Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kelime Değiştirme
Merhaba Hocalarım , 
Yazımın içerisinde bulunan kelimeleri tespit edip değiştirme imkanı sağlayacak bir kod arıyorum.
örneğin memo içerisine aktarılan yazıda ;
'Merhaba' yer alıyorsa onu ' Selam ' ile değiştirecek .
Işık tutabilecek olan varmı ? Şimdiden Teşekkürler.
Allah allah yaw, az önce onu kodluyordum. Kalp kalbe karşı imiş Smile

var
 UpdatelenmisHali: String;
begin
 UpdatelenmisHali := StringReplace(Memo1.Lines.Text, 'Merhaba', 'Selam', [rfReplaceAll, rfIgnoreCase]);
 ShowMessage(UpdatelenmisHali);
end;
kisisel_logo_dark.png
(07-02-2018, Saat: 01:34)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Allah allah yaw, az önce onu kodluyordum. Kalp kalbe karşı imiş Smile

var
 UpdatelenmisHali: String;
begin
 UpdatelenmisHali := StringReplace(Memo1.Lines.Text, 'Merhaba', 'Selam', [rfReplaceAll, rfIgnoreCase]);
 ShowMessage(UpdatelenmisHali);
end;

Teşekkür ediyorum hocam : ) İçimize doğmuş + puan
StringReplace fonksiyonu SysUtils  unit'i içinde bulunmaktadır.
StrUtils unit'i içinde de StringReplace fonksiyonunu kullarak size sonuc veren AnsiReplaceText fonsiyonu bulunmaktadır.
kullanımı
Uses StrUtils;
AnsiReplaceText ('Metin,'Aranan Değer',Yeni Değer)

Yine StrUtils uniti içinde diğer String işlemlerinde kullanabileceğiniz fonksiyonlara da ulaşabilirsiniz.
Bağlantı linkleri Delphi Tokyo ve Berlin için fakat delphi 7 içinde fazla bir değişiklik göstermiyor.
(07-02-2018, Saat: 09:11)Cyber Adlı Kullanıcıdan Alıntı: StringReplace fonksiyonu SysUtils  unit'i içinde bulunmaktadır.
StrUtils unit'i içinde de StringReplace fonksiyonunu kullarak size sonuc veren AnsiReplaceText fonsiyonu bulunmaktadır.
kullanımı
Uses StrUtils;

Yine StrUtils uniti içinde diğer String işlemlerinde kullanabileceğiniz fonksiyonlara da ulaşabilirsiniz.
Bağlantı linkleri Delphi Tokyo ve Berlin için fakat delphi 7 içinde fazla bir değişiklik göstermiyor.

Teşekkür ederim hyperxman ' in verdiği kod ile hız farkı olabilir mi ?
Büyük bir içeriği olacak çünkü
(07-02-2018, Saat: 19:00)Paranoyaq Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-02-2018, Saat: 09:11)Cyber Adlı Kullanıcıdan Alıntı: StringReplace fonksiyonu SysUtils  unit'i içinde bulunmaktadır.
kullanımı
Uses StrUtils;

Teşekkür ederim hyperxman ' in verdiği kod ile hız farkı olabilir mi ?

Tahminimce AnsiReplaceText, ansi karakterleri de değişime dahil ettiğine göre, StringReplace  fonksiyonuna göre az da olsa yavaş sonuç döndürecektir. 
Fakat çok büyük metinlerde her ikisi de yavaş olacaktır.
Aynı zamanda StringReplace ile yapacağınız metin değiştirme işlemlerinde Türkçe karakter veya bazı özel karakterlerin dönüşümünde de sorun yaşayabilirsiniz.
(07-02-2018, Saat: 19:17)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-02-2018, Saat: 19:00)Paranoyaq Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim hyperxman ' in verdiği kod ile hız farkı olabilir mi ?

Tahminimce AnsiReplaceText, ansi karakterleri de değişime dahil ettiğine göre, StringReplace  fonksiyonuna göre az da olsa yavaş sonuç döndürecektir. 
Aynı zamanda StringReplace ile yapacağınız metin değiştirme işlemlerinde Türkçe karakter veya bazı özel karakterlerin dönüşümünde de sorun yaşayabilirsiniz.

Aydınlatmanız için teşekkürler hocam + puan
(07-02-2018, Saat: 19:17)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-02-2018, Saat: 19:00)Paranoyaq Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim hyperxman ' in verdiği kod ile hız farkı olabilir mi ?

Data eğer satır satır okunup işneiyor ise ve her satırda deiştirilecek kelime yoksa (muhtemelen yoktur), önce Pos kullanıp, Pos function'ı 0'dan büyük bir değer getiriyor ise diğer yöntemi uygularsanız çok ciddi fark olacaktır. Yalnız fark olabilir mi yerine onu sizin deneyip, bu method ile şu kadar, diğer method ile şu kadar sürdü, daha ne yapabilirim diye sormanız daha doğru olur sanki  Wink
AnsiReplaceText, büyük-küçük harf duyarsızdır. Bu sizin için gerekli ise AnsiReplaceStr kullanabilirsiniz. Fakat fonksiyonun yardım sayfasında yazan şu satırlara dikkat:

ReplaceStr is the same function as AnsiReplaceStr. In writing your application, we recommend that you use ReplaceStr to avoid any confusion caused by the Ansi prefix.
The StringReplace function is a more general replacement routine, giving case-sensitivity options, as well as the option to decide whether to replace all occurrences or the first occurrence of the substring in the string.

Ben olsam, bana daha çok ayar imkanı verdiği için StringReplace'i kullanırım.
There's no place like 127.0.0.1
Aslında AnsiReplaceStr,AnsiReplaceText veya ReplaceText dahi kullansak hepsinin gittiği konum StringReplace.
System.StrUtils altında bu functionlara baktığımızda kaynak olarak aynı yere gittiğini sadece bizi fazla parametre girmekten kurtardığını gözlemliyorum. (rfReplaceAll veya  rfIgnoreCase)
System.StrUtils in uses kısmında da yine System.SysUtils tanımlıdır.

function AnsiReplaceStr(const AText, AFromText, AToText: string): string;
begin
 Result := StringReplace(AText, AFromText, AToText, [rfReplaceAll]);
end;

function ReplaceText(const AText, AFromText, AToText: string): string;
begin
 Result := AnsiReplaceText(AText, AFromText, AToText);
end;

function AnsiReplaceText(const AText, AFromText, AToText: string): string;
begin
 Result := StringReplace(AText, AFromText, AToText, [rfReplaceAll, rfIgnoreCase]);
end;

Delphi 7 sürümünden sonra StringReplace üzerinde çok fazla düzenleme yapılmış. Delphi7 içinde 35 satırda sonlanırken şuan 10.1 sürümünde 213 satıra çıkarılmış durumda.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation dosya özellikleri değiştirme erdogan 1 295 09-10-2023, Saat: 16:09
Son Yorum: hi_selamlar
  Tarih formatını değiştirme Nedim 3 693 12-10-2022, Saat: 08:28
Son Yorum: frmman
  Devexpress cxgrid gruplama bilgisi değiştirme cinarbil 3 1.160 18-07-2022, Saat: 08:42
Son Yorum: m_ekici
Sad Hex değiştirme programı Mehmet01 4 1.705 24-01-2021, Saat: 20:06
Son Yorum: Mehmet01
  Çalışma anında bileşen isimlerini değiştirme kurucu76 2 1.173 11-11-2020, Saat: 09:14
Son Yorum: kurucu76

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi