Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İmagelist Transparan Özelliği hk,
ImageList'ime png'ler koyarak butonlarıma atıyorum

ColorDepth : cd32Bit
DrawingStyle : dsTransparent
Olduğu halde buton iconu siyah oluyor, ama Colorları değiştirince buton normale dönüyor neden böyle ki ?

401yLY.png
(06-09-2016, Saat: 10:54)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ImageList'ime png'ler koyarak butonlarıma atıyorum

Olduğu halde buton iconu siyah oluyor, ama Colorları değiştirince buton normale dönüyor neden böyle ki ?

401yLY.png

ImageType property'sinden kaynaklanıyor olmasın Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(06-09-2016, Saat: 11:16)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2016, Saat: 10:54)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ImageList'ime png'ler koyarak butonlarıma atıyorum

ImageType property'sinden kaynaklanıyor olmasın Wink

Sanırım değil,
jBXG29.png

Ya da Pastırmamı geciktirdim sanırım  Smile
Merhaba,
Delphi IDE'si ile tasarım anında ImageList Editörüne eklene her resim, varsayılan ImageList nesne özelliklerinin (properties) varsayılan değerleri  atanmaktadır. 
Transparan özelliği, renk derinliği (ColorDepth) ve  ilk çizim aşamasındaki oluşturulma şekline (DrawingStyle) göre belirlenmektedir. 
Yani ImageList nesnesine herhangi bir resim eklemeden önce mutlaka aşağıdaki 4 özelliği değiştirin(Set edin).
  1. ColorDepth
  2. DrawingStyle
  3. Height
  4. Width
Böylece ImageList'e resim eklendiği anda belirlemiş özelliklere haiz olarak oluşturulacaktır. Resim eklendikten sonra, bu özellikler Set edildiğinde, Liste siliniyor, temizleniyor. Bug'mıdır bilmiyorum ama vardır bir sebebi. (Tabi yazdıklarım tamamen tasarım anı için geçerlidir.)

ImageList'e yer alan bir resmin transparan olarak bir nesne üzerine yerleşimini, adım adım özetleyecek olursak;
1- ImageList'e resim/icon eklemeden önce, özelliklerini aşağıdaki gibi değitirin
  • ColorDepth = cd32Bit
  • DrawingStyle = dsTransparent
  • Height = icon yüksekliği (örn. 64)
  • Width = icon genişliği (örn. 64)

2- Height ve Width özellikleri ile boyutunu belirlemiş olduğunuz resimleri ImageList editör yardımıyla seçin.
3- Herhangi bir nesnenin Image özelliğine ImageList ve ImageIndex özelliğine ise ilgili resim Id'sini atayın.

Örnek Ekran Görüntüleri:
Object Insoector'dan ImageList özellikleri sonradan değiştirilmiş bir durumun ekran görüntüsü

10xa4he.jpg

Object Insoector'dan ImageList özellikleri önceden değiştirilmiş, daha sonradan resim eklenmiş ekran görüntüsü

2hyxgky.jpg

İyi çalışmalar

Pastırmayı hak ettim galiba Cool
Abi senin dediğin olay farklı gibi geldi Smile

senin bahsettiğin png'nin saydam kısımlarının transparan olup olmaması,

Bende png komple siyah oluyor Smile aynı sebepten mi yoksa ?

Kitapla Change ederiz Wink
(06-09-2016, Saat: 16:13)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi senin dediğin olay farklı gibi geldi Smile

Muhtemelen aynı konudandır. Yukarıda bahsetmiş olduğum işlem adımlarını uygulayarak test edebilir misin? 
Pastırma <---->Kitap konusuna gelince, aç olduğum bir zamana denk gelirse neden olmasın. Smile
(06-09-2016, Saat: 16:18)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-09-2016, Saat: 16:13)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi senin dediğin olay farklı gibi geldi Smile

Muhtemelen aynı konudandır. Yukarıda bahsetmiş olduğum işlem adımlarını uygulayarak test edebilir misin? 
Pastırma <---->Kitap konusuna gelince, aç olduğum bir zamana denk gelirse neden olmasın. Smile

Söz konusu Pastırma ise, Aç--Tok fark etmez abi Smile
Bir dilim pastırma kaç puan Fesih bey Smile

(06-09-2016, Saat: 22:27)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir dilim pastırma kaç puan Fesih bey Smile

Ayrıca konuyu Genel Programlama bölümü altına taşıyorum. Merak perspektifinden bakılır ise Genel Programlama başlığı altındaki herşeyin de bu konu altında dile getiriliyor olması gerekirdi. Merak ama ne hakkında merak ? Delphi ve programlama ile ilgili bir merak olduğu için bu konunun yeri Genel Programlama başlığı altındadır sanıyorum.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(06-09-2016, Saat: 22:27)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir dilim pastırma kaç puan Fesih bey Smile

Ayrıca konuyu Genel Programlama bölümü altına taşıyorum. Merak perspektifinden bakılır ise Genel Programlama başlığı altındaki herşeyin de bu konu altında dile getiriliyor olması gerekirdi. Merak ama ne hakkında merak ? Delphi ve programlama ile ilgili bir merak olduğu için bu konunun yeri Genel Programlama başlığı altındadır sanıyorum.

Doğrudur hocam konuyu açtıktan sonra bunu konuştuk Fesih Bey'le sanırım unuttu taşımayı  Wink

Biz Yakup Beyle bir kitaba bir pastırma şeklinde pazarlık yoluna gidiyorduk hocam. Bir dilim pastırmanın kaç puan edebileceğine, pastırmanın öz vatanından gelen Yakup Bey'in karar vermesi gerekiyor. Shy

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  canvas özelliği olmayan bileşene dair SenayAkgun 6 2.320 27-11-2020, Saat: 11:53
Son Yorum: SenayAkgun
  TcxLookupComboBox Filter Özelliği MosCom 3 2.577 15-04-2020, Saat: 19:44
Son Yorum: MosCom
  Transparan resim Bay_Y 7 5.235 03-10-2018, Saat: 18:20
Son Yorum: Bay_Y
  İmagelist arsl01 3 2.929 23-06-2018, Saat: 15:26
Son Yorum: Halil Han BADEM
  DevExpress Alan Seçici Özelliği Halil Han BADEM 2 3.253 03-08-2017, Saat: 23:50
Son Yorum: Halil Han BADEM

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi