Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android projelerinizin launcher görsellerini otomatik oluşturun
Merhaba,

FireMonkey platformunun bizlere getirdiği kolaylıklar olduğu kadar, bu getirdiği imkanlardan doğan yeni ihtiyaçlar oluyor. Android ve iOS uygulamalarımızın uygulama marketlerinde ve mobil cihazlarda nasıl görüneceği kadar, ikon olarak platformun içine uyumlu olması da çok önemlidir.

Launcher ikonlarının ebatlarının hem varsayılan ölçeklerde olmaması, hem de her ölçeğe özel olarak tekrar boyutlandırılmasından kaynaklanan bazı "kodcu işi olmayan işler" ortaya çıkmış.

Bu işi en hızlı şekilde çözmek için çeşitli ikon düzenleme araçları ve kalıpları oluşturulmuş. İkonların nasıl değiştirilmesi gerektiği konusunda DelphiCan'a yapılan talep doğrultusunda sizlerle kendi kullandığım template'i paylaşıyorum.

Nasıl kullanılır?
Bu template'in içerisinde yer alan psd dosyasına ikonunuzun en büyük halini yerleştiriyorsunuz ve aksiyon işlemini tetikliyorsunuz. Sizden hedef klasör istenildiğinde bütün ikonları nereye depolamak istiyorsanız orayı seçin. Ardından tamam'a bastığınızda belirttiğiniz hedefte tüm ihtiyaç duyduğunuz ebatlarda kendi ikonunuzu göreceksiniz.

Nasıl indiririm?
Android ve iOS launcher ikon template dosyasını indirmek için buraya tıklayın.

İhtiyaçlar
Adobe Photoshop, yeterli miktarda hafıza alanı
Paylaşımınız için teşekkürler üstat Smile
kisisel_logo_dark.png
Merhaba,
Paylaşım için Teşekkürler, Mobil platform için vazgeçilmezim Link
Neredeyse ihtiyacınız olan herşeyi hazırlıyor sizin için,

BykMYD.png
Grafik ve tasarım özürlü biri olarak nasıl kullanılacağını bilmiyorum. Rica etsem video yada gif tarzı bir işlem ile anlatabilirmsiniz Abdullah Hocam..
(13-12-2017, Saat: 21:37)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Grafik ve tasarım özürlü biri olarak nasıl kullanılacağını bilmiyorum. Rica etsem video yada gif tarzı bir işlem ile anlatabilirmsiniz Abdullah Hocam..

Estağfirullah hocam, görsel olarak detaylı bir anlatım oluşturdum. İyi akşamlar diliyorum.

1. Dosyadan çıkan PSD dosyasını Adobe Photoshop yazılımında açın.

GylRkr.png

2. Sağ tarafta yer alan Layers bölümünden EDIT THIS SMART OBJECT katmanına sağ tuş yaparak Edit Contents butonuna tıklayın.

yzX5lk.png

3. Açılan PSB dosyasında uygulamanızın ikonunu merkeze yerleştirin ve CTRL+S yaparak kaydedin. 

6y0Pk0.png

4. Tekrar PSD çalışmasının olduğu sekmeye geçin. Markette ve cihazlarda nasıl görüneceği ile ilgili preview karşınızda olacaktır.

WGdkZm.png

5. Window menüsünden Action bölümünü aktif edin. Bu bölümde aksiyonu kullanarak otomatik ebat ayarlama ve png olarak çıktı almamızı sağlayacak.

3pdLa0.png

6. Daha sonra CTRL+O kombinasyonu ile aksiyon dosyasını (ATN) Photoshop'a açıyoruz. Otomatik olarak kendisini gidip Aksiyon listesine ekleyecektir. Ekledikten sonra (kırmızı işaretli bölge) aksiyon listesinden Android Launcher kısmını bulun ve altındaki Export kısmına bir kez tıklayın. Daha sonra aşağıdaki Oynat (Play) üçgenine tıklayın.

ROqkV7.png

7. Son kez görselin teyit aşaması ve dosyaları oluşturmaya hazırlık, kalite ve düzenleme için göz atıyoruz. Her şey tamamsa Save tuşuna basıyoruz.

pGLzor.png

8. Launcher ikonlarımızın nereye oluşacağını seçiyoruz ve Save tuşuna basarak oluşturuyoruz.

kXlBgq.png

9. Seçtiğimiz dizine gittiğimizde ikonlarımız bize gülücük saçıyor  Blush

NO7A4a.png

İnşallah faydalı olmuştur.

İyi akşamlar diliyorum.
Merhaba,
Paylaşım ve değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim Abdullah Bey.
Bu konuda daha önce bir kaç yorum ve paylaşım (Mobil Projeler İçin Icon Çevirim Programı) yapılmıştı. 
Bildiğiniz gibi Android veya iOS uygulama mağazalarında, geliştirilen uygulamanın yayınlanması için farklı çözünürlüklere sahip bir çok simge istenmektedir.

01.png

İyi bir çözüm olması adına, diğer çözünürlüklerin de bu Action'a dahil etme imkanı var mı?
(14-12-2017, Saat: 08:20)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Paylaşım ve değerli katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim Abdullah Bey.
Bu konuda daha önce bir kaç yorum ve paylaşım (Mobil Projeler İçin Icon Çevirim Programı) yapılmıştı. 
Bildiğiniz gibi Android veya iOS uygulama mağazalarında, geliştirilen uygulamanın yayınlanması için farklı çözünürlüklere sahip bir çok simge istenmektedir.
...
İyi bir çözüm olması adına, diğer çözünürlüklerin de bu Action'a dahil etme imkanı var mı?

Merhaba,

Fesih Hocam xtools içinde yer alan ActionFileToXML ve ActionFileFromXML scriptleri ile bu işlem yapılabiliyor.

Şuanda çok uygun ortamım olmadığı için oluşturamadım. Dilerseniz görselde belirttiğiniz tüm çözünürlüklerle ilgili revizyonu yaparak action dosyasını buradan paylaşabilirim.

Bireysel olarak yapmak isteyenler için;
  1. xtools'a gidin.
  2. ActionFileToXML ve ActionFileFromXML dosyalarının .jsx uzantılı linklerine sağ tuş yaparak JSX uzantısı ile kaydedin.
  3. Photoshop'ta File>Scripts>Browse kısmından JSX dosyalarını seçerek ilerleyin. (ActionFileToXML)
  4. Açılan pencere üzerinden ATN dosyasını vererek XML halini düzenleyebilirsiniz.
  5. Daha sonra aynı menüden ActionFileFromXML seçerek ilerleyin.
  6. Açılan pencere üzerinden XML dosyasını vererek ATN halini alabilirsiniz.
  7. Yukarıdaki görsel anlatımı takip ederek ATN dosyasının kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

---

Bonus: iOS özel ihtiyaçlarına karşı bir diğer action daha bulunuyor. iOS App Launcher ikon aksiyonu
Nine-Patch için delphi ile yazılmış küçük bir araç var. Şu adresten ulaşabilirsiniz.
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
Elinize sağlık Abdullah Hocam..
Paylaşım için teşekkürler

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Android’de Dosya Depolama ve Paylaşma-2: And 11 SDK 30 Scoped Storage SAF MediaStore emozgun 12 4.723 19-03-2024, Saat: 22:29
Son Yorum: nguzeller
  Android 33 api sdk güncelleme [ÇÖZÜLDÜ] codder71 4 358 19-02-2024, Saat: 22:38
Son Yorum: codder71
  Mobil Android Emulator Altıner 5 318 22-01-2024, Saat: 18:28
Son Yorum: Altıner
  Firebird Android bağlantı aeyeci 2 258 01-01-2024, Saat: 14:41
Son Yorum: nguzeller
  FMX Android Barkod Scanner - [ÇÖZÜLDÜ] Mesut 21 2.164 20-12-2023, Saat: 21:46
Son Yorum: Jakarta2

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi