Delphi Can
Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Veri Tabanı (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: FireBird (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Konu Başlığı: Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( (/showthread.php?tid=4637)

Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( - baloglurecep - 23-03-2020

Arkadaşlar selamlar... Cxgrid ile bazı testler yapmak için basit bir proje yaptım. Bir cxgrid bileşeni ve firebird veri tabanına erişimde kullandığım fibdatabase,fibtransaction ve fibdataset ile datasource bileşenlerim var. Yalnız dataset içine 

select * from urunler 

yazdığımda kabul etmiyor parasal alanlarda hata gösteriyor. Sebebini bulamadım. Aynı veri tabanı normal kullanılan projede çalışıyor. Sonra içinde parasal alanların bulunduğu tablolarda denedim onlarda da aynı. hatta farklı projenin farklı veri tabanında da durum aynı. Projeler çalışıyor ama yeni basit projedeki kod çalışmıyor. Sizce sebebi nedir?  Hata veren veri tabanlarının tamamı ibexpert ile açılıyor tüm verilere ulaşılıyor. Sorun ne olabilir? 

dataset kod yazdıktan sonra kontrol işlemi hatası bu .  Select * from urunler değil de parasal alanlar çıkmış vaziyette yazarsam sorun olmuyor.

An error was found in the application program input parameters for the SQL statement.Dynamic SQL Error.
SQL error code = -804.
Data type unknown.
Client SQL dialect 1 does not support reference to BIGINT datatype.

Yourumlarınızı bekler saygılar dilerim...

Cvp: Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( - klavye - 23-03-2020

(23-03-2020, Saat: 02:34)baloglurecep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar selamlar... Cxgrid ile bazı testler yapmak için basit bir proje yaptım. Bir cxgrid bileşeni ve firebird veri tabanına erişimde kullandığım fibdatabase,fibtransaction ve fibdataset ile datasource bileşenlerim var. Yalnız dataset içine 

select * from urunler 

yazdığımda kabul etmiyor parasal alanlarda hata gösteriyor. Sebebini bulamadım. Aynı veri tabanı normal kullanılan projede çalışıyor. Sonra içinde parasal alanların bulunduğu tablolarda denedim onlarda da aynı. hatta farklı projenin farklı veri tabanında da durum aynı. Projeler çalışıyor ama yeni basit projedeki kod çalışmıyor. Sizce sebebi nedir?  Hata veren veri tabanlarının tamamı ibexpert ile açılıyor tüm verilere ulaşılıyor. Sorun ne olabilir? 

dataset kod yazdıktan sonra kontrol işlemi hatası bu .  Select * from urunler değil de parasal alanlar çıkmış vaziyette yazarsam sorun olmuyor.

An error was found in the application program input parameters for the SQL statement.Dynamic SQL Error.
SQL error code = -804.
Data type unknown.

Database bilesenindeki dialect kismini 1 değil de 3 yaparsanız muhtemelen sorun çozulecektir.

Fibdatabase (Fibdataset) bileşeni tüm tablo alanlarını göstermiyor :( - MugenPower - 23-06-2020

(23-03-2020, Saat: 10:43)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-03-2020, Saat: 02:34)baloglurecep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar selamlar... Cxgrid ile bazı testler yapmak için basit bir proje yaptım. Bir cxgrid bileşeni ve firebird veri tabanına erişimde kullandığım fibdatabase,fibtransaction ve fibdataset ile datasource bileşenlerim var. Yalnız dataset içine 

select * from urunler 

SQL error code = -804.
Data type unknown.

Database bilesenindeki dialect kismini 1 değil de 3 yaparsanız muhtemelen sorun çozulecektir.

Bu doğru saptama. Bir de primaryindex bigint değil de sadece int olursa daha doğru çalışır.