Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ücretsiz UPX Sıkıştırma Aracı ve GUI arabirimi
Bir test yaptım.
Orjinal Exe: 87,846 KB

Komut: -5 --all-methods --all-filters --force --compress-exports=1 --lzma $EXENAME
MB: 21.213

Komut: -9 $EXENAME
MB: 23.649
Yeni Nesil Yazılımcı
Linkedin: https://tr.linkedin.com/in/barisatalay07
(28-08-2017, Saat: 10:51)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu sıkıstırma islemleri ile ilgili mantigi bilmiyorum ama tahminim sıkıstırılmıs dosyalar ilgili bilgisayarda calistirildiginda hafizaya yukleniyor ve ramda yeniden acilip kullaniliyor diye dusunuyorum.
Bu islemin mantigi hakkinda ozet bir bilgi vermeniz mumkun mu acaba? Birden tahmin ettigim sekilde ise bu islemler normalden fazla ram kullanilmasina sebep olabilir mi?
Tesekkurler.

Sanırım ecnebicesi "Portable Executable File Format" olarak geçen konu ile ilgili şu linkten daha detaylı bilgi alabilirsiniz; http://www.kaanaslan.com/resource/articl....php?id=93

Bunun dışında ben de bu teknolojiyle ilk karşılaştığımda sizinle benzer düşünceler içindeydim fakat öyle olmadığını öğrendim. 

https://autohotkey.com/mpress/mpress_web.htm Adlı Kullanıcıdan Alıntı:MPRESS makes programs and libraries smaller, and decrease start time when the application loaded from a slow removable media or from the network. It uses in-place decompression technique, which allows to decompress the executable without memory overhead or other drawbacks; it also protects programs against reverse engineering by non-professional hackers. Programs compressed with MPRESS run exactly as before, with no runtime performance penalties.
-----------------------------------------------------
MPRESS, programları ve kitaplıkları daha küçük hale getirir ve uygulama yavaş bir çıkarılabilir medyadan veya ağdan yüklendiğinde başlangıç zamanını azaltır. Bellekteki açma veya diğer dezavantajlar olmaksızın yürütülebilir dosyanın sıkıştırmasını sağlayan yerinde açma tekniğini kullanır; Profesyonel olmayan bilgisayar korsanları tarafından ters mühendisliğe karşı programları korur. MPRESS ile sıkıştırılmış programlar, daha önce olduğu gibi çalışır ve hiçbir çalışma zamanı gecikmesine maruz kalmaz.
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Teşekkür ederim.
Merhaba,
apk ve ipa paket dosyaları için benzer araç veya eklentiler var mı?
(28-08-2017, Saat: 14:50)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim.

Rica ederim, Rep puanı vererek daha şık bir teşekkür edebilirsiniz Smile  ( Rep dileniyorum resmen Big Grin )

(28-08-2017, Saat: 15:00)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
apk ve ipa paket dosyaları için benzer araç veya eklentiler var mı?

Android ve APK'lar için bir çok araç mevcut, Test etmedim fakat ProGuard, AndResGuard, ZipAlign gibi araçlar kullanabilirsiniz;

https://www.guardsquare.com/en/proguard
https://github.com/shwenzhang/AndResGuard
https://developer.android.com/studio/com...align.html

Ayrıca aşağıdaki linkte bu konuya değinilmiş;

https://stackoverflow.com/questions/2538...in-android

Ve bir kaç tavsiye;

https://developer.android.com/topic/perf...-size.html
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Merhaba,

Bir süre ben de UPX kullandım ama sonradan bu tür ürünleri kullanmanın iyi bir fikir olmadığına karar verdim. Bir kaç sebebi var:

- Agresif antivirüs veya güvenlik programları problem yaratabiliyor
- Windows sıkıştırılmamış dosyaları tampon belleğe alamıyor ve bu yüzden de uzun vadede programın açılış hızı daha kötü oluyor
- Otomatik derleme sistemi kullanılmıyorsa her seferinde sıkıştırmak zahmetli oluyor (veya unutuluyor). Build Events ile işler daha kötü, her derleme işleminden sonra bir süre de UPX bekliyorsunuz. Build Event'lerini RELEASE / DEBUG diye ayırmak mümkün ama günlük kullanımda çok da pratik olmuyor.

Daha da trajik kısmı şu: InnoSetup gibi bir kurulum programı ile maksimum sıkıştırma ayarlarını yaptığınızda UPX (ve benzerlerinden) elde ettiğiniz sonuçtan daha iyi bir sıkıştırma oranı elde ediyorsunuz. Yukarıdaki maddelere göre exe'nin boyutunu düşürmenin en büyük sebebi dosyayı müşteriye iletmek (ya da herhangi bir sunucuya yüklemek). Şu durumda benim tavsiyem UPX gibi sıkıştırma programları yerine InnoSetup ile basit bir setup programı yapmaktır.

İyi çalışmalar,
Bahadır Alkaç
bu arada mobilde zaten zipalign ile android sdk manager otomatik sıkıştırma yapıyor.. zaten uygulamayı ilke derlediğinizde xxxx.unsigned apk oluşturuyor ilke sonrasında apk ye çeviriyor.. burada unsigned apk nın boyutundan görebilirsiniz ne kadar sıkıştırma yaptığını..

bu arada ben şimdiye kadar hiç problem yaşamadım exe sıkıştırmalarında..
UPX kullanıyorum ancak programın açılış süresi belirgin şekilde uzuyor.
(28-08-2017, Saat: 17:06)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Bir süre ben de UPX kullandım ama sonradan bu tür ürünleri kullanmanın iyi bir fikir olmadığına karar verdim. Bir kaç sebebi var:

- Agresif antivirüs veya güvenlik programları problem yaratabiliyor
- Windows sıkıştırılmamış dosyaları tampon belleğe alamıyor ve bu yüzden de uzun vadede programın açılış hızı daha kötü oluyor
- Otomatik derleme sistemi kullanılmıyorsa her seferinde sıkıştırmak zahmetli oluyor (veya unutuluyor). Build Events ile işler daha kötü, her derleme işleminden sonra bir süre de UPX bekliyorsunuz. Build Event'lerini RELEASE / DEBUG diye ayırmak mümkün ama günlük kullanımda çok da pratik olmuyor.

Daha da trajik kısmı şu: InnoSetup gibi bir kurulum programı ile maksimum sıkıştırma ayarlarını yaptığınızda UPX (ve benzerlerinden) elde ettiğiniz sonuçtan daha iyi bir sıkıştırma oranı elde ediyorsunuz. Yukarıdaki maddelere göre exe'nin boyutunu düşürmenin en büyük sebebi dosyayı müşteriye iletmek (ya da herhangi bir sunucuya yüklemek). Şu durumda benim tavsiyem UPX gibi sıkıştırma programları yerine InnoSetup ile basit bir setup programı yapmaktır.

İyi çalışmalar,
Bahadır Alkaç

Otomatik derleme sistemi kullanılmıyorsa projeyi bir bat file ile derleyip (release modda) peşinden UPX ile sıkıştırmak mümkün. Özellikle release modda projenin derlenmesi proje boyutu açısından da ciddi katkı sağlayacaktır. Bunu herkesin insiyatifine bıraktığınızda kimisi debug kimisi release mod ile derleme yapabiliyor özellikle Project Group altında 15-20 project/package var ise zaten projenin yazılımcıda debug olarak derlenip, kullanıcıya çıktı olarak release modda derlenmesi IDE'de ciddi baş ağrısı olduğu için (benim bildiğim yollarla) derlemeyi bir standarta koymak için basit bir bat file oluşturmak da iyi bir yaklaşım olacaktır. 

Anti virüs konusu ciddi baş ağrısı oluşturan bir kısım UPX ile ilgili, belki bu noktada uygulama dosyalarının UPX ile sıkıştırıldıktan sonra bir sertifika ile imzalanması işe yarayabilir.

Düşük network hızlarında ve stabil olmayan bağlantılarda malesef UPX iyi bir yardımcı olabiliyor. 

Fakat her faydanın yanında bir takım zarar ya da dezavantajlar ortaya ister istemez çıkıyor. Artıları ve eksileri değerlendirip, duruma göre optimum çözümü kullanmak lazım.

Bir projemizde elde ettiğimiz boyutları aşağıda örnek olması açısından paylaşıyorum. 

Debug
42.9 MB > UPX: 10.3 MB

Release
4.89 MB > UPX: 1.72 MB
(10-10-2017, Saat: 19:29)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: UPX kullanıyorum ancak programın açılış süresi belirgin şekilde uzuyor.

Açılış süresi ile ilgili 2 durum olabilir:

1. UPX ve benzerlerini kullanılınca Windows sizin gerçek programınızın yüklenmesini optimize edemiyor. Bunu zaten ilk yazımda belirtmiştim. Gerçi ben bu optimizasyonun çok ciddi bir fark yaratacağını sanmıyorum, ama olsun Smile

2. Windows 10 Creative Update ile birlikte DLL yükleme mekanızması değişti. Microsoft bunu optimize etmeye çalıştı, ama maalesef çok kötü çuvalladı. Eğer projeniz run time paketleri ile birlikte derleniyorsa o zaman programın yüklenme süresi inanılmaz derecede uzuyor. Sorunun düzelmesi için hem Windows, hem de Delphi'nin güncellenmesi gerekiyor. Delphi güncellemeyi yaptı diye biliyorum. Windows ise Fall Update ile güncellemeyi dağıtacak. Belki sizin programınızın yavaş yüklenmesinin sebebi UPX değil, budur. Eğer sorun buysa ve mecbur değilseniz, bir süre run time paketlerle derlemeyi iptal edebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  IDE Installer - Component Kurulum Aracı TescilsizUzman 3 3.530 22-04-2023, Saat: 23:42
Son Yorum: mcuyan
  Komut İstemi (Command Prompt) Aracı SimaWB 15 10.676 19-06-2020, Saat: 13:49
Son Yorum: sadettinpolat
  Ücretsiz Component Sayfası shooterman 0 1.650 11-05-2020, Saat: 10:31
Son Yorum: shooterman
  9 Adet ücretsiz ve ücretli FMX Nesne CaglarCoskun 5 5.346 03-03-2020, Saat: 17:56
Son Yorum: TescilsizUzman
  Splash Pro Video Player 2.7 Sürümüyle Ücretsiz Yayınlanmış sabanakman 1 2.079 30-08-2019, Saat: 19:06
Son Yorum: yhackup

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi