Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şu Arduino nedir? Ne değildir bir bakalım.
(03-09-2016, Saat: 17:09)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2 yıldır Raspberri Pi için proje geliştiriyorum  Smile
Ama maalesef Delphi ile değil C++ ile. O yüzden bu bölümde şimdiye kadar sessiz sessiz bekliyorum Tongue

Hocam selam,
Hangi konularda peki geliştirdiğiniz projeler öğrenebilirmiyiz ?
Merhaba;
USB'den çalışan ses kayıt cihazlarımız var. Normalde PCye bağımlı çalışıyorlardı. Artık PCye gerek kalmadı, RPi ile çalışması için yazılım geliştirdik. Müşteriye kapalı kutu, üzerine kayıt yapan cihaz olarak sunuyoruz.
C++, Qt, Python kullandık. Tabi bir de web arayüzü var. Onun için de PHP ve MySQL.
There's no place like 127.0.0.1
Peki RaspPi üzerinde Lazarus ne kadar başarılı? Donanıma portlara erişmesi için taklalar atmak gerekiyor mu?
(03-09-2016, Saat: 19:47)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba;
USB'den çalışan ses kayıt cihazlarımız var. Normalde PCye bağımlı çalışıyorlardı. Artık PCye gerek kalmadı, RPi ile çalışması için yazılım geliştirdik. Müşteriye kapalı kutu, üzerine kayıt yapan cihaz olarak sunuyoruz.
C++, Qt, Python kullandık. Tabi bir de web arayüzü var. Onun için de PHP ve MySQL.

Merhaba,
Raspberry PI cihazınızda hangi iletişim protokolünü (NetWork, Wifi, RF vb.) kullanıyorsunuz hocam?
(03-09-2016, Saat: 19:57)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-09-2016, Saat: 19:47)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba;

Merhaba,
Raspberry PI cihazınızda hangi iletişim protokolünü (NetWork, Wifi, RF vb.) kullanıyorsunuz hocam?

Akıllıca, Veli'nin ağzından laf almaya çalışıyorsun bakıyorum Smile
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(03-09-2016, Saat: 20:18)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-09-2016, Saat: 19:57)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Akıllıca, Veli'nin ağzından laf almaya çalışıyorsun bakıyorum Smile

Ne kaparsak kârdır, hocam.
Ben daha önce Arduino ile benzer bir sistemi RF ile yapmıştım. Raspberry PI ile deneme imkanım olmadığı için tecrübelerinden faydalanalım dedik.
(03-09-2016, Saat: 20:22)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-09-2016, Saat: 20:18)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Akıllıca, Veli'nin ağzından laf almaya çalışıyorsun bakıyorum Smile

Ne kaparsak kârdır, hocam.
Ben daha önce Arduino ile benzer bir sistemi RF ile yapmıştım. Raspberry PI ile deneme imkanım olmadığı için tecrübelerinden faydalanalım dedik.

Tabii tabii, okumaktan keyif alırız. Veli kardeşim de bildiklerini zamanı oldukça paylaşan bir arkadaşım zaten. Uygun bir zamanında eminim ki bizleri bilgilendirecektir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Yanlış anlaşıldı sanırım: Biz, C++ ile proje geliştirip Raspberry üzerinde çalıştırdık. Yani Lunix'te çalışan bir program ve USB'den bağlı olan cihaz ile haberleşiyor. Kullanıcı arayüzü ise web arayüzü.
Proje başlangıcında Pascal/Delphi bilmeyen bir arkadaş yüzünden C++ ile yazdık. Keşke Pascal ile yazmış olsaydık da size burada bol bol anlatsaydım Smile
There's no place like 127.0.0.1
Arduino üzerinde standart ch340 usb to serial converter ile gelir. Half dublex TTL çeviri sağlayarak rs232 standartı haberleşmeye olanak tanır.
Herhangi bir programlama dili ile iki taraflı haberleşme parametrelerini düzgün ayarlayarak haberleşebilirsiniz.
Yani delphi, c, asm... fark etmez sonuç aynı kapıya çıkar. Microsoft nt tabanlı işletim sistemlerinden önceleri user modda direk io yazımına izin veriyordu.
Daha sonraları nt sistemlerle beraber bu işlemi ring3 seviyede kendi üzerinden createfie - readfile ve writefile olarak kontrol altına aldı.
Haberleşme standartına değinecek olursak;
Bazı protokol ayarları vardır. Kendi içerisinde data istek ve cevaplarını software kontrollü olarak veya da hardware kontrollü olarak yaptırtabilirsiniz. Çok fazla parazit kapar büyük projeli işlerde twisted pair kablo ve iyi topraklama yapılmalıdır.
Ayrıca port voltajları optocoupler ile ayrılmalıdır yoksa sürekli olarak yanar haberleşmeniz kesilir. Genellikle asenkron motor çalışacak hatlarda motor üzerinde oluşan gerilimin kompanzasyonu düzgün yapılmazsa sürekli olarak etkilenir ve yanar. 10 metreye kadar düzgün bir uart çizer. Bit kıyaslaması ground ile olduğu için parazit kapma olasılığı çok yüksek bir yapısı vardır.

Eğer iki elektronik cihaz birbiri ile haberleşecekse birbirlerini anlayabilecekleri bir protokol olmalıdır ki düzgün iletişim kurabilsinler.
Aynı dilden konuşan insanlar gibi iletişim içerisinde olan her cihazın bir protokolü vardır.

Mikroişlemci tabanlı bir sistem ile haberleşme yapacaksak ve sistemin haberleşme protokolünü biz tasarlayacaksak bazı can alıcı noktalara dikkat etmemiz lazım. Başlıca bir protokol yapısının nasıl olacağına değinirsek ;
1 - Protokolün başlangıç karakteri olmalı STX
2 – Gönderilen byte sayısı
3 – İşlem referansı( Bu çeşitli algoritmalar içermelidir. Sorgu türüne göre çözümleme yapıp nasıl cevap vereceğinin kararlaştırılması)
4- Checksum (Sonuç doğrulama)
5 – Protokol sonlanma karakteri ETX

Aslına bakarsanız başlı başına çok detaylı bir konu örneklerle ele alıp parça parça işlemek lazım.
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

(05-09-2016, Saat: 00:37)QuAdR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arduino üzerinde standart ch340 usb to serial converter ile gelir. Half dublex TTL çeviri sağlayarak rs232 standartı haberleşmeye olanak tanır.
Herhangi bir programlama dili ile iki taraflı haberleşme parametrelerini düzgün ayarlayarak haberleşebilirsiniz.
Yani delphi, c, asm... fark etmez sonuç aynı kapıya çıkar. Microsoft nt tabanlı işletim sistemlerinden önceleri user modda direk io yazımına izin veriyordu.
Daha sonraları nt sistemlerle beraber bu işlemi ring3 seviyede kendi üzerinden createfie - readfile ve writefile olarak kontrol altına aldı.
Haberleşme standartına değinecek olursak;
Bazı protokol ayarları vardır. Kendi içerisinde data istek ve cevaplarını software kontrollü olarak veya da hardware kontrollü olarak yaptırtabilirsiniz. Çok fazla parazit kapar büyük projeli işlerde twisted pair kablo ve iyi topraklama yapılmalıdır.
Ayrıca port voltajları optocoupler ile ayrılmalıdır yoksa sürekli olarak yanar haberleşmeniz kesilir. Genellikle asenkron motor çalışacak hatlarda motor üzerinde oluşan gerilimin kompanzasyonu düzgün yapılmazsa sürekli olarak etkilenir ve yanar. 10 metreye kadar düzgün bir uart çizer. Bit kıyaslaması ground ile olduğu için parazit kapma olasılığı çok yüksek bir yapısı vardır.

Eğer iki elektronik cihaz birbiri ile haberleşecekse birbirlerini anlayabilecekleri bir protokol olmalıdır ki düzgün iletişim kurabilsinler.
Aynı dilden konuşan insanlar gibi iletişim içerisinde olan her cihazın bir protokolü vardır.

Mikroişlemci tabanlı bir sistem ile haberleşme yapacaksak ve sistemin haberleşme protokolünü biz tasarlayacaksak bazı can alıcı noktalara dikkat etmemiz lazım. Başlıca bir protokol yapısının nasıl olacağına değinirsek ;
1 - Protokolün başlangıç karakteri olmalı STX
2 – Gönderilen byte sayısı
3 – İşlem referansı( Bu çeşitli algoritmalar içermelidir. Sorgu türüne göre çözümleme yapıp nasıl cevap vereceğinin kararlaştırılması)
4- Checksum (Sonuç doğrulama)
5 – Protokol sonlanma karakteri ETX

Aslına bakarsanız başlı başına çok detaylı bir konu örneklerle ele alıp parça parça işlemek lazım.

Sadece yazılımda değil; donanımda da cevhermişsiniz. Teşekkürler...
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Docker Konteyner Nedir? Çalışma Mantığı Nasıldır. Tan Ay 3 1.717 02-06-2021, Saat: 12:41
Son Yorum: Noni
  OpenAI GPT3 Nedir? Delphi ile Kullanımı Tan Ay 1 1.282 07-05-2021, Saat: 15:40
Son Yorum: mrmarman
  Delphi ile Arduino & Raspberry PI gibi Cihazlarla İletişim Kurmak TescilsizUzman 17 19.549 13-10-2019, Saat: 18:42
Son Yorum: TescilsizUzman
  Arduino simülator sadettinpolat 2 4.212 08-12-2018, Saat: 10:10
Son Yorum: Hayati
  MCU (Mikrodenetleyici) nedir? engerex 5 10.560 13-11-2018, Saat: 12:40
Son Yorum: boreas

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi