Delphi Can
ios provisioning - Baskı Önizleme

+- Delphi Can (https://www.delphican.com)
+-- Forum: Delphi (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: Mobil Platform - FireMonkey (FMX) (https://www.delphican.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Konu Başlığı: ios provisioning (/showthread.php?tid=6549)

Sayfalar: 1 2

ios provisioning - Cancan - 10-01-2022

merhaba

developer appstore  Certificates, Identifiers & Profiles dan yeni bir sertifika oluşturup download etitm ve çalıştırdım ancak 
delphide protions - > provisioning a otomatik olarak gelmesi gerekn sertifika gelmiyor 

yardımcı olursanız sevinirim...

ios provisioning - mcuyan - 10-01-2022

Bu işle ilgili dun 6 saat caliatim. Fakat olmadi.. en sonunda uykum geldi uyudum gece 4 de..

Bu işlemleri hap gini anlatabilecek bir babayiğit olsa keşke..

Cvp: ios provisioning - RAD Coder - 10-01-2022

(10-01-2022, Saat: 16:36)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu işle ilgili dun 6 saat caliatim. Fakat olmadi.. en sonunda uykum geldi uyudum gece 4 de..

Bu işlemleri hap gini anlatabilecek bir babayiğit olsa keşke..

"Yiğidi Öldür Hakkını Yeme!"
"Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme" kitabında 17. Bölümde detaylı (yaklaşık 50 sayfa) olarak anlatıldı.

Cvp: ios provisioning - vedat35 - 10-01-2022

(10-01-2022, Saat: 16:19)Cancan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba

developer appstore  Certificates, Identifiers & Profiles dan yeni bir sertifika oluşturup download etitm ve çalıştırdım ancak 
delphide protions - > provisioning a otomatik olarak gelmesi gerekn sertifika gelmiyor 

yardımcı olursanız sevinirim...

öncelikle applestore tarafında cihazlarını belirtip profil i oluşturacak, xcode yu açıp lisanslarını görebilir hale geleceksin, akabinde delphi tarafında tekrar senkronize ettiğinizde profilde gelecekdir.

kilit nokta xcode ayarlar kısmından apple web panel tarafındaki profili görmenizdir, diğer türlü delphi tarafı hataya düşer.

ios provisioning - mcuyan - 10-01-2022

@RAD Coder Fesih hocam walla Kitap için emeğinize elinize sağlık. Fakat şimdi sertifikasyon ve güvenlik yöntemleri değişti sanırım. Yapmadıım denemediğim yöntem kalmadı. Acaba mac sürümünden mi yoksa xcode mu yoksa cmd line tools versiyonlarından mı bilmiyorum ama  Hiç birşekilde deploy edemiyorum test cihazıma.. Her seferinde de farklı farklı provision hataları veriyor.

Fakat en çok verdiği hata aşağıdaki hata..

Cvp: ios provisioning - RAD Coder - 11-01-2022

(10-01-2022, Saat: 23:46)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @RAD Coder Fesih hocam walla Kitap için emeğinize elinize sağlık. Fakat şimdi sertifikasyon ve güvenlik yöntemleri değişti sanırım. Yapmadıım denemediğim yöntem kalmadı. Acaba mac sürümünden mi yoksa xcode mu yoksa cmd line tools versiyonlarından mı bilmiyorum ama  Hiç birşekilde deploy edemiyorum test cihazıma.. Her seferinde de farklı farklı provision hataları veriyor.

Fakat en çok verdiği hata aşağıdaki hata..

Rica ederim, hayrını görün.
Apple'ın sertifikasyon politikalarını yakından takip ediyorum. Temel prensipte herhangi bir değişiklik yok.
macOS, XCode ve Delphi sürüm uyuşmazlığından kaynaklı olabilir. 
Bazen de PAServer güncellemesi, önceki scratch-dir ile yenisi arasında çakışmalara sebep olabiliyor. 

Sertifika ve provizyon çakışmalarını düzeltmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayabilirsiniz.
1- macOS scratch-dir dizinindeki tüm klasör ve dosyaları silin (Bu dizin temp olarak kullanılır ve her derleme işleminde buradaki dosya ve klasörler güncellenir).
2- Users / Provisioning Profiles (/Users/<UserAd>/Library/MobileDevice/Provisioning Profiles) dizinindeki dosyaları da silin. 
3- Keychain Access üzerinden önceki geliştirici ve dağıtıcı (Push Notification sertifikaları da dahil) sertifikalarını silin.
4- Project > Options > Application > Versiyon Info (iOS Device 64-bit platform) penceresinde CFBundleIdentifier alanına uygulama adını doğrudan yazmayın. Bu alanın  $(ModuleName) olarak kalması gerekiyor.
4- Apple devoloper hesabı üzerinden Geliştirici ve Dağıtıcı sertifikalarını yeniden oluşturun (varsa push notification sertifikasını da oluşturun) ve macOS bilgisayara indirin.
5- Sertifikaları çift tıklayıp, macOS üzerine yükleyin.
6- Apple developer hesabı üzerinden geliştirici ve dağıtıcı provizyonlarını (bu aşamada test cihazını eklemeyi unutmayın, aksi durumda Delphi IDE'si üzerinden provizyonunuz o cihaz için yine görüntülenemez) oluşturun ve macOS bilgisayara indirin.
7- Provizyonları çift tıklayıp, macOS üzerine yükleyin.
8- MacOS bilgisayarda Users / Provisioning Profiles dizinini gözle kontrol edin. Yüklediğiniz her iki provizyonu burada görmelisiniz.
9- Keychain Access üzerinden dağıtıcı ve geliştirici sertifikalarının yüklenip yüklenmediğini kontrol edin. Aynı zamanda status'ünü de kontrol edin. Expired olmaması gerekiyor. 
10- Delphi IDE'sinden Project > Options > Deployment > Provisioning penceresinde Developer Cerificate alanında sertifika ve provizyonun gelmesi gerekiyor. 

Yukarıdaki aşamalardan sonra halen sertifika ve provizyonu göremiyorsanız aşağıdaki işlemleri yapın.
* Mevcut Delphi sürümünüzün hangi macOS ve iOS SDK'ları desteklediğini öğrenin (PlatformStatus). Hangi Xcode'un hangi iOS SDK'yı içerdiğini wiki den öğrenebilirsiniz. Smile
* Apple'ın zorunlu kıldığı en düşük SDK sürümünü destekleyen bir ortamınız (macOS ve iOS SDK) yoksa bu ortamı sağlayacak kurulumları en baştan yapmanız gerekecektir. 

Önemli Not: Nisan 2022 tarihinden itibaren en düşük SDK sürümü iOS 15 olacaktır. (KaynakBuild with Xcode 13 başlığı)  
Yani en düşük Xcode sürümü 13 olmalıdır, Bu da şu demektir ki; Nisan 2022 den sonra tüm geliştiricilerin mecburi olarak Delphi 11 Alexandria sürümüne geçmesi gerekiyor.

Delphi, macOS ve Xcode üçlüsünden herhangi birini yeniden kurduysanız; yukarıdaki 10 adımı tekrarlayın. 
Bu kadar basit. Smile

ios provisioning - mcuyan - 11-01-2022

Hocam Delphi 11, MAcos Catalania ve Xcode 11.3 kullanıyorum.

Provizyon dosyasını oluşturuyorum Delphi görüyor. Fakat ilginç bi çekilde Xcode da revoke olarak görünüyor. Ama App dev sayfaısnda normal çalışıyor gibi.. Zaten işin saçmalık kısmı da buradan gelşyor. Velhasıl kelam tüm ayralamalrı (cert, prov vs) yaptıkdan sonra delphi 11 tarafında görüyorum fakat gel görki o resimdeki hatayı alıyorum. o da prov dosyasıyla ilgili sanırım.. ama eve geçince o dediklerinizi deneyeceğim. ilk aklıma gelen keychain ve xcode sürümüyle alakalı olabilieceği geldi ama bakalım..

ios provisioning - mcuyan - 15-01-2022

Dediğiniz herşeyi yaptım FEsih hocam:
MAcbook ver: Big Sur 11.6.2
Xcode: 12.4

Aldığım hatalar:

[PAClient Error] Error: E0264 Unable to execute '"/usr/bin/codesign" --entitlements "/Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.entitlements" --deep -s "Apple Development: Cihan Uyan (xxxxxx)" -f "/Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.app"' (Error 1)

[PAClient Error] Error: E0264 Warning: unable to build chain to self-signed root for signer "Apple Development: Cihan Uyan (XXXXXX)"

[PAClient Error] Error: E0264 /Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.app: errSecInternalComponent

Çıkamadım gitti işin içinden..

Cvp: ios provisioning - Cancan - 15-01-2022

teşekkürler RAD Coder verdiğiniz bilgi çok işimize yaradı

Cvp: ios provisioning - RAD Coder - 18-01-2022

(15-01-2022, Saat: 03:17)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dediğiniz herşeyi yaptım FEsih hocam:
MAcbook ver: Big Sur 11.6.2
Xcode: 12.4

Aldığım hatalar:

[PAClient Error] Error: E0264 Unable to execute '"/usr/bin/codesign" --entitlements "/Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.entitlements" --deep -s "Apple Development: Cihan Uyan (xxxxxx)" -f "/Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.app"' (Error 1)

[PAClient Error] Error: E0264 Warning: unable to build chain to self-signed root for signer "Apple Development: Cihan Uyan (XXXXXX)"

[PAClient Error] Error: E0264 /Users/cihanuyan/PAServer/scratch-dir/User-mcu/MyCuzdan.app: errSecInternalComponent

Çıkamadım gitti işin içinden..

Hatalardan da anlaşılacağı üzere; macOS üzerine yüklediğiniz sertifikalar ile ilgili sorunlar var.

Aşağıdaki yöntemi deneyin. 
Terminal ekranını açın ve şu kodları yazarak çalıştırın.
security unlock-keychain login.keychain
Bu komut dizisini çalıştırdığınızda, sertifika şifresini soracaktır. Daha önce macOS sertifikasını şifreli oluşturduysanız (Keychain Access menüsünden, Sertifika Otoritesinden Sertifika İste menüsünden oluşturduğunuz geliştirici kök sertifikadan bahsediyorum), şifreyi yazarak enter ile onaylayın. Şifresiz oluşturduysanız, doğrudan enter ile geçin.
Daha sonra uygulamayı yeniden Build edin ve provisioning (Project > Options > Deployment > Provisioning) penceresinden sertifikaları kontrol edin.

Yine olmaz ise (son çare);
1- macOS Big Sur 11.6 üzerine Xcode 13 kurun (Nisan 2022 tarihinden itibaren en düşük SDK sürümü iOS 15 olacak. Xcode 13 iOS 15 SDK içerir.) 
2- XCode 13'ü bir defa çalıştırın ve Component'lerinin kurulmasını sağlayın. 
3- Terminal ekranından CLT (Comman Line Tools) kurun.
4- macOS'u yeniden başlatın.
5- Xcode > Preferences > Location penceresinde Command Line Tools alanından XCode 13 seçin.
6- Uygulamayı Build edin ve provisioning (Project > Options > Deployment > Provisioning) penceresinden sertifikaları kontrol edin.

Yine olmaz ise (en son çare);
1- macOS üzerindeki tüm geliştirici kurulumlarını (Xcode, CLT, provision, certificate vb.) kaldırın. 
2- Apple geliştirici profilinizdeki tüm sertifika ve provizyonları silin.
3- Xcode (13) ve CLT kurun.
4- XCode açarak Componenet'lerin kurulumunu sağlayın.
5- Xcode > Preferences > Accounts sekmesine geçerek, Apple developer üyelik bilgilerinizi ekleyin. 
6- macOS üzerinden yeni bir sertifika üretin (Keychain Access menüsünden Anahtar Zinciri Erişimi  > Sertifika Yardımcısı > Sertifika Otoritesinden Sertifika İste - Certificate Assistant > Request a Certificate From a Certificate Authority). 
7- Oluşturduğunuz yeni sertifika ile Apple Developer hesabınız üzerinden geliştirici ve dağıtıcı sertifikalarınızı yeniden oluşturun.
8- Provizyonları oluşturun.
9- Sertifika ve provizyonları macOS bilgisayara taşıyarak yükleyin ve yüklendiğinden emin olmak için gözle kontrol edin.
10- Uygulamayı Build edin ve provisioning (Project > Options > Deployment > Provisioning) penceresinden sertifikaları kontrol edin.

Yine olmuyorsa (bu aşamaya kadar hiç bir adımı atlamadan tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz, olmaması için bir neden yok.);
Sistem yöneticinize başvurun.   (Microsoftun en popüler çözüm yöntemi Smile  )
Şaka bir tarafa, bu aşamaya kadar da olmuyorsa benim bizzat o işe el atmam gerekiyor.