Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UniGui-de yapılmış proqrama port yazmadan nasil ulaşıla biliriz?
Merhabalar Arkadaşlar,

Herkesi salamlayıram ve bu forumun deyerinin hergün artdığına şahidlik etdiyime görə cok mutluyum. 

Soru şu--------|
                    |
                    |

UniGui-de yapılmış 2-den fazla (şu an 12 proje çalışıyor) ayrı-ayrı projelerimi Standalone Server kullanmakla aynı IP ünvanda çalıştırıyorum ve bu zaman http:\\domenadi:port_no formulunde yazmaga mecburum. 

port_no (mesela 8077, 2080 ve başqa) yazarken proqramın linki iyi gözükmüyor ve bu bakımdan port_no yazmak istemiyorum.

port_no 80 eklesem bir proqram çalışacaq, lakin diğer proqramlar aynı portu paylaşamaz deye düşünüyorum.

aynı IP-de 2-den fazla proqramın çalıştığı zaman port_no dan nasil kurtula biliriz?
Öncelikle merhaba, henüz dün Bakü'den Türkiye'ye dönüş yaptım, mesajınızdan Azeri kardeşlerimizden olduğunuzu değerlendiriyorum. Sevgiler saygılar. 

Sorunuza gelince aynı IP'den 80 nolu porttan request üreten yazılımların tümü (A, B, C şeklinde örnekli üç yazılım olsun) size aitse bir adet 80 nolu porttan listener tasarlayıp, gelen (request) çağrı url path tipine göre  A için localhost:8077, B için localhost:2080 c için diğer port üzerinden response üreten şeklinde trafiği düzenleyecek proxy mantığı önerebilirim. İlgili projelerden dönüşler de gelen request portuna göre de response dizisi oluşturulabilir şeklinde düşünüyorum. (hepsi 80 olacak sadece url path A, B ve C için özelleşecektir)
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(09-12-2018, Saat: 13:46)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle merhaba, henüz dün Bakü'den Türkiye'ye dönüş yaptım, mesajınızdan Azeri kardeşlerimizden olduğunuzu değerlendiriyorum. Sevgiler saygılar. 

Sorunuza gelince aynı IP'den 80 nolu porttan request üreten yazılımların tümü (A, B, C şeklinde örnekli üç yazılım olsun) size aitse bir adet 80 nolu porttan listener tasarlayıp, gelen (request) çağrı url path tipine göre  A için localhost:8077, B için localhost:2080 c için diğer port üzerinden response üreten şeklinde trafiği düzenleyecek proxy mantığı önerebilirim. İlgili projelerden dönüşler de gelen request portuna göre de response dizisi oluşturulabilir şeklinde düşünüyorum. (hepsi 80 olacak sadece url path A, B ve C için özelleşecektir)

Hocam cok teşekkür ederim hızlı cevapladınız da. Ama Detaylı bilgilere ihtiyacım var. Yani teknik olarak hangi formada yapabilirim şu yönlendirmeni. Amacım port_no client tarafda link de gözükmesin. bunun için dış linkte 80 portu çalıştıracağım, ama 12 adet yazılımın her biri kendi port_no ile çalışır dışardan alınan request-leri path olarak doğru ünvanlara nasil yönlendireceğimi teknik olarak yazarsanız sevinirim.

Bu arada Bakuye sık sık gelirseniz misafirimiz olsanız cok seviniriz, herzaman kardeşlerimizi görmekden mutluluk duyarız.
ilk ve temel soru bu bahsi geçen 12 farklı proje sizin müdahale alanınızda mıdır? Hali hazırda her birisi 80 nolu port üzerinden haberleşiyorsa, öncelikle sizin bu 12 projenin her birine müdahale ederek her birini ayrı ayrı port üzerinden veri bekliyor olmasını ayarlamalı, buna ek olarak da her birinin unique (benzersiz) bir url-path ile iletişim kanalı olması eğer yoksa sizin tarafından buna olanak sağlayacak şekilde yapılandırılması gerekecektir.

örnek
A projesi  http://192.168.0.10:8077/user=mrmarman vb. 
B projesi http://192.168.0.10:2080/user=mrmarman vb. 
C projesi .....

şeklinde bir etkileşim olduğunu varsayalım. Her birisi için 80 nolu port üzerinden erişim yapılacaksa url-path kısmından hangisi ile irtibat kurulacağının belirlenebilmesi gerekli. 

Eğer zaten 12 proje için de birbirinden benzersiz url-path dizesi yer alıyorsa sorun yok, ancak benzer şekilde iseler sizin trafik düzenleyici /yönlendirici  projeniz hangisine yönelik çağrı yapıldığını ayırt edemez. 

Benzer yapıyı aşağıdaki şekilde önerdiğim şekilde rahatlıkla çözebilirsiniz. 

http://192.168.0.10/proje.php?projeId=A&user=mrmarman

http://192.168.0.10/proje.php?projeId=B&user=mrmarman

gibi olursa siz projeId path üzerinden hangi proje ile ilgilenildiğini anlıyor olacaksınız. 

Uzun oldu ama inşallah ifade edebilmişimdir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
1 tane Ana Ekran da bu 12 projenin linkini göstertip kullanıcının bu ana ekrandan yönlendirilmesini sağlamak şu an için en basit ve stabil çözüm olacaktır diye düşünüyorum.. Smile
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Muhtemelen hali hazırdaki kullanım da bu şekildedir. Soruya ilk baktığımda bu şekilde kullanıldığını algıladım. Linkin estetiği kaygısı ile öneriyi bu şekilde özelleştirdim. 

Aksi ise kesinlikle @mcuyan önerini destekliyorum. Ne kadar basit o kadar az emek.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unigui Mobile Desktop bydelphi 2 256 01-04-2024, Saat: 09:46
Son Yorum: bydelphi
  unigui formlarını ayrı dosya da tutmak mdagli2003 0 285 13-02-2024, Saat: 15:50
Son Yorum: mdagli2003
  UniGUI'ye Genel Bakış vkamadan 67 81.335 13-02-2024, Saat: 14:06
Son Yorum: mdagli2003
  unigui mobile geolocation bydelphi 1 286 19-01-2024, Saat: 17:18
Son Yorum: delphi.developer
  Unigui ile E-imza bydelphi 5 829 21-10-2023, Saat: 16:50
Son Yorum: bydelphi

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi