Delphi Can
Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Genel Programlama (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Konu Başlığı: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma (/showthread.php?tid=3050)

Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - cinarbil - 19-12-2018

İyi günler.

Formda üzerinde bulunan edit veya benzeri onexit olayı olan componentlerde 

Form.close yapınca  onexit olayı çalışıyor.

Formu   X   kapatınca onexit olayı çalışmıyor.

Bunu çalıştırmayan atlatan olay veya komut nedir ?

Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - mcuyan - 19-12-2018

Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..

Cvp: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - cinarbil - 20-12-2018

(19-12-2018, Saat: 17:43)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..

Örneklemek için yazıyorum

formda edit1 componentinde  onexit olayı  Boş olamaz uyarısı versin

Edit1 componenti secili ve veri girmeden formdaki Kapat butonuna bastım.

Önce onexit olayı olayı oluştuğunda  edit1.text boş olamaz uyarısı geliyor. 

ama edit1 secili  formun X   basınca onexit olayı olmadan kapanıyor.

lütfen burada edit1  e odaklanmayın buna benzer birçok işlem için olayın nasıl çalıştığını anlamak
istiyorum.

Cvp: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - forumcuali - 20-12-2018

(20-12-2018, Saat: 12:08)cinarbil Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-12-2018, Saat: 17:43)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..

Örneklemek için yazıyorum

formda edit1 componentinde  onexit olayı  Boş olamaz uyarısı versin

Edit1 componenti secili ve veri girmeden formdaki Kapat butonuna bastım.

Önce onexit olayı olayı oluştuğunda  edit1.text boş olamaz uyarısı geliyor. 

ama edit1 secili  formun X   basınca onexit olayı olmadan kapanıyor.

lütfen burada edit1  e odaklanmayın buna benzer birçok işlem için olayın nasıl çalıştığını anlamak
istiyorum.

ben şöyle basit bişey yaptım. boş geçmesini istemediğim edit 'in tag özelliğini; eğer ekle butonuna bastımsa '2' yaptım. editin onexitinede eğer tag 2 ise 'boş geçme' diye mesaj verdim. ama eger  '0' sa demekki ekleme kaydetme olayı yok ozaman çıkışa basarsa edit1.tag:=0 olduğundan herhangi bir hata vermeden kapattım.
iş gördü...

çoklu durum için bunu global bir değişke ile yaptım. EditMode:char diye global bi değişken tanımladım. yukardaki gibi ekle yaptımsa  EditMode:='E' yaptım ve onexite eğer editMode:='E' ise boş geçemezsin değilse ..... şeklinde yaptım.

umarım işe yarar

Cvp: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - ihalilcoban - 20-12-2018

Merhaba.

Bahsettiğiniz konuyla ilgili çeşitli senaryolar üretilebilir ama ben kendi kullandığım yöntemle ufak bir örnek hazırladım. İhtiyacınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. 

Kolay gelsin.

Cvp: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - forumcuali - 20-12-2018

(20-12-2018, Saat: 21:46)ihalilcoban Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

Bahsettiğiniz konuyla ilgili çeşitli senaryolar üretilebilir ama ben kendi kullandığım yöntemle ufak bir örnek hazırladım. İhtiyacınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. 

Kolay gelsin.

yanlız senin programda kapat deyince boş geçemezsin diyor. istenilen boş bile olsa kapat deyince çıkması... diğer durumlarda boş geçemezsin diyecek

Cvp: Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma - cinarbil - 21-12-2018

(20-12-2018, Saat: 21:52)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-12-2018, Saat: 21:46)ihalilcoban Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

Kolay gelsin.

yanlız senin programda kapat deyince boş geçemezsin diyor. istenilen boş bile olsa kapat deyince çıkması... diğer durumlarda boş geçemezsin diyecek

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.