Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firemonkey edit ve memo da @ karakteri
Merhaba, android de edit veya memo nesnesinde @ karakterinde sorun yaşıyorum. Şöyleki, kullanıcı "abc@def.com" şeklinde giriş yapacak olsun. "abc" yazıp "@" karakterine bastıktan sonra "d" harfine basınca ortaya "abc@dabc@d" şeklinde bir şey çıkıyor.

Bu sorunu yaşayan veya çözüm üreten var mı?
Delphi 10.2 kullanıyorum.
(25-02-2018, Saat: 23:21)beklentili Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, android de edit veya memo nesnesinde @ karakterinde sorun yaşıyorum. Şöyleki, kullanıcı "abc@def.com" şeklinde giriş yapacak olsun. "abc" yazıp "@" karakterine bastıktan sonra "d" harfine basınca ortaya "abc@dabc@d" şeklinde bir şey çıkıyor.

Bu sorunu yaşayan veya çözüm üreten var mı?
Delphi 10.2 kullanıyorum.

Telefonuna google play'den başka bir klavye yükleyip dener misin ?
Sorun jscript kaynaklı aslında ama bazı klavyelerde bu sorunu yaşatıyor.
Merhaba,

Bu problem "ön tahmin" özelliği bulunan klavyelerde yaşanmaktadır. FireMonkey yada Delphi ile alakalı bir durum değildir. Yazmakta olduğunuz değeri tamamlamaya çalışırken işletim sisteminin sunduğu imkanı sunmayan her uygulamada D > DeDe > DelDelDel > DelpDelpDelpDelp... şeklinde sonuçlar oluşturur.

Çözüm: Klavye ayarlarından Ön tahmin, (otomatik tamamla) özelliğini devre dışı bırakmak.
Mesela
TEdit ile URL adresi alırken normalde otomatik tamamlıyor ve otomatik sonuna boşluk koyuyor.
Tedit-KeyboardType - URL yapınca bu durum ortadan kalkıyor
Bu durumda

Çözüm:
Tedit - KeyBoardType - EmailAdress seçersek.. (@ li biçimde getirir ve oto tahmini kapatır diye tahmin ediyorum)

Not:
Kendi cihazımda abc@d yazdım herhangi bir problem yaşamadım. Başka cihazda test etmedim
(26-02-2018, Saat: 17:30)malitutuncu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mesela
TEdit ile URL adresi alırken normalde otomatik tamamlıyor ve otomatik sonuna boşluk koyuyor.
Tedit-KeyboardType - URL yapınca bu durum ortadan kalkıyor
Bu durumda

Çözüm:
Tedit - KeyBoardType - EmailAdress seçersek.. (@ li biçimde getirir ve oto tahmini kapatır diye tahmin ediyorum)

Not:
Kendi cihazımda abc@d yazdım herhangi bir problem yaşamadım. Başka cihazda test etmedim

Merhaba,

Bu olayı genellikle Samsung markalı cihazlarda yaşıyoruz. Müşterilerimizin tercih ettiği tablet/telefonlarda bu özelliği devre dışı bırakarak sanal klavyeyi sorunsuz kullandırabiliyoruz. Size tavsiyem KeyboardType parametresini sürekli güncellemekle uğraşmak yerine standartlaştırmak. Bazı üreticilerin kendilerine göre yaptıkları özelleştirmelerden dolayı "." ve "," karakterleri başta olmak üzere birçok hataya sebep oluyor. Üstüne bir de bu oto-tamamla sorunu eklenince ciddi anlamda vakit kaybı yaşarsınız.
Hocam kullandığım cihaz samsung ve otomatik olarak değiştir özelliğini kapattım ancak sorun yine aynı. ayrıca edit klavye tipi de eposta olarak seçili.
(26-02-2018, Saat: 22:57)beklentili Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam kullandığım cihaz samsung ve otomatik olarak değiştir özelliğini kapattım ancak sorun yine aynı. ayrıca edit klavye tipi de eposta olarak seçili.

Olay Samsung'tan öte Nokia gibi markalarda da baş gösteriyor. İlk bakışta oto tamamlama özelliğinden olduğunu söyleyebiliriz. Bende sorunu yaşamıştım. Kendi düşüncem(Şu anda test edebileceğim bir ortam yok) keyboardtype özelliklerini denemeniz. Eğer sonuç almazsanız;

AlphaBet Keyboard tipini seçerek sonuca ulaşmanız muhtemel.
kisisel_logo_dark.png
(26-02-2018, Saat: 09:53)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Bu problem "ön tahmin" özelliği bulunan klavyelerde yaşanmaktadır. FireMonkey yada Delphi ile alakalı bir durum değildir. Yazmakta olduğunuz değeri tamamlamaya çalışırken işletim sisteminin sunduğu imkanı sunmayan her uygulamada D > DeDe > DelDelDel > DelpDelpDelpDelp... şeklinde sonuçlar oluşturur.

Çözüm: Klavye ayarlarından Ön tahmin, (otomatik tamamla) özelliğini devre dışı bırakmak.

Çözüm: Klavye ayarlarından Ön tahmin, (otomatik tamamla) özelliğini devre dışı bırakmak.

Nasıl yapacağız.? 
(28-08-2019, Saat: 16:05)seydigozegir@gmail.com Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-02-2018, Saat: 09:53)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Çözüm: Klavye ayarlarından Ön tahmin, (otomatik tamamla) özelliğini devre dışı bırakmak.

Nasıl yapacağız.? 

Cihazın klavye ayarlarına girip oradan otomatik tamamla özelliğini devre dışı bırakacaksın. Delphi ile alakalı bir çözüm değil. Sadece cihaz bazlı bir çözüm.
kisisel_logo_dark.png
Telefon ayarları / Dil ve Giriş / klavye giriş tercihleri Samsung Klavye / Öngörücü Yazı özelliğini kapattım. Sorun düzeldi.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FireMonkey Premium Styles Pack m_ekici 0 472 07-07-2023, Saat: 11:12
Son Yorum: m_ekici
  Edit otomatik tamamlama ahmetb 6 4.010 24-03-2023, Saat: 10:19
Son Yorum: sunbeki
  Delphi Edit OnKeyDown Enter Olayı Hk sadoal351 5 1.577 07-11-2022, Saat: 15:53
Son Yorum: mcuyan
  Listview Item -> dynamic appearance edit alanı ekleme vedat33 0 511 19-09-2022, Saat: 10:55
Son Yorum: vedat33
  Edit e yazamıyorum hakankvk 4 1.067 24-08-2022, Saat: 22:42
Son Yorum: hakankvk

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi