Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird Emmbeded kullanimi ?
firebird 2.1.x sürümlerini kullanmayın. bazı kritik buglar mevcut. epey dilim yandi. 2.5 e geçerek düzelttim sorunlari.
Sadettin Bey, ben 2.1.7 sürümünü kullanıyorum. Çok ciddi sorunlar yaşamıyorum. Epey dilim yandı derken nasıl hatalardan bahsediyorsunuz ? Belki benim gözden kaçırdığım bir şeyler vardır diye soruyorum.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Multi thread calisan bir uygulamada program anlamsiz yerde ve zamanlarda hata verip kapaniyordu.
arastirmalar sonucunda firebirddeki bir bugdan kaynaklandigini ve 2.5 surumunde duzeltildigini gorduk. 2.1.x ' i kaldirip 2.5.x yukleyince anlamsiz hata ve kapanmalar son buldu.
bug numarasini vs de bulmustuk ama su an hatirlayamadim.

Biz hatayi kodda ya da kullanici da ararken veritabaninda cikmasi bize epey bir musteri kaybina neden olmustu Smile
Anladım, bu tip sıkıntılar 2.1.3 sürümünde başlamıştı aslında. Ama 2.1.6 ve en son v2.1.7 sürümünde bugfix'ler yayınlayarak bu sorunları aştılar diye biliyorum.
Şu anda 2.1.x serisinde en son ve en stabil sürüm 2.1.7.18553 ve bende onu kullanmaya devam ediyorum.

Firebird kullanmaya yeni başlayacaklar için sizin yaptığınız gibi 2.5 sürümünden başlamak zaten en doğrusu, çünkü Firebird artık 2.1.x serisi için yeni versiyon çıkarmayı da durdurdu.
Burada detayı var :
http://www.firebirdsql.org/en/news/fireb...ued-66070/

Teşekkürler.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Aman sadettin hocam yüreğim oynadı görünce bu yazıyı, yıllardır 2.1.7 sürümünü kullanıyorum, hiçbir sorunla karşılaşmadım şimdiye kadar bir türlü de 2.5 e geçemedim ne hikmetse, en kısa sürede bu işi halledeyim o zaman ki dlimiz yanmasın.
Program farklı threadler içerisinde 6-7 connection açarak veritabanı üzerinde okuma yazma işlemi yaptığında oluyordu bu sorun. Yanlış hatırlamıyorsam transaction yonetiminden kaynaklı bir bug yüzünden veritabanı bağlantısının kopmasına neden oluyor ve uygulama çakılıyordu. Benzer bir sorun olursa öncelikle 2.5 ile de test etmenizi öneririm.
Hocam bizde aynı şekilde kullanıyoruz; bir thread gidip anlık kayıtları kontrol ederken farklı bir thread yedek kontrolünü, farklı bir thread içinde kullanıcı girişlerini kontrol ediyor ve bunun gibi aynı anda farklı farklı threadlar içinde de farklı farklı işlemleri yaptırıyoruz. Bu esnada da onlarca kullanıcı programı aktif şekilde kullanıyor ve bilgi girişi yapıyor. Şimdiye kadar bu sebeplerden ötürü Firebird 2.1.7 hiç sizin dediğiniz gibi bir problem yaşatmadı.

Veritabanlarımızın yapısı (Trigger/procedure/view açısından) , Firebird'in kurulu olduğu sistem, Application ve/veya Servis olarak çalışması , 32 Bit / 64 Bit mimari farklılıklarından kaynaklı da belki sizin dediğiniz problemler yaşanmış olabilir.

Bizim sorunsuz kullanıyor olmamız bariz bir gerçeği de değiştirmiyor. Önceki mesajımda da link olarak vermiştim, Firebird 2.1.xx serisi artık üretilmeyecek. Sizin yaptığınız gibi 2.5.x sürümlerine geçiş yapmak lazım. 2.1 ile 2.5 arasında nelerin değiştiğini iyice bir inceleyip Migration işlemini dikkatli yapmak gerekiyor. Sizin 2.5 serisine geçişte yaşamış olduğunuz tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

Saygılarımla.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  pardusda dbeaver ıle fırebırd kullanımı hakkında sadikacar60 8 483 29-02-2024, Saat: 17:50
Son Yorum: Hayati
  Firebird Sound_ex Kodu. COMMANDX 1 276 28-01-2024, Saat: 01:56
Son Yorum: maydin60
  Firebird ile FIFO Hesaplama Nasıl yapılır? klavye 0 334 17-08-2023, Saat: 12:33
Son Yorum: klavye
  IBExpert ile Firebird Veri Kurtarma DelphiCanR 6 7.424 19-07-2023, Saat: 14:42
Son Yorum: baloglurecep
  Firebird Bozuk Dosya Hk. dark12side 1 363 07-06-2023, Saat: 21:53
Son Yorum: mrmarman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi