Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Little Endian | Big Endian
Ya ben bunları biliyormuşumda isimlerini bilmiyormuşum Smile şimdi öğrendim bu olaya ne dendiğini, da sebebi nedir (tersten saklamanın mesela) onu bilmiyorum ?
Ortaya yeşillik olsun.. Bir süredir Python' a merak sardım.. GitHub da Delphi den Phyton betiklerini çalıştırabileceğimiz bir kaç proje bile mevcut..

giphy.gif
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
(03-11-2017, Saat: 18:12)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok basit bir fonksiyon ile bir işlemcinin Little Endian'mı yoksa Big Endian'mı kullandığını tespit edebileceğimiz bir kod yazınız.

Not: +20 puan (Pascal), ilave +10 puan inline asm.
Hocam işlemcinin kullandığı Endian'ı tespit etmedeki amaçlardan bir tanesi şu olabilir mi ?
Burada big-endian en yaygın olarak internet protokollerinde kullanılan bir format olduğu belirtiliyor.Dolayısı ile bilgisayarlar arasında aşağıdaki protokoller ile haberleşme yapılacağı zaman, protokol (sözleşme) gereği verilerin big-endian formatında olması gerekiyor.
Alıntı:Big-endian is the most common format in data networking; fields in the protocols of the Internet protocol suite, such as IPv4IPv6TCP, and UDP, are transmitted in big-endian order. 
Eğer işlemci Little-Endian formatını kullanıyorsa ve biz internet üzerinden bir veri paketi göndereceksek bu veri paketini Big-Endian formatına çevirip göndermeliyiz mi ?  Yani dönüşüm yapıp yapmayacağımıza karar vermek için mi tespit ediyoruz ?  Huh
(04-11-2017, Saat: 22:01)ismailkocacan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-11-2017, Saat: 18:12)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok basit bir fonksiyon ile bir işlemcinin Little Endian'mı yoksa Big Endian'mı kullandığını tespit edebileceğimiz bir kod yazınız.

Not: +20 puan (Pascal), ilave +10 puan inline asm.
Hocam işlemcinin kullandığı Endian'ı tespit etmedeki amaçlardan bir tanesi şu olabilir mi ?
Burada big-endian en yaygın olarak internet protokollerinde kullanılan bir format olduğu belirtiliyor.Dolayısı ile bilgisayarlar arasında aşağıdaki protokoller ile haberleşme yapılacağı zaman, protokol (sözleşme) gereği verilerin big-endian formatında olması gerekiyor.
Alıntı:Big-endian is the most common format in data networking; fields in the protocols of the Internet protocol suite, such as IPv4IPv6TCP, and UDP, are transmitted in big-endian order. 
Eğer işlemci Little-Endian formatını kullanıyorsa ve biz internet üzerinden bir veri paketi göndereceksek bu veri paketini Big-Endian formatına çevirip göndermeliyiz mi ?  Yani dönüşüm yapıp yapmayacağımıza karar vermek için mi tespit ediyoruz ?  Huh

Niyetim bir farkındalık yaratmaktı sevgili kardeşim. Kötü bir niyetim yok Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(04-11-2017, Saat: 22:55)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04-11-2017, Saat: 22:01)ismailkocacan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam işlemcinin kullandığı Endian'ı tespit etmedeki amaçlardan bir tanesi şu olabilir mi ?

Niyetim bir farkındalık yaratmaktı sevgili kardeşim. Kötü bir niyetim yok Wink
Estağfirullah hocam.
Şahsen bende kavram olarak farkındalık oluştu.Detayları benim için birer araştırma konusu....

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi