Delphi Can
Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Mikrodenetleyiciler ve Gömülü Sistemler (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=1128)
+---- Forum: Gömülü Sistemler (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=1132)
+---- Konu Başlığı: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi (/showthread.php?tid=4494)

Sayfalar: 1 2

Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - guverdik - 06-02-2020

Kıymetli arkadaşlar, Port kavramları ve görsel bileşenleri (aslında SCADA) Delphi'ye nasıl yükleneceği ve kullanımlarına dair bolca TEMRİN şeklinde konular devam edecektir.

Port yapıları, yazılımın gerçek dünyaya açılan kapılarıdır. Yazılım dış dünya ile haberleşme işlemlerini, seri, USB, paralel ve ethernet port denilen donanımsal yuvalar vasıtası ile yapar. Ayrıca PCI da denilen bilgisayarların ana kartına takılan özel kartlar vasıtası ile çok hızlı ve büyük hacimli veriler ile de haberleşirler. Video cihazları da kameralar ile benzer bir yapısı olan portlar la haberleşir, veri toplar veya yayınlarlar. Yazıcılar paralel porta bağlanırdı ve birçok bilgisayarda sadece tek giriş vardı. Bunun sonucunda erişim ve kullanım hızı sınırlanıyordu. Bilgisayardaki seri port çıkışları da sınırlı ve hız açısından çok tatminkar değillerdi.

Günümüzde bilgisayarların hemen hepsinde birden fazla USB girişi bulunmaktadır. Bu USB konnektörler fareden yazıcıya birçok çevresel cihazın bilgisayara hızlı ve kolayca bağlanmasını sağlar. İşletim sisteminin desteklemesine göre, cihaz sürücülerinin yüklenmesi de oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Paralel port, seri port ve diğer bazı özel kartların kurulumuyla karşılaştırıldığında USB cihazlar inanılmaz derecede basit yapıdadırlar. Daha hızlı çalışması gerekan bağlantılar, bilgisayar kasasına takılan kendi kartlarına sahiplerdi ancak bilgisayarın slot sayısı sınırlıydı. USB tüm bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiştir. USB basit kullanımı sayesinde, kolay bir şekilde 127 adete kadar cihazın bilgisayar bağlantısı yapılabilmektedir. 

Hemen her çevresel aygıt USB girişiyle beraber gelmektedirler. Bilgisayar yazıcısı, tarayıcı, mouse, joystick, dijital kamera, webcam bilimsel veri işleme cihazları modemler, speakerlar telefonlar depolama cihazları network bağlantıları usb kablo ve konnektörler bir bilgisayara usb cihaz bağlamak oldukça kolaydır. usb konnektörü cihazın arkasında veya önünde bulunan usb girişlere takmak yeterli olacaktır. takılan, yeni bir cihaz ise işletim sistemi otomatik olarak tespit edecek ve cihazın sürücüsünü soracaktır. Eğer cihaz kurulduysa bilgisayar cihazı aktive edecek ve onunla haberleşmeye başlayacaktır. USB cihaz istenilen zamanda takılıp çıkartılabilir. Birçok USB cihaz kendi kablosuyla birlikte gelmektedir

İndirdiğiniz comport.zip isimli dosyayı, daha sonradan yerini değiştirmeyeceğiniz bir yerel sürücü ve klasöre çıkartınız. Delphi görsel programlama dilini çalıştırınız. Aşağıdaki ekran görüntülerindeki sıraya göre işlem yapınız. Kaydet (Save) ile ekranı kapatınız.

TComPort isimli seri port ve USB port bileşeninin nasıl yükleneceğini gösteren ekran görüntüleri.

[attachment=974]

İndirdiğiniz IOCompRio.rar isimli dosyayı, daha sonradan yerini değiştirmeyeceğiniz bir yerel sürücü ve klasöre çıkartınız.

Delphi görsel programlama dilini çalıştırınız. Aşağıdaki ekran görüntülerindeki sıraya göre işlem yapınız. Kaydet (Save) ile ekranı kapatınız.

[attachment=975]

Artık Delphi'mizde Seri port ve USB port kontrolleri için yeterli araçlarımız ile görsel animasyonlu bileşenlerine sahip olduk. Bir sonraki konuda tekrar görüşelim.

Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - frmman - 06-02-2020

Teşekkürler @guverdik hocam. İndirme linkerini sonramı ekleyeceksiniz.

Cvp: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - ERHAN ÖZTÜRK - 06-02-2020

Elinize sağlık hocam.

Cvp: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - guverdik - 06-02-2020

(06-02-2020, Saat: 11:36)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @guverdik hocam. İndirme linkerini sonramı ekleyeceksiniz.

(06-02-2020, Saat: 11:36)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @guverdik hocam. İndirme linkerini sonramı ekleyeceksiniz.

Şimdi geliyor ...

IOCompRIO.rar

ComPort.zip

Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - kerimdelil - 06-02-2020

Ellerinize sağlık hocam.

Cvp: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - adelphiforumz - 06-02-2020

@guverdik  hocam Rio ile gelen AsyncPro Free olan paketin kurulum ve işlem adımlarıda aşağıdaki şekildedir. 
Bu componette TComporttaki gibi paket bazlı, size bazlı, start, end karakter belirleme gibi özellikleri mevcut
siz sadece component üzerinden ilgili ayarları yapıp TApdDataPacket üzerinden sadece veriyi alıp hiç işlem yapmadan kullanabilirsiniz.

[attachment=976]

Cvp: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - guverdik - 06-02-2020

(06-02-2020, Saat: 12:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @guverdik  hocam Rio ile gelen AsyncPro Free olan paketin kurulum ve işlem adımlarıda aşağıdaki şekildedir. 
Bu componette TComporttaki gibi paket bazlı, size bazlı, start, end karakter belirleme gibi özellikleri mevcut
siz sadece component üzerinden ilgili ayarları yapıp TApdDataPacket üzerinden sadece veriyi alıp hiç işlem yapmadan kullanabilirsiniz.

Evet neredeyse aynı yapıya sahipmiş. İnceleyeceğim. Şimdi baktım Github'a da koymuşlar. eskiden o paketleri de incelemiştim. https://github.com/TurboPack/AsyncPro buradan da indirilebilir.

Cvp: Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - adelphiforumz - 06-02-2020

(06-02-2020, Saat: 15:12)guverdik Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-02-2020, Saat: 12:02)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @guverdik  hocam Rio ile gelen AsyncPro Free olan paketin kurulum ve işlem adımlarıda aşağıdaki şekildedir. 

Evet neredeyse aynı yapıya sahipmiş. İnceleyeceğim. Şimdi baktım Github'a da koymuşlar. eskiden o paketleri de incelemiştim.  https://github.com/TurboPack/AsyncPro buradan da indirilebilir.
@guverdik hocam bu componenti ben yaklaşık olarak 2000 yılından beri kullanırım 
eskiden paralıydı sonradan free oldu ve delphi paketine dahil edildi. ileride ne olur tam bilemem.
Fakat oldukça stabil, hızlı çalışan ve kullanımı çok kolay olan bir componenttir.

Veri alışverişide aşağıdaki şekilde çalışır.
Belirltilen bir size'a göre veri toplayabilir
Başlangıcı belli karakter yada karakterler  ile başlasın ve sonrasında istenen size kadar veri toplayabillir
Başlangıcı ne olursa olsun sonu belli bir karakter yada karakterlere kadar veri toplayabilir
Başlangıcı ve sonu belli olan karakterler arasını toplayabilir.
Ve bunlar için istenen temout aralıkları belirtilebilir

(06-02-2020, Saat: 15:59)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-02-2020, Saat: 15:12)guverdik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet neredeyse aynı yapıya sahipmiş. İnceleyeceğim. Şimdi baktım Github'a da koymuşlar. eskiden o paketleri de incelemiştim.  https://github.com/TurboPack/AsyncPro buradan da indirilebilir.
@guverdik hocam bu componenti ben yaklaşık olarak 2000 yılından beri kullanırım 
eskiden paralıydı sonradan free oldu ve delphi paketine dahil edildi. ileride ne olur tam bilemem.
Fakat oldukça stabil, hızlı çalışan ve kullanımı çok kolay olan bir componenttir.

Veri alışverişide aşağıdaki şekilde çalışır.
Belirltilen bir size'a göre veri toplayabilir
Başlangıcı belli karakter yada karakterler  ile başlasın ve sonrasında istenen size kadar veri toplayabillir
Başlangıcı ne olursa olsun sonu belli bir karakter yada karakterlere kadar veri toplayabilir
Başlangıcı ve sonu belli olan karakterler arasını toplayabilir.
Ve bunlar için istenen temout aralıkları belirtilebilir
Evet haklısın kardeşim. TurboPacket leri biliyorum. Wow önekli bileşenleri de var. Test ler yapacağım. İnşallah.

Port Kavramları ve Görsel Bileşenlerin Delphi'ye Yüklenmesi - m_ekici - 17-11-2020

Hocam S.A.

IOCompRIO.rar
ComPort.zip

linkleri yenilemeniz mümkün mü?