animasyon formatlarını destekliyor, ve çapraz platform çıktılar verebiliyor.

açıkcası bu konuyu bende araştıryorum ancak delphi fmx ile android ios gibi platformlarda çalışabilecek performanslı büyük haritalar yaratmaya izin verecek bir örnek henüz göremedim, genelde gördüklerim scroolbox içine eklenmiş png nin üzerine timage nesneleri koymaları ve hareketlendirmelerinden ibaret, scrollbox da bu içindeki resmin kesitini gösteriyor 2d etkisi veriyor, ve basit viewport3d demoları..

forumda bu konuyla ilgili bir kategori açılıp geliştirilse, oyun konusunda 2d/3d/4d adım atacaklara yardımcı olur.

bu konunun bir sonraki aşaması lise üniversite öğrencilerini sınıf bazında kategorileyerek, modellemeciler, eskisciler, haritacilar gibi bir oyun için gerekli aşamaların guruplanarak sınıflarının açılarak, insan kaynağı yetiştirilebilir, bu gençler kendi içlerinde organize olarak çıkaracakları oyunları, stream psnetwork gibi alanlara dağıtım yaparak yeni güzel bir yolda ilerleyebilirler.

-- "Yazmayı planladığım bir oyun için", hareket eden satranç karakterleri lazım

anladığım kadarıyla siz benim yukarıdaki bahsettiğim konuları zaten biliyorsunuz ve yanlızca obje modellenmesine ihtiyacınız var,
bu oyunu delphi ilemi yapacaksınız? çapraz platform olacakmı? (android/ios), 2d mi 3d mi düşünüyorsunuz, ve geliştirmek istiyen diğer arkadaşlar için bu problemleri hangi yollarla nasıl çözdüğünüzü paylaşırmısınız?
Örnek bir uygulama, aktif olarak 60.000 kişi tarafından oynanıyormuş.

[attachment=1563]

KaynakSatranç Açılış Sihirbazı
Evet Delphi'de Fmx ile mobil platformlar için yazacağım,  c++ ile  Opengl üzerine biraz çalışmışlığım var, elbette bir oyun motoru değil ama Fmx'in imkanları  ekip halinde yazılan oyunlar haricinde kişilerin yazacağı kısıtlı (benim gibi)  2d ve 3d oyunlar için fazlasıyla yeterl. Zaten kullanan oyun şirketleri de var, Her iki cümlesinden birinde Delphi'yi şunlar şunlar kullanıyor diyen arkadaşlar var forumda , siz de duymuşsunuzdur mutlaka kullanan şirketler olduğunu. Beni kimin kullandığı ilgilendirmiyor açıkçası, Delphi'nin sunduğu imkanlar eksikleri olmakla beraber yeterli, dil kısmı ise hafıza ile işlemciyle doğrudan ilişki kurabildiğiniz diller aynı bence sizin yeteneğinize ve çalışmanıza bağlı gerisi. Biraz yazarken -en azından ben öyle yapıyorum- kodumuzu optimize eder, işlemciyi gereksiz tekrar ve nesne oluşturma işleri ile yormazsak gayet de stabil çalışıyor Fmx'de yazılan oyunlar. Ben biraz da el alışkınlığından pointer'larla çalşııyorum, bu sizi gereksiz if'lerden, case'lerden kurtarıyor yada bana öyle geliyor :-), ayrıca Fmx'in  3D kütüphanesinin kullanımı kolay, fakat oyunlar ciddi bir matematik bilgisi istiyor, bence ülkemizde yazılımcıların ihmal ettiği başka bir nokta da bu. Bana dediğiniz gibi obje modellemesi için karakterler lazım, bu konunun maalesef programlamadaki önemi yeterince anlaşılmış değil, ben de zamanında kodu ne kadar optimize yazarsam hafıza ile ne kadar iyi oynarsam o kadar iyi programcıyım diye düşünüyordum; ama geç kalmış da olsam anlıyorum ki bu konularda da en azından orta seviye bir bilgiye sahip olmalı her yazılımcı.

(15-01-2021, Saat: 10:27)RAD Coder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Örnek bir uygulama, aktif olarak 60.000 kişi tarafından oynanıyormuş.KaynakSatranç Açılış Sihirbazı

Hocam bana şu minvalde karakterler lazım.
(15-01-2021, Saat: 10:27)RAD Coder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Örnek bir uygulama, aktif olarak 60.000 kişi tarafından oynanıyormuş.KaynakSatranç Açılış Sihirbazı


Link çalışmıyor. Başka konudaki benzer linkinizde çalışmıyordu. Linkin sonundaki &utm_medium=twitter ekini kaldırmak gerekiyor. Yoksa sayfa bulunamadı hatası veriyor.

Esas link : https://blogs.embarcadero.com/ja/cross-p...ce=dlvr.it
Merhaba,
Buna hitaben benzer bir konu çok eskiden forumda paylaşılmış. Belki işinize yarar.
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=739
https://kenney.nl/assets
(18-01-2021, Saat: 13:57)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,
Buna hitaben benzer bir konu çok eskiden forumda paylaşılmış. Belki işinize yarar.
https://www.delphican.com/showthread.php?tid=739
https://kenney.nl/assets

Teşekkürler, inceleyeceğim, işe yarar bir şeyler bulurum belki.
Gelişmeleri bizimle paylaşır mısınız ?
(18-01-2021, Saat: 16:39)quiet1day Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Gelişmeleri bizimle paylaşır mısınız ?

Tamamdır hocam, bir sonuç alırsam inşallah.