Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Harici raporlama araçları
(24-04-2018, Saat: 09:56)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Unigui tarzi web uygulamalarının en büyük sorunlarından birisi rapor dizaynı işi. Rapor Dizayn işini nasıl hallediyorsunuz? (kişinin kendisi raporları özelleştirmek istese.)

Merhaba @klavye , UniGUI uygulamalarımda hiç rapor dizaynını kullanıcıya yaptırmadım Smile Zaten ReportBuilder olsun, Fastreport olsun ve başka diğer raporlama araçları hep VCL tabanlı olduğu için UniGUI'de kullanmamız imkansız. Bildiğiniz gibi sadece görsel olmayan bileşenleri kullanmaya izin veriyor UniGUI. o yüzden ReportBuilder ile PDF yapıp, unigui'nin PDF görüntüleyicisi ile gösteriyorum. Tabi çok lazım olan durumlarda biraz zorlarsak yaptırabiliriz, kendiniz bir form dizayn edip, eski usül, alanları ve uzunluklarını kullanıcıya seçtirip (yani ISIM alanı üstten 10 cm aşağıda, soldan 5 cm sağda vb. ) ve bu ayarları bir .ini dosyasına yazıp, raporu hazırlarken oradan okuyup rapordaki alanları hizalayabiliriz, ama her rapor için değil de çok çok elzem bazı raporlar için bu mümkün olabilir.
Firebird Ekipler Amiri. Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
(24-04-2018, Saat: 10:28)rmzgenius Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-04-2018, Saat: 09:56)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Unigui tarzi web uygulamalarının en büyük sorunlarından birisi rapor dizaynı işi. Rapor Dizayn işini nasıl hallediyorsunuz? (kişinin kendisi raporları özelleştirmek istese.)

Merhaba @klavye , UniGUI uygulamalarımda hiç rapor dizaynını kullanıcıya yaptırmadım Smile Zaten ReportBuilder olsun, Fastreport olsun ve başka diğer raporlama araçları hep VCL tabanlı olduğu için UniGUI'de kullanmamız imkansız. Bildiğiniz gibi sadece görsel olmayan bileşenleri kullanmaya izin veriyor UniGUI. o yüzden ReportBuilder ile PDF yapıp, unigui'nin PDF görüntüleyicisi ile gösteriyorum. Tabi çok lazım olan durumlarda biraz zorlarsak yaptırabiliriz, kendiniz bir form dizayn edip, eski usül, alanları ve uzunluklarını kullanıcıya seçtirip (yani ISIM alanı üstten 10 cm aşağıda, soldan 5 cm sağda vb. ) ve bu ayarları bir .ini dosyasına yazıp, raporu hazırlarken oradan okuyup rapordaki alanları hizalayabiliriz, ama her rapor için değil de çok çok elzem bazı raporlar için bu mümkün olabilir.
Cevabınız için teşekkürler. Bende yazdığınız usulde yapıyorum. Ama dizayn işine çok talep oluyor buna bir çözüm arayışı içindeyim.
Sıfırdan ben şöyle bir rapor istiyorum diyen firmanın sağlam da bir sql bilen elemanı ayrıca programınızın veritabanı yapısına da fazlaca aşina olması gerekir. Var olan raporlar üzerinde değişiklik yapmasını isteseniz de yine bir şekilde yazılım işinden anlaması gerekir. Yok isteklerine göre ben hazırlıycam derseniz öyle birşeye yine gerek yok bence, oturup kendiniz ekleyin daha iyi, hem programıda geliştirmiş olursunuz böylece.
@esistem ,Misal bir ticari program yaptiniz 500 müşteriniz var. ve müşterilerden birisi ekstre de x alanı olsun diyor diğeri olmasın diyor. Ve ya başka biriside y alanıda olsun diyor.
Siz ekstreyi oluşturuken muhtemel istenilecek alanlari sorguya dahil eder ve raporu oluşturursunuz. Fastreport vb. araçlarda kullanıcı tasarım ekranına girip sorgu sonucu dönen alanları raporuna ekleyebiliyor veya istedigi alanları çıkarabiliyor. yada görsel değişiklikler yapabiliyor.
Unigui tarzı bir sistemde tüm tasarım yükünü üzerinize aldığınız için böyle bir durumda sürekli müşterilerin istekleri ile boğuşmak durumunda kalacaksınız.

Aslında delphican ailesi olarak, web tabanlı "basit" bir rapor tasarım aracı projesi başlatsak nasıl olur acaba?
@klavye merhaba, dediğiniz konuda haklısınız, bence o tip bir duruma en uygun tasarım @mrmarman 'ın bahsettiği html raporlama olacaktır. Kullanıcıya raporu dizayn etme formu açılıp hangi alanları isteyip, istemediği seçtirilerek basitçe yapılabilir.
* Raporlar için hazır paketler oluşturduğunuzu düşünün. 

* Bu paketler içinde tasarım hali ile kullanılacak sql kodları da yer alıyor olsun. (Base32/64 encoded) 

* SQL'de alan başlıkları ile rapor alanları arasında mantıklı ilişki olsun, örneğin SQL alanları (adi, soyadi, sicilno) ise rapor ilişkisi (rpt_adi, rpt_soyadi, rpt_sicilno) şeklinde

* İlk 10  tanesini ücretsiz sonraki her birisi için ek ücret talep ettiğinizi,

* Özel talep daha da fazla ücret

Böyle dinamik bir yapı mümkün ve de tasarım size kalır diye çekinmeli miyiz sorusu geliyor akla.   Wink
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(24-04-2018, Saat: 11:49)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @klavye merhaba, dediğiniz konuda haklısınız, bence o tip bir duruma en uygun tasarım @mrmarman 'ın bahsettiği html raporlama olacaktır. Kullanıcıya raporu dizayn etme formu açılıp hangi alanları isteyip, istemediği seçtirilerek basitçe yapılabilir.

Yazdığınız gibi @mrmarman bey in bahsettiği html rapor olayı hakikaten güzel olur. Fakat yapım işine nereden başlayacağımı bilmiyorum.
Müsait bir vakitte kafamda şekillendirmeye çalışacağım. (Master-detay bantlar gibi işler nasıl olabilir vb...)

Aslında @"mrmarman" bey vaktini biraz alsakta bize bir örnek hazırla tadından yenmezdi Smile
@klavye böyle bir talebin arkasında kendi sorgularımızıda oluşturalım diye bir istek yok mu ? Ben otur birşeyde yapıp isteyen kendi raporunu oluştursun diye düşünüyorum. Bakalım Smile
Topluluk mopluluk yok :/
@boreas başlangıcı bir yapalim da sonraki istekleri taksit taksit yapariz artik . Birden korkutmayalim simdi @mrmarman beyi Tongue
Şaka bir yana başlangıç olduktan sonra gerisi getirilir diye düşünüyorum.

Bir ara https://github.com/danieleteti/delphirftreport boyle birşey bulmuştum. Yanlış anlamadıysam bu da rtf şeklinde çıktı oluşturuyor. Şablonlar yapıp içerisine veri atiyor. html olarak yapmak istediğimizin rtf hali.
İncelemeye henüz zaman bulamadım ben ama belki birisinin işine yarar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bildiğiniz Envanter Yönetim Araçları varmıdır adelphiforumz 1 1.894 18-01-2019, Saat: 15:38
Son Yorum: adelphiforumz

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi