Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DelphiCan Mobil Uygulaması
(21-12-2018, Saat: 16:59)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-12-2018, Saat: 16:33)wiseman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam selamlar
5. birimde görev almak isterim.

Merhaba,
İlginiz için teşekkür ederim. Bu projeyi ileri bir tarihte yazarız İnşallah. 
Şu an için DelphiCan Geliştirici Takımı daha farklı projeler geliştirme niyetimiz var. İhtiyaç olursa ve sizin de isteminizle bu takımda yer verebiliriz.

Hocam,
elbetteki elimden geldiğince, yardımcı olmak isterim. İhtiyaç dahilinde her zaman hazırım.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
S.A
Hocam beni de saya bilirsiniz.
1 - 3 - 6
2.5 Yıl önceki fikriniz halen geçerlimi Smile eğer öyleyse ben ve @Mr.Developer bu konuda aktif rol almak istiyoruz.
Muharrem ARSLAN
(31-03-2020, Saat: 21:08)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2.5 Yıl önceki fikriniz halen geçerlimi Smile  eğer öyleyse ben ve @Mr.Developer  bu konuda aktif rol almak istiyoruz.

Er veya geç bu uygulamayı yazacağız.
Yeniden görev almak isteyen DelphiCan'lar ilk yorumda belirtilen kategorilerden hangisinde görev almak istediğini belirtirse ona göre bir planlama ve değerlendirme yapalım.
Yeterli destek ve iyi bir geliştirici Grubu ile mükemmel bir uygulama çıkaracağımıza eminim.
Hocam ben hala 5. te stabilim. Smile
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
Bu konuda gerçek ihtiyaç; Mobil uygulamamı mı yoksa DelphiCan mobil uyumlu bir sitemi.

Sanırım bu sorunun cevabı projeyi sonuçlandıracaktır.
Benim deneyimlediğim; HTML5 destekleyen tek elden bir web projesi (forum'u). Tabi birlikte bir şeyler ortaya çıkması için yapılacaksa buda bir alternatif olarak olabilir.
(01-04-2020, Saat: 17:19)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuda gerçek ihtiyaç; Mobil uygulamamı mı yoksa DelphiCan mobil uyumlu bir sitemi.

Benim deneyimlediğim; HTML5 destekleyen tek elden bir web projesi (forum'u). Tabi birlikte bir şeyler ortaya çıkması için yapılacaksa buda bir alternatif olarak olabilir.

Merhaba,
Baştan bir html form yazmak bizi (web'den anlamayan bir geliştirici grubunu) aşar.  Mobil uyumlu veya responsive bir hazır form da işimizi fazlasıyla görecektir.  Bu tip formlar da yıllık yüksek lisans bedeli talep ettiğinden şu an için böyle bir değişimi düşünmüyoruz.
DelphiCan mobil uygulaması geliştirme fikrimiz bu ihtiyaçların dışında gelişecek. Yani formun bir mobil arayüze sahip olması ihtiyacından yola çıkmıyoruz.
Kişisel fikrimce - DelphiCan Mobil Uygulama İhtiyacı;
 - Son zamanlarda oldukça popüler olan FMX mimarisi (Yabancı Delphi formlarında ve DelphiCan'daki FMX hakkında sorulan konu ve yorum sayılarına bakabilirsiniz) ile geliştirilen örnek (göstereceğimiz) bir mobil uygulama olması.
 - Push Notification'larla daha interaktif olması. Yeni konu açılması veya bir konuya yorum yapılması, genel bir duyuru yapılması gibi.
 - Favori, beğeni veya çözüldü gibi konu etiketini kullanabilmek
 - VIP Destek sistemini etkinleştirmek. Freelance, danışmanlık, bire bir yardım, canlı bağlantı desteği (telefon, uzak bağlantı vb.), 
 - Referans Sistemini etkinleştirmek. İş sahipleri ve iş arayanlar arasında her iki tarafa da referans olacak bir bölüm olacak. (Birçok üyemiz veya iş yeri sahibi doğrudan benim adımla referans istiyor. Artık Referansı DelphiCan vermeli diye düşünüyorum)
 - Mobil uygulama içerisinde bir kod bankası da olabilir
 - En önemlisi de, form sistemi herhangi bir nedenden dolayı kullanılmaz duruma geldiğinde (birkaç defa oldu, bir iki gün kullanılmadığı durumlarda da oldu), mobil uygulama çalışır durumda olacaktır. Çünkü mobil uygulama bir Linux sunucu üzerindeki Rest servisinden beslenecek. Rest servisi ise doğrudan DelphiCan veri tabanına bağlanacak. Yani arada bir hosting olmayacak. Mobil uygulama hosting veya form kaynaklı hatalardan etkilemeyecek.
Şu an için kısa sürede bu ihtiyaçlar aklıma geldi. Gelişme sürecinde bunlara benzer birçok farklı özellik entegre edilecektir.
Sizlerin de aktif (doğrudan geliştirmede yer alarak) veya pasif (fikirlerinizle) olarak desteklerinizi bekliyoruz.
(01-04-2020, Saat: 22:48)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-04-2020, Saat: 17:19)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konuda gerçek ihtiyaç; Mobil uygulamamı mı yoksa DelphiCan mobil uyumlu bir sitemi.

Merhaba,
Baştan bir html form yazmak bizi (web'den anlamayan bir geliştirici grubunu) aşar.  Mobil uyumlu veya responsive bir hazır form da işimizi fazlasıyla görecektir.  Bu tip formlar da yıllık yüksek lisans bedeli talep ettiğinden şu an için böyle bir değişimi düşünmüyoruz.
DelphiCan mobil uygulaması geliştirme fikrimiz bu ihtiyaçların dışında gelişecek. Yani formun bir mobil arayüze sahip olması ihtiyacından yola çıkmıyoruz.
Kişisel fikrimce - DelphiCan Mobil Uygulama İhtiyacı;
 - Son zamanlarda oldukça popüler olan FMX mimarisi (Yabancı Delphi formlarında ve DelphiCan'daki FMX hakkında sorulan konu ve yorum sayılarına bakabilirsiniz) ile geliştirilen örnek (göstereceğimiz) bir mobil uygulama olması.
 - Push Notification'larla daha interaktif olması. Yeni konu açılması veya bir konuya yorum yapılması, genel bir duyuru yapılması gibi.
 - Favori, beğeni veya çözüldü gibi konu etiketini kullanabilmek
 - VIP Destek sistemini etkinleştirmek. Freelance, danışmanlık, bire bir yardım, canlı bağlantı desteği (telefon, uzak bağlantı vb.), 
 - Referans Sistemini etkinleştirmek. İş sahipleri ve iş arayanlar arasında her iki tarafa da referans olacak bir bölüm olacak. (Birçok üyemiz veya iş yeri sahibi doğrudan benim adımla referans istiyor. Artık Referansı DelphiCan vermeli diye düşünüyorum)
 - Mobil uygulama içerisinde bir kod bankası da olabilir
 - En önemlisi de, form sistemi herhangi bir nedenden dolayı kullanılmaz duruma geldiğinde (birkaç defa oldu, bir iki gün kullanılmadığı durumlarda da oldu), mobil uygulama çalışır durumda olacaktır. Çünkü mobil uygulama bir Linux sunucu üzerindeki Rest servisinden beslenecek. Rest servisi ise doğrudan DelphiCan veri tabanına bağlanacak. Yani arada bir hosting olmayacak. Mobil uygulama hosting veya form kaynaklı hatalardan etkilemeyecek.
Şu an için kısa sürede bu ihtiyaçlar aklıma geldi. Gelişme sürecinde bunlara benzer birçok farklı özellik entegre edilecektir.
Sizlerin de aktif (doğrudan geliştirmede yer alarak) veya pasif (fikirlerinizle) olarak desteklerinizi bekliyoruz.

Yazdığınız şekilde bir yapı elbette çok faydalı olacaktır. Bu şekliyle ben ikna oldum.

-Forum ile Mobil proje arasındaki ilişki/etkileşim konusu burada en ana unsuru oluşturuyor.
  -Projeye başlarken en basit haliyle excel üstünde tüm ekranları tasarlamak ve teknik spect'lerini oluşturmak çok önemli. Bu projede kod yazma kısmına başlanılmadan tüm herkesin katkı sunabileceği şekilde bu taslak oluşturulmalı taslak son haline geldiğinde ben tahmin ediyorum işin bitmesi çok kısa bir zaman alacak (İşin kitabını yazanlar var Smile)
  -Örneğin kişiler belirli periyotlarda boş zaman dilimlerini belirtse elinde proje olanlar bu şekilde daha hızlı işlerini bitirebilecekleri diğer kişilerinde o boş vakitlerini paraya dönüştüreceği sizinde bahsettiğiniz kazan/kazan yapı yakın zamanda çok ihtiyaç olabilir (Dünya ve Ülkemizdeki corona sonrası yeni düzende)
  -Google dokümanlar bu konuda çok iyi bir araç olarak kullanılabilir.
@"Fesih ARSLAN" dediği gibi web programlama yerine Fmx kullanmak çok daha mantıklı olacaktır nedeni herkez Web bilmiyor olabilir fakat bir çok kişi FMX biliyordur.
Gönüllü kişiler bir bölüm seçse ve kendi bölümünü yazarsa mesela bi kişi servis tarafını yazıp bir kişi Konuların olduğu formu yazıp en son birleştirmek çok iyi olacaktır.
Muharrem ARSLAN
(01-04-2020, Saat: 23:57)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"  dediği gibi web programlama yerine Fmx kullanmak çok daha mantıklı olacaktır nedeni herkez Web bilmiyor olabilir fakat bir çok kişi  FMX biliyordur.
Gönüllü kişiler bir bölüm seçse ve kendi bölümünü yazarsa mesela bi kişi servis tarafını yazıp bir kişi Konuların olduğu formu yazıp en son birleştirmek çok iyi olacaktır.

Servisi yazana Allah yardım etsin Big Grin
kisisel_logo_dark.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yerli Yapım Mobil Uygulamalar (FMX) TescilsizUzman 58 22.666 Dün, Saat: 18:32
Son Yorum: nguzeller
  Mobil Android Emulator Altıner 5 318 22-01-2024, Saat: 18:28
Son Yorum: Altıner
  elterminali üzerinde androidde barkod uygulaması için action butonu yakalamak miralaymir 7 970 13-10-2023, Saat: 14:44
Son Yorum: miralaymir
  [Çözüldü] FMX Android uygulaması ile sunucuya resim yükleme Mesut 2 491 25-07-2023, Saat: 00:40
Son Yorum: Mesut
  Mobil App. ile MQTT brokera bağlanma ve Veri çekme yemre 3 846 27-04-2023, Saat: 13:56
Son Yorum: yemre

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi