Delphi Can
Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Forum Hakkında & İnsan Kaynakları (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=115)
+--- Forum: Muhabbet Olsun (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=60)
+--- Konu Başlığı: Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır (/showthread.php?tid=3030)

Sayfalar: 1 2

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - adelphiforumz - 13-12-2018

Selamlar

Daha önceki TFS konusu ile karışmasın diye ayrı bir başlıkta yazdım
Delphi XE2 ve Tokyo sürümleri ile sorunsuz çalışabilecek
Windows Server üzerine kurulabilen ve veri depolaması MS SQL olan
hangi Versiyon yönetim uygulamasını önerirsiniz.

Teşekkürler

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - ahmet_sinav - 13-12-2018

DB bağlantı ve Query için component mi istiyorsun?
6 yılı aşkındır DEVART'ın SDAC'ını kullanıyorum. Ara ara problem çıkmıyor değil fakat hızlı response veriyor supportları.
Tavsiye ederim.

Cvp: Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - adelphiforumz - 13-12-2018

(13-12-2018, Saat: 18:34)ahmet_sinav Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DB bağlantı ve Query için component mi istiyorsun?
6 yılı aşkındır DEVART'ın SDAC'ını kullanıyorum. Ara ara problem çıkmıyor değil fakat hızlı response veriyor supportları.
Tavsiye ederim.

Soruyu yanlış sormuş olabilirim belki.
Tam olarak istediğim Delphi XE ve Tokyo ile source'ların güvenliğini ve yapılan değişikliklerin geriye dönüş takibini yapmak istiyorum

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - Slowhand - 13-12-2018

Selamlar. Firma olarak uzunca bir süredir VisualSVNServer ve TortoiseSVN kullanıyoruz. Kendi projelerimde ise GIT (BitBucket üzerinden) kullanıyorum. Bence direkt GIT ile başlayabilirsiniz.

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - ahmet_sinav - 14-12-2018

@adelphiforumz soruyu ben yanlış anlamışım. MsSql server alt yapısını kullanan versiyonlama sistemi bilmiyorum. Veri depolaması mssql server olmayan tortoise svn ve bit bucket kullanıyoruz uzun yıllardır.
@Slowhand Tortoise svn ms sql server kullanmıyor benim bildiğim. Veri depolaması mssql server demiş @adelphiforumz

Cvp: Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - adelphiforumz - 14-12-2018

(13-12-2018, Saat: 21:07)Slowhand Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar. Firma olarak uzunca bir süredir VisualSVNServer ve TortoiseSVN kullanıyoruz. Kendi projelerimde ise GIT (BitBucket üzerinden) kullanıyorum. Bence direkt GIT ile başlayabilirsiniz.

Önce GIT düşündüm fakat araştırdığım kadarı ile GIT ile dfm problemlerinden bahasediliyor. 
Bu problemlerin tam olarak ne olduğunu bilen varmı?

Cvp: Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - Slowhand - 14-12-2018

(14-12-2018, Saat: 00:37)ahmet_sinav Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @adelphiforumz  soruyu ben yanlış anlamışım. MsSql server alt yapısını kullanan versiyonlama sistemi bilmiyorum. Veri depolaması mssql server olmayan tortoise svn ve bit bucket kullanıyoruz uzun yıllardır.
@Slowhand  Tortoise svn ms sql server kullanmıyor benim bildiğim. Veri depolaması mssql server demiş @adelphiforumz
Evet sql server kısmı gözümden kaçmış.  Açıkçası hiç öyle bir bilgi de yok bende. Hatta portable olabilmesi için sql server'a bağlı olmaması daha mantıklı.

(14-12-2018, Saat: 09:38)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-12-2018, Saat: 21:07)Slowhand Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar. Firma olarak uzunca bir süredir VisualSVNServer ve TortoiseSVN kullanıyoruz. Kendi projelerimde ise GIT (BitBucket üzerinden) kullanıyorum. Bence direkt GIT ile başlayabilirsiniz.

Önce GIT düşündüm fakat araştırdığım kadarı ile GIT ile dfm problemlerinden bahasediliyor. 
Bu problemlerin tam olarak ne olduğunu bilen varmı?
Delphi içerisinde forma sağ tık yaptığınızda "Text DFM" seçili değilse sorun olabilir. Form binary olarak saklandığında, formda neler değişmiş diye karşılaştırma yapamayacaktır. Tek kişi kullandığınızda sorun olmayabilir belki ama başka bir yazılımcının da aynı formda bir şeyler yapması durumunda merge işleminde sorun çıkar. Yani iki farklı kullanıcının aynı formda yaptığı şeyleri toplayıp doğru formu oluşturamaz. Aklıma bir tek bu geldi. Ben hep "Text DFM" olarak kullandığım için böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - adelphiforumz - 26-03-2020

Selamlar arkadaşlar

Ayrı bir konu açmak yerine daha önce açmış olduğum konu üzerinden gitmek istediğim için buradan devam ediyorum.
Daha önceki MS SQL üzerinden olan takip konusunu tamamen unutursak.

Delphi IDE içerisinden direkt kullanabileceğimiz bir versiyonlama uygulaması varmıdır.
Bir arkadaşın yardımı ile @Slowhand ın önerdiği VisualSVNServer ve TortoiseSVN yapısını kurduk.
Fakat delphinin içerisinden nasıl kullanılacağına dair çok fazla bir veriye erişemedim.
Youtube üzerinde 2-3 video var onları izledim fakat başarılı olamadım.

Bu konuda gerekirse basit bir örnekleme yapmak adına yardımcı olabilecek olan arkadaşlar varmıdır.
Teşekkürler, Sağlıklı günler herkese

Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - engerex - 26-03-2020

Emin değilim ama forumda yada kitapta bununla ilgili bir şeyler paylaşılmıştı diye hatırlıyorum.

Bende başta VisualSVNServer ve TortoiseSVN ile başlamıştım. Kurulu makinada format vs. gibi müdahalelerde sil baştan kurmak gerektiğinden BitBucket daha mantıklı geldi. 5 kullanıcıya kadar ücretsiz ve sınırsız özel depo mevcut.

Cvp: Hangi Versiyonlama uygulaması daha kullanışlıdır - TescilsizUzman - 26-03-2020

Merhaba,
Delphi IDE'si Subversion, Git ve Mercurial olmak üzere üç farklı SVN yönetim sistemine destek vermektedir. Bunları IDE'ye entegre ederek, Project Manager penceresinden projenizin sürüm kontrolünü yönetebilirsiniz.
IDE'ye nasıl entegre edeceğiniz, Embarcadero'nun yardım sitesinde adım adım anlatılmış.
Git için Git İntegration in Delphi