Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Örnek stok takip programı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3
s.a  arkadaşlar bir  tane stok takip programı  yapmak istiyorum uzun zaman oldu stok takip te neler olmalı nasıl olmalı veritabanı firebird  yapmayı  düşünüyorum gerçi şimdi oda  değişmiştir  elinde  örnek amaçlı  program v.s birşey olan var mı acab  ??
Ürünleri ID nosuna göre takip edin, Kodlarla boğuşmayın, SP ve Trigger'lar ile işini görün.
Adet kısmını integer yapmayın, Float yapın.
@mcuyan ın yazdıklarına ek olarak, barkod alanı, stok hareket tabloları, fire işlemleri de ekleyin.
Yetkilendirme ve loglama olmalı.
Merhabalar,

- Depo tanımları (birden fazla depo olabilir)
+ Raporlamalar
- son alış/satış fiyatı
- son alış/satış firma
- depo bazlı ürün stok durumları
- vb.
(13-09-2022, Saat: 23:04)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ürünleri ID nosuna göre takip edin, Kodlarla boğuşmayın, SP ve Trigger'lar ile işini görün.
Adet kısmını integer yapmayın, Float yapın.

ID  no derken  stok kodu mu ???
Hocam çok engin bir denizdesiniz.. Ucu bucağı olmayan bir deniz. Hiç stok tecrübeniz var mı bilmiyorum ama bir projeye başlarken ben önce kafam da canlandırırım. ne satacamğım nasıl satacağım.. Ön fizibilitesini çıkarır sonra DB diagramını ve master detail keyleri oluştururum. DB yapısını ana temelini binanın kolonlarını oluşturdukdan sonra oturur kod yazmaya başlarım.

Siz önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz. PArekende mi Toptan mı, Sıcak satış mı, Teknik servis tarzı seri no lu satış mı, Fifo gibi ilk giren ilk çıkar mantığıyla mı yoksa fifo mantığı olmadan mı vs.vs.vs.

ID: Bir tabloda ki autoinc(oto.artan) uniqe (Benzersiz) bir ifade yani alandır. Örnek vermek gerekir ise: TCKimlik no uniqe bir ifadedir.
(14-09-2022, Saat: 22:16)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Hocam çok engin bir denizdesiniz.. Ucu bucağı olmayan bir deniz. Hiç stok tecrübeniz var mı bilmiyorum ama bir projeye başlarken ben önce kafam da canlandırırım. ne satacamğım nasıl satacağım.. Ön fizibilitesini çıkarır sonra DB diagramını ve master detail keyleri oluştururum. DB yapısını ana temelini binanın kolonlarını oluşturdukdan sonra oturur kod yazmaya başlarım.

Siz önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz. PArekende mi Toptan mı, Sıcak satış mı, Teknik servis tarzı seri no lu satış mı, Fifo gibi ilk giren ilk çıkar mantığıyla mı yoksa fifo mantığı olmadan mı vs.vs.vs.

ID: Bir tabloda ki autoinc(oto.artan) uniqe (Benzersiz) bir ifade yani alandır. Örnek vermek gerekir ise: TCKimlik no uniqe bir ifadedir.

hocam  ben eski yazılımcıyım 12 sene  evvel bu işlerle  uğraşıyordum ...

daha önce  az buçuk ticari  program yazmışlığımı var elbet ben e-ticaret  işi yapan kurumda  çalışıyorum ordan kemik tarak v.s  şeyler satışı oluyor  ama depo takibi  sıkıntılı mesela  bir ürün satıldı  bıçak diyelim programda  bakıyorum 100 tane  var depo da  1 tane bunun takibini yapmak istiyorum ve ürün satınca  barkod numara okutunca ürün stoktan 1 eksiltecek. 
kafamda  tasarım yaptım stokta  kayıtlı ürün 10 adet  altına düşünce  deponu kotnrol et diye uyarı verecek .  
birde delphi 7 ile  yazılan program win 10  da sorunsuz  çalışır mı  ???

veritabanı sizce ne olmalı ???

birde delphi 7 de yazılan kodlar delphi 11.1 de çalışır mı ???
Delphi 7 de yazılan uygulama neden Windows un herhangi bir sürümünde (Win98 üstü) çalışmasın ki? Tabii ki çalışır. Sonuçda Salt delphi ile yazılmış (herhnagi bir dll veya activeX dosyasına ihtiyac duymuyor ise..) Windowsun 32 yada 64 bit (Sizin Deploy yaptığınz çıkışa bağlı) tabii ki çalışacaktır. Hatta şöyle söyleyeyim: Deployu 32bit yaptıysanız 32 de de 64 de de çalışır. Fakat deployu 64bit yaparsanız 32 de çalışmaz.

Bence den öte sizce ne olmadı DB.. Eğer bedava ve 250 kullanıcısya kadar istiyorsanız tabiiki FB. Fakat kull sayısı daha fazla ve DB boyutu TB lara çıkacak ise MSSQL, Mysql yada PostgreSql i seçebilirsiniz. Ben kendi uygulamam da FB 2.5 kullanıyorum ve gayet stabil sorunsuz.

Delphi 7 de yazılan kod diğer versiyonlarda mutlaka çalışır diye bir şey yok. Ama Delphi 7 de Pchar vardır ama Delphi11 de PansiChar. Bu tür küçük nüanslar vardır. Ayrıca Delphi 7 de eğer 3.parti bir component kullanıyorsanız Delphi 11 için de bunu bulmanız gerekiyor vs.vs.vs.

Kısacası uzun ve meşakatli bir yol. Bu sorunucuza tek cümlelik bir cevap verebilmemiz mümkün değil. Siz Bismillah deyip başlayın, Takıldığınız yerde burada emin olun yüzlerce DelphiCan seve seve yardımcı olacaktır.
Aslında sorunuzun cevabı delphi ile değilde apiler ile alakalı.
Yeni nesil birşeyler türetildikçe eski apilere yeni isimler verilerek genişletilir. Böylelikle eski yapıda korunmuş olur.
Önceki yapılar için derlenmiş olan programlarınızda böylelikle çalışmış olur.
@mcuyan
Mesela örneğinizde ki ansi ile unicode farkı
Ansi çağrımda sonu A ile biten apiler Unicode da ise W ile biten apiler çağrılır.
Sayfalar: 1 2 3