Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
Tek birşeye takıldım diğerleri güzel ama eğer müslüman iseniz "elfaz-ı küfür" laflar vardır söyleyen anında dinden çıkar. İlah olarak görmekte böyle bir ifadededir. Şirk içerir. Bir cümle ile İslam'a girildiği gibi bir cümle insanı dinden edebilir. İman tazelemek şart o yüzden.

Bence delphinin şuanki konumuna göre büyük avantajlarından biri çok fazla eski olması bence windowsun gelişim aşamalarından beri geldiği için bu kadar iyi. Tabi delphi için bir patlama oluşturmaz iseler günden güne daha fazla eriyecektir.

Delphi dilinde hala ışık görenler varsa herkesten daha çok onlara iş düşüyor proje geliştirmekten ziyade compilerla ilgilenmelerini o mümkün olmazsa en azından bir açık kaynak ide üretmelerini gerekli görüyorum. Firma desteği olmaz ise her dilde bu tehlikeler var sadece c dili için pek söz konusu değil çünkü tüm bu diller c/c++ ile geliştirilmekte işletim sistemleri dahil üstüne inşa edilmekte ki dil sadece bir araç. Bir dilde uzmanlaştıktan sonra (!) aynı durumları başkasında gerçekleştirmek tecrübe etmek gerek.

Adını iyi duyurmuş haliyle tiobe indexde bile başlarda olmasada hatrı sayılır bir yere sahip yine kullanılıyor. fortran, vb.net , rust bile listeden çıkmış değil.
Ben proje bazlı dil değiştirmem herhalde hangi düşünce yapılarıyla kullanılıyorlar bilginiz varsa merak ediyorum.
Scala gibi diller java ile birlikte gidiyor pratiklik kazandırması açısından ve aynı şekilde list, clojure jvm ile derlendiğinden pek yabancılık çekilmeyebiliyor.
(31-03-2019, Saat: 02:49)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tek birşeye takıldım diğerleri güzel ama eğer müslüman iseniz "elfaz-ı küfür" laflar vardır söyleyen anında dinden çıkar. İlah olarak görmekte böyle bir ifadededir. Şirk içerir. Bir cümle ile İslam'a girildiği gibi  bir cümle insanı dinden edebilir. İman tazelemek şart o yüzden.

Dostum mesajın bir anımı canlandirdi önce onu anu anlatayim.

Yıl 1999 Microsoft yetkili eğitim merkezinde eğitmen olarak çalışıyorum. Patron Delphi de bildiğimi duyunca "Dur Bimeks ile konuşalım bunun da eğitimini verelim" diyerek harekete geçti, Borland dan orijinal eğitim belgelerini alıp tercüme ettik, tabelamıza "Borland yetkili eğitim merkezi" diye ilave ettik falan filan. Neyse hakikaten iş çıkmaya başladı. Delphi bilen de bir tek ben olduğumdan şirkette bütün Delphi dersleri bana yazılıyor iyi para... Bu arada bir not: ders sonunda bir memnuniyet anketi dolduruluyor, bütün sorular tırışka ama eğitmenin puanı önemli çünkü 5/5 alırsak o dersten %15 gibi pirim de alıyoruz. 5 alabilmek için öğrenciye yapmadığımız numara yok Smile

Neyse bir gün Ihlas Bilgi İşlemden 7 kişilik bir sınıf oluştu. Derse başladık IDE yi anlattım, ilk formu oluşturacağız "şimdi şu butona basarak yeni bir form yaratalım" derken grubun ağabeyi modundaki kişi lafa girdi "Hocam olmaz, 'yaratmak' Allahin bir sıfatıdır. Bu kelimeyi kullanırken dikkat et. Biz ancak onun yarattıklarını idrak edebiliriz" diye. Destur dakka bir gol bir. Cem oğlum dedim kendime ders sonunda 5 almayı hedefliyorsan yaratmak kelimesini kafandan sil! İyi de her dakika kullanacağımız "create" konutunu nasıl anlatacağız Smile)) Neyse kısa kesiyorum 36 saat doldu ders bitti her şeyi çok iyi, anket forumlarını dağıttım. Grubun ağabeyi arkadaşlardan cevapları topladı bana teslim ederken "Hocam çok iyiydin ellerine sağlık hepimiz sana 4 verdik" demez mi? İyi de neden 5 değil de 4 diye cılız bir sesle sordum dokunsalar ağlayacağım. Cevap: "hocam 5 buradaki en yüksek puan yani mükemmel demek. Mükemmellik Allah’ın sıfatıdır. Bizler kusursuz olamayız onun için bizlerin alabileceği en yüksek puan 4'tur". Gitti %15

Bu arada önceki mesajımda "Delphi ve Object pascal'i yaratan adam" yazmıştım bunu gözden kaçırmışsın.

Şimdi gelelim işin özüne. Forum ortamlarında din, politika, futbol gibi insanları taraflara ayıracak, dogru bildiklerini savunmak durumunda birakacak konulara girmek iyi bir şey değil. Maalesef tek bir doğru olmadığından hiçbir zaman uzlaşma olmaz ve her başlık kavga ile biter. Önceki mesajlarını taradım zaten yeni üye oldugunu, bu tür dokundurmaları daha önce yapmadığını gördüm bu iyi. Delphi ile ilgili konularda bilgimizi paylaşalım, inançlarımızi, hassasiyetlerimizi kendimize saklayalim.
@coyistik gençliğine veriyorum, gereksiz detaylara takılmaya lüzum yok, öyle isen böyle böyle isen şöyle  Smile 

Kadim kelimesi, "kadim dostlarım var" der gibi yani bir takvimi olmayana işaret eden bir sıfattır. 

Yaratmak da buna benzer ezeli rekabet demek gibidir. Kadim uygarlık deyince ne anlıyorsan odur. Ben de Türkçe olarak bu terimleri kullanıyorum ve kullanmaktayım. 

Polarizasyonun arttığı bu günlerde yaklaşımının keskinleşmesini anlıyor ve saygı duyuyorum. Suç yetiştiğin ortamda.  Idea
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
@cexx bey , bu sorunun iki olası sonucu mevcut. İlki inançsız birisiniz ki daha çok bu anlaşılıyor, o zaman inanmadığınız için size bir dayatma söz konusu olamaz. Yani konu orada biter. Ama inanıyorda yapıyorsanız bu tür durumları hoş karşılamanız gerekiyor. Dinden çıkma meselesi başka şeye benzemez. Smile
Kafire rahmet okumakta böyledir. Bana hatırlatılsa bir daha dikkat ederim. Bunları din siyaset şeklinde yansıtmakta yanlış diye düşünü
yorum. Sonuçta grubun amacı farklı, ben sadece dini günlük yaşantımızdan soyutlayamayacağımızı söylemeye çalışıyorum.
İnanmıyorsanız zaten alınmanızı gerektirecek bir durum da oluşmuyor. Yaratmak bence de itici duruyor Smile oldum olası "oluşturmak" olarak kullanırım.
Ek olarak kadere, feleğe sövmekte böyledir. Bu söz direk Allah'u Azimüşşan'a gidecektir. Bu da en tehlikeli durumlardan biri bir müslüman için.

Kaldı ki burada birbirimizi yemek için veya fikirlerimizi dayatmak baskılamak için bulunmuyoruz. İki satır içerisinde belirttim. Kaldı ki dinimiz bize bunu emrediyor. Yahudilerin bu huyu olmadığı birbirlerinde gördükleri yanlışlıklarda uyarmadıkları için helak olduğunu beyan ediyor. Bu nedenle bir kişi müslüman ise bu tüm hayatını etkiler.
Bunu özellikle irdelediğiniz için detaylandırdığımı belirtmeliyim.

Profili neden inceleme gereği duyduğunuzu anlamamış olsamda misal ben profilinizi açma gereği bile duymuş değilim. İnanç ve hassasiyetler saklanmaz, yaşanır. Eğer inanmıyorsan sakla demek yerine kendin bu rahatsızlığını saklayabilirdin eğer saklayamadıysan kendimize saklayalım da dememen gerekiyor doğal olarak. Etki ve tepki, momentumun korunumu. Polemiğe dönmesini istemesemde dilim sivri ve mantığım kuvvetlidir. Bu nedenle yeterince açık olduğuma inanıyorum. Daha fazla devam ettirmeye lüzum görmüyorum ama görüyorsanız devamını getirebilirim ama benim sebep olduğum bir tartışma zinciri olmamış olur. Böyle tartışmaların bir varış noktası yoktur bunuda ekleyeyim. Genelde taraflardan biri susana veya engellenene kadar devam eder. Gereksiz olan bu.

@mrmarman bende yaşlılığına vereyim madem, genç olduğuma dair referansları nereden aldın bilmiyorum. (Konu rengi değişirse ben de kullandığın hitap şekliyle hitap ederim siz yerini sene bırakır) Kusura bakma üslubun sertleşirse göreceğin tepki yumuşak olmaz hiçbir yerde.
Bende senin yetiştiğin ortamda bir takım sıkıntılar olduğu kanaatindeyim. Kendi açından bakman doğal kişi kendi yanlışını görmez, kendini hep doğru sanır. Madem saygı duyuyorsun saygı karşılıklıdır benim içinde sana saygı duymak icab eder.
Kadim konusunun konuyla bir alakası yok ona sadece kullanım yanlışlığı denilebilir . Hızını alamamış "suç" dan bahsetmişsin güldürdün beni Big Grin biraz daha devam etsek ithamlarda edeceksin çok belli. Siyasete bağlayacağına da eminim. Görünen köy klavuz istemez. Senin gibi düşünmeyen herkes büyük suç işlediler, pardon suçlu kendileri değil yetiştikleri çevreydi.

Sonuç olarak özetlersek: Müslüman memlekette yaptığım şeyden daha doğal birşey olamaz. Smile
Uzatanda ben değilim, inançsız olduğunuzu söyleyip geçebilirdiniz. benzerliklerimizi önplana çıkarabilirdik. Cevap hakkımı kullandım, daha fazla uzatıp uzatmamak ise size kalmış bir tercih.
Smile

(5 karakter minimum limit)
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Forum modere etmenin zorluklarini dikkate alarak bu mesajimi sildim. ben de 4. secenek su akar yolunu bulur diyorum Cool
Konu amacını aşmasın abilerim aksi halde aramızda anlaşmazlığa düşmeden 3. seçeneği uygulayabiliriz Smile
(31-03-2019, Saat: 16:48)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: (5 karakter minimum limit)

Hocam bunun ne oldugunu anlamak icin 40 saatdir düşünüyorum, yazdim bir kenara alacagin olsun...

(31-03-2019, Saat: 17:07)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu amacını aşmasın abilerim aksi halde aramızda anlaşmazlığa düşmeden 3. seçeneği uygulayabiliriz Smile

Bu yazdigin 4. secenek oluyor. Son kararin mi? diyeyim. Vazgectim demiyorum ben de 4. secenek diyorum Big Grin
Ben gelene kadar yorum ortadan kaybolmuş Smile Neden yazdınız neden kaldırdınız.
(31-03-2019, Saat: 19:32)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben gelene kadar yorum ortadan kaybolmuş Smile Neden yazdınız neden kaldırdınız.

Bu yazismalarin modere edilmesi gerektigini düşünerek yazmistim ama moderatorlere iş ögretiyormus durumuna düştügümü fark ederek kaldirdim. Size yönelik bir cevabim yoktu.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 11 için suiskin? Jakarta2 5 489 15-02-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: Lraraujo23
  Delphi 7 Uygulama içinde sürükle bırak nasıl yapabilirim mersoy 1 637 05-03-2023, Saat: 12:03
Son Yorum: mcuyan
  Program tarafından kullanılan portlar SimaWB 20 13.992 14-02-2023, Saat: 15:50
Son Yorum: TheEAK
  Delphi Keystone ARM 0 516 09-11-2022, Saat: 03:44
Son Yorum: ARM
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.883 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi