Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android Cihazda Debug Çalışmıyor
Öncelikle herkese kolay gelsin.
Bir kaç gündür uğraşmama rağmen aşamadığım bir problem var. 
Android cihazda debug çalışmıyor. Delphi Tokyo ile çalışıyorum. En güncel SDK ve NDK lar yüklü. 
USB kablosu ile cihazları bağlıyorum. F9 ile Debug modunda derleme yapıyorum. Uygulamam cihaza sorunsuz yükleniyor.
Ancak yükleme tamamlanıp uygulama cihazda başlatıldıktan sonra Debug yapılmıyor.
Pause ve Stop butonları geçersiz hale geliyor, yani bağlantı kopmuş oluyor.

Project+Options-Version Info+InstallLocation = internalOnly ( Bir kaç yerde böyle bir şey demişler sorunun çözümü için. Onu da yaptım)

Hemen hemen yapılabilecek her şeyi denedim. 

Event pencerisinde görünenler şunlar:
GNU gdb (GDB) 7.3.1-gg2 (Embarcadero:gdb-28661) (Wed Apr 19 16:08:12 UTC 2017) Process gps.apk (18069)

Copyright © 2011 Free Software Foundation, Inc. Process gps.apk (18069)

with modifications copyright 2017 Embarcadero Technologies, Inc. Process gps.apk (18069)

linked with iconv (GNU libiconv 1.14) written by Bruno Haible, copyright © 2000-2011 Free Software Foundation, Inc. Process gps.apk (18069)

License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html> This is free software: you are free to change and redistribute it. There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law. Type "show copying" and "show warranty" for details. Process gps.apk (18069)

This GDB was configured as "--host=i586-pc-mingw32msvc --target=arm-linux-androideabi". For bug reporting instructions, please see: Process gps.apk (18069)

<http://www.gnu.org/software/gdb/bugs/>. Process gps.apk (18069)
Merhaba,

Öncelikle DelphiCan'a hoşgeldiniz. Delphi FireMonkey platformunda geliştirdiğiniz uygulamalara Debug yapabilmenize engel olan bir çok şey olabilir. Aşağıdaki seçenekleri gözden geçirmenizi öneririm.

1) Android işletim sistemi olan mobil cihazınızın sürücü/driver dosyaları geliştirme yaptığınız PC üzerine kurulu olmalı.
2) Delphi IDE üzerinde Configurations ayarlarını Debug profiline alın.
3) Compile işlemini Release yerine Debug olarak belirlediğinizden emin olun.
4) Delphi Tokyo henüz stabil bir hal kazanmadı. Berlin yada Seattle üzerinde testlerinizi yaparsanız nihai bir sonuca daha çabuk ulaşırsınız.
5) Farklı bir android cihazı ve farklı bir android sürümü ile testlerinizi yapın.
6) Kablonuzdan kaynaklanan bir problem olma ihtimali de var. Alternatif kablolarla ve usb portları ile işlemi yenileyin.
7) Eğer sorun telefondan kaynaklıysa, Android emulatör/simülatör yazılımlarından birisini deneyin. (BlueStacks,Genymotion vb.)
(19-10-2017, Saat: 15:09)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Öncelikle DelphiCan'a hoşgeldiniz. Delphi FireMonkey platformunda geliştirdiğiniz uygulamalara Debug yapabilmenize engel olan bir çok şey olabilir. Aşağıdaki seçenekleri gözden geçirmenizi öneririm.

1) Android işletim sistemi olan mobil cihazınızın sürücü/driver dosyaları geliştirme yaptığınız PC üzerine kurulu olmalı.
4) Delphi Tokyo henüz stabil bir hal kazanmadı. Berlin yada Seattle üzerinde testlerinizi yaparsanız nihai bir sonuca daha çabuk ulaşırsınız.
5) Farklı bir android cihazı ve farklı bir android sürümü ile testlerinizi yapın.
6) Kablonuzdan kaynaklanan bir problem olma ihtimali de var. Alternatif kablolarla ve usb portları ile işlemi yenileyin.
7) Eğer sorun telefondan kaynaklıysa, Android emulatör/simülatör yazılımlarından birisini deneyin. (BlueStacks,Genymotion vb.)

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkürler. Başkalarının da işine yarasın diye ben de madde madde cevaplıyorum:

1) Uygulama F9 ile cihazlara yükleniyor. Driver problemi yok. Güncel sürücüler yüklü.
2) Debug olarak çalıştırıyorum zaten.
3) Compile işlemi Debug olarak yapılıyor.
4) Berlin ile de denedim. Sonuç aynı.
5) Üç cihazda denedim. Durum aynı. Yüklemeyi yapıyor ancak debug başlamıyor.
6) Yüklemeyi yapması kablo ve driver problemlerinin olmadığını gösteriyor.
7) BlueStack kurdum. Ancak Delphi Target bölümünde emülatörü görmedi. 

Önerileriniz içinde sadece sonuncu maddeyi deneyebilirim. Tabi ki delphi nin BlueStack emülatörünü görmesini sağlayabilirsem.
(19-10-2017, Saat: 15:32)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-10-2017, Saat: 15:09)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkürler. Başkalarının da işine yarasın diye ben de madde madde cevaplıyorum:

1) Uygulama F9 ile cihazlara yükleniyor. Driver problemi yok. Güncel sürücüler yüklü.
2) Debug olarak çalıştırıyorum zaten.
3) Compile işlemi Debug olarak yapılıyor.
4) Berlin ile de denedim. Sonuç aynı.
5) Üç cihazda denedim. Durum aynı. Yüklemeyi yapıyor ancak debug başlamıyor.
6) Yüklemeyi yapması kablo ve driver problemlerinin olmadığını gösteriyor.
7) BlueStack kurdum. Ancak Delphi Target bölümünde emülatörü görmedi. 

Önerileriniz içinde sadece sonuncu maddeyi deneyebilirim. Tabi ki delphi nin BlueStack emülatörünü görmesini sağlayabilirsem.

Android SDK 24 ve üzeri olan kitler için Android One platformundaki bir cihaz ile denemenizi öneririm. Yine problem devam ediyorsa farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir.

Ancak; Projeyi XE8 ve öncesinde oluşturduğunuz zaman FireMonkey çekirdek yapısı gereği bazı kod referans kütüphanelerinin sistematisi değiştiği için sorun çıkartabilir. Bu hususta, denemekte olduğunuz IDE üzerinde oluşturulan bir projeyi denemenizi tavsiye ederim.

XE5'ten bu yana bahsettiğiniz sorunu sadece Seattle'ın ve Berlin'in updatesiz sürümlerinde yaşadım. XE8'den yukarıya projeleri taşırken mobil cihazlarımı Target olarak görmemesinden dolayı farklı cihazlar denedim ve onları gördü.

Bu noktada, F9 ile çalıştırınca cihazınıza uygulamanın yüklenmesinden dolayı sorunu Delphi'ye yıkmanız kabul edilemez. Build Configurations ayarlarınız kadar, Platform Assistant (PAServer) ayarlamaları da etkilidir. Kurulumu gerçekleştirdiğiniz dosyaların orjinalliği, kurulum türü (online/offline), harici kütüphanelerin kurulmuş olup olmaması, Android SDK'lara yönetim izni olan diğer yazılım geliştirme ortamlarının olup olmaması gibi unsurlarda bulunuyor.

Netice itibariyle uygulamayı yükleyebilme kabiliyeti yine Delphi'nindir. Yaşadığınız sorunu mühendislik yöntemi ile çözümleyebilmemiz için her bileşeni değiştirerek sorunlu olan bileşeni tespit etmek gerekir.

Bu bileşenler;
  1. İşletim Sistemi
  2. Delphi (ve/veya Rad Studio) sürümü
  3. Projenin oluşturulduğu IDE sürümü
  4. Android cihaz sürümü
  5. Android SDK sürümü
Ayrıca denetlenmesi gerekenler;
  1. Bilgisayarda IDE'nin Yönetici izinleriyle çalışıp çalışmaması (Çoğu zaman bu sorundan kaynaklanıyor olabiliyor.)
  2. Windows platformunda Debug işlemlerinin çalışıp çalışmaması
  3. Android cihazın geliştirici özelliklerinin/ayarlarının çalışıp çalışmaması
  4. IDE bağımsız çalıştırılan emulator içerisinde uygulamanın stabil çalışıp çalışmaması
Merhaba,
Aynı yazılım geliştirme ortamında Asus Zenfone 5 (intel işlemcili) ve LG L Bello (D335) debug olayını test ettiğimde;
Asus cihazda uygulama başlatılınca IDE Debug moddan çıkıyor, LG cihazda debug işlemi kırılmadan devam ediyor.
Bu testten yola çıkarak, (en azından benim için) faturayı Intel işlemciye kesiyorum. Smile
(19-10-2017, Saat: 16:49)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Aynı yazılım geliştirme ortamında Asus Zenfone 5 (intel işlemcili) ve LG L Bello (D335) debug olayını test ettiğimde;
Asus cihazda uygulama başlatılınca IDE Debug moddan çıkıyor, LG cihazda debug işlemi kırılmadan devam ediyor.
Bu testten yola çıkarak, (en azından benim için) faturayı Intel işlemciye kesiyorum. Smile

Evet haklısınız. En son Asus Zenfone 5 ve 2 de deniyordum sürekli. Reader tablette denedim, onda da kopuyor.
Şu an başka da cihazım yok Smile
Nasıl bir çözüm bulabilirim bilmiyorum.
Deployment bölümünde 
android-arm\gdbserver, library\lib\armeabi-v7a remote path olarak görünüyor.
Acaba farklı işlemciler için android-arm klasörünü değiştirmek mi gerekir?
(19-10-2017, Saat: 17:35)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet haklısınız. En son Asus Zenfone 5 ve 2 de deniyordum sürekli. Reader tablette denedim, onda da kopuyor.
Deployment bölümünde 

Project > Deployment > lib{ProjeAdi}.so Local name'ine sahip library\lib\armeabi-v7a dosyasının satır başında yer alan checkbox'ı kaldırın ve tekrar deneyin. Bu konu ile ilgili Marco Cantu'nun bir açıklaması kendi blog sayfasında mevcut.
Save
(20-10-2017, Saat: 09:45)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-10-2017, Saat: 17:35)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet haklısınız. En son Asus Zenfone 5 ve 2 de deniyordum sürekli. Reader tablette denedim, onda da kopuyor.
Deployment bölümünde 

Project > Deployment > lib{ProjeAdi}.so Local name'ine sahip library\lib\armeabi-v7a dosyasının satır başında yer alan checkbox'ı kaldırın ve tekrar deneyin. Bu konu ile ilgili Marco Cantu'nun bir açıklaması kendi blog sayfasında mevcut.
Save
Bu yöntemi de denemiştim. Tekrar denerim. Ama bu yöntem galiba cihazda hiç çalışmayan, "desteklenmiyor" uyarısı veren durumlar için. Bende uygulamanın yüklenmesinde ve çalışmasında sorun yok. Sadece debug yapmıyor....
(20-10-2017, Saat: 10:31)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-10-2017, Saat: 09:45)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Project > Deployment > lib{ProjeAdi}.so Local name'ine sahip library\lib\armeabi-v7a dosyasının satır başında yer alan checkbox'ı kaldırın ve tekrar deneyin. Bu konu ile ilgili Marco Cantu'nun bir açıklaması kendi blog sayfasında mevcut.
Save
Bu yöntemi de denemiştim. Tekrar denerim. Ama bu yöntem galiba cihazda hiç çalışmayan, "desteklenmiyor" uyarısı veren durumlar için. Bende uygulamanın yüklenmesinde ve çalışmasında sorun yok. Sadece debug yapmıyor....

Bazı cihazlarda uygulama yükleniyor ve Beyaz ekran hatası döndürüyordu. O cihazlarda da debug çalışmıyordu. Seattle ile Marshmallow'a derlediğim dönem yaşamıştım bu sıkıntıyı. Berlin'de sorun giderilmişti.

Eğer sorununuz devam ederse; Android SDK 24.3.3 ve Berlin update 2 ile deneme şansınız olur mu?
(20-10-2017, Saat: 09:45)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Project > Deployment > lib{ProjeAdi}.so Local name'ine sahip library\lib\armeabi-v7a dosyasının satır başında yer alan checkbox'ı kaldırın ve tekrar deneyin. Bu konu ile ilgili Marco Cantu'nun bir açıklaması kendi blog sayfasında mevcut.
Save

Bunu yeniden denedim. Derleme işini bitiremiyor ve hata veriyor.
[PAClient Error] Error: E0002 Missing profile name; use paclient -? for Help

(20-10-2017, Saat: 11:14)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-10-2017, Saat: 10:31)nehirnnn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yöntemi de denemiştim. Tekrar denerim. Ama bu yöntem galiba cihazda hiç çalışmayan, "desteklenmiyor" uyarısı veren durumlar için. Bende uygulamanın yüklenmesinde ve çalışmasında sorun yok. Sadece debug yapmıyor....

Bazı cihazlarda uygulama yükleniyor ve Beyaz ekran hatası döndürüyordu. O cihazlarda da debug çalışmıyordu. Seattle ile Marshmallow'a derlediğim dönem yaşamıştım bu sıkıntıyı. Berlin'de sorun giderilmişti.

Eğer sorununuz devam ederse; Android SDK 24.3.3 ve Berlin update 2 ile deneme şansınız olur mu?
Berlin de de bir çok SDK ile denedim. Maalesef sonuç aynı.
Bence küçük bir detay var ve ben onu atlıyorum. Ama çok zamanımızı çalıyor maalesef. Teknik bilgi desteğinin eksikliği insanı Delphi'den soğutuyor.
Sanki sorun GDBSERVER ile ilgili. Bunun cihazda çalışmasını sağlayamıyoruz gibi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Android Rehbere Kayıt Ekleme barissagir 6 298 04-04-2024, Saat: 09:36
Son Yorum: RAD Coder
  Android’de Dosya Depolama ve Paylaşma-2: And 11 SDK 30 Scoped Storage SAF MediaStore emozgun 12 4.903 19-03-2024, Saat: 22:29
Son Yorum: nguzeller
  Android 33 api sdk güncelleme [ÇÖZÜLDÜ] codder71 4 436 19-02-2024, Saat: 22:38
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 IOS Simulatorde Uygulama Çalışmıyor elixir84 3 962 07-02-2024, Saat: 17:05
Son Yorum: elixir84
  Mobil Android Emulator Altıner 5 387 22-01-2024, Saat: 18:28
Son Yorum: Altıner

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi