Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'de Bilgisayar Kitabı Yazmak
Aynı dertlerden muzdaribiz ve ne yazık ki yıldım ben. Benim görüşüm üniversitelerde meslek yüksek okullarında iş bitiyor ama onların derdide başka. ODTÜ yaptığı işlerle değil mezuniyet afişleriyle daha çok konuşuluyor. Yıllardır kütüphane otomasyonundan öteye gidemedik. Elinde eşşek yüküyle insan kaynağı var oturt yazdır bu adamlara cad programı, ofis programı 2. sınıftan başlat 4.sınıfa kadar götürt. Entegre çalışmayı araştırmayı öğret. Çıkınca ellerinde yaptıkları adam gibi bir ürün olsun. Ülkeye açık kaynak yazılım kazandır. Al işte delphi adamlara 5000tl .ye yakın para ödedik o para için bu ülkede insanlar 3 ay çalışıyor. Herif sadece lisans gönderdi geçti.
Topluluk mopluluk yok :/
(11-07-2018, Saat: 11:36)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynı dertlerden muzdaribiz ve ne yazık ki yıldım ben. Benim görüşüm üniversitelerde meslek yüksek okullarında iş bitiyor ama onların derdide başka. ODTÜ yaptığı işlerle değil mezuniyet afişleriyle daha çok konuşuluyor. Yıllardır kütüphane otomasyonundan öteye gidemedik. Elinde eşşek yüküyle insan kaynağı var oturt yazdır bu adamlara cad programı, ofis programı 2. sınıftan başlat  4.sınıfa kadar götürt. Entegre çalışmayı araştırmayı öğret. Çıkınca ellerinde yaptıkları adam gibi bir ürün olsun. Ülkeye açık kaynak yazılım kazandır. Al işte delphi adamlara 5000tl .ye yakın para ödedik o para için bu ülkede insanlar 3 ay çalışıyor. Herif sadece lisans gönderdi geçti.

Allah muhafaza hocam, ülkemiz gelişir, teknolojimiz gelişir felan, kötü şeyler bunlar, gerek yok.
Merhaba,
Yine konu döndü dolaştı ve eğitime geldi!
Öğrenciler eğitim odaklı değil, maalesef sınav odaklı yetiştiriliyor. Sınavlar kaldırılsın mı? Tabikide hayır!
Okullarda yapılan deneme sınavları bana göre çok önemli. Bu sınavlar öğrencilerin hangi konuları iyi anlayıp hangi konuları iyi anlayamadıklarını tespit etmek için çok büyük önem taşıyor. Verilen eğitimin log kaydı diyebiliriz sanırım Rolleyes

Daha önce de bahsettiğim gibi, eğitimi öğrencinin yeteneğine göre vermek bence daha etkili olacaktır. Her öğrenci ileride maddi sıkıntı çekmesin diye doktor, mühendis vs. olmaya zorlanmamalıdır.

Geçmişimiz bu konuda bize yol gösterici aslınca. Her insan dünyaya geldiğinde belirli yetenekler ile doğar.
Peygamberler tarihine bakıldığında, her peygamber farklı bir yeteneğe/mesleğe sahipti.
Örnek;
Hz. Adem -aleyhisselâm- : İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi.
Hz. Nuh -aleyhisselâm- : Marangozcuların- gemicilerin- denizcilerin ve barbarosların piri idi.
Hz. Hud -aleyhisselâm- : Tüccar idi.
Hz. Eyyüb -aleyhisselâm- : Ziraatcı idi.
Hz. İshak ve Yakup -aleyhisselâm- : Çoban idi.
Hz. Davut -aleyhisselâm- : Demiri işleyen, zırh yapan ve düzenli ordular kuran, Calut’un ordularını mağlup eden bir kumandandır.
Hz. Yunus -aleyhisselâm- : Balık avlayıp geçinirdi, balıkçıların piri idi.
Hz. Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Küçük yaşlarda çobanlık yapmış daha sonra ticaretle uğraşmış ve cihad ile meşgul olmuştur.

4+4+4 eğitim sistemimize baktığımızda ilk 4 yıl temel eğitim ile geçmesi(okuma yazma matematiksel işlem bilgisi vs.) daha sonraki senelerde ise öğrenciler okuldaki eğitim ve düzenlenecek faaliyetler ile yetenekleri tespit edilip ona eğitim alanlarına yönlendirilmeli, teşvik edilmeli. Eğitim sistemi buna göre devam etmeli. Bir öğrencinin resme yeteneği var ise bu alanda eğitim alması sağlanmalı ve destek verilmeli. Tablo satacakta geçimini öyle mi sağlayacak gibi dar bir bakış açısı olmamalı. Bugün biz programcıların en büyük sorunu yazdığımız uygulamaya kullanışlı bir arayüz, tasarım hazırlama aşamasında yaşıyoruz. Resimde yeteneği olan bir kişinin yaratıcılığı daha fazladır ve tam da bu noktada devreye girecektir. Basit bir örnek sadece.

Ümit ediyorum yeni dönemde, Eğitim kökenli bakanımız bu konuda bizi daha ileri seviyelere taşıyacaktır.

İstikbakimiz için Eğitim, Eğitim, Eğitim!
(11-07-2018, Saat: 12:43)Cyber Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Yine konu döndü dolaştı ve eğitime geldi!
Öğrenciler eğitim odaklı değil, maalesef sınav odaklı yetiştiriliyor. Sınavlar kaldırılsın mı? Tabikide hayır!
Okullarda yapılan deneme sınavları bana göre çok önemli. Bu sınavlar öğrencilerin hangi konuları iyi anlayıp hangi konuları iyi anlayamadıklarını tespit etmek için çok büyük önem taşıyor. Verilen eğitimin log kaydı diyebiliriz sanırım  Rolleyes

Daha önce de bahsettiğim gibi, eğitimi öğrencinin yeteneğine göre vermek bence daha etkili olacaktır. Her öğrenci ileride maddi sıkıntı çekmesin diye doktor, mühendis vs. olmaya zorlanmamalıdır.

Geçmişimiz bu konuda bize yol gösterici aslınca. Her insan dünyaya geldiğinde belirli yetenekler ile doğar.
Peygamberler tarihine bakıldığında, her peygamber farklı bir yeteneğe/mesleğe sahipti.
Örnek;
Hz. Adem -aleyhisselâm- : İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi.
Hz. Nuh -aleyhisselâm- : Marangozcuların- gemicilerin- denizcilerin ve barbarosların piri idi.
Hz. Hud -aleyhisselâm- : Tüccar idi.
Hz. Eyyüb -aleyhisselâm- : Ziraatcı idi.
Hz. İshak ve Yakup  -aleyhisselâm- : Çoban idi.
Hz. Davut -aleyhisselâm- : Demiri işleyen, zırh yapan ve düzenli ordular kuran, Calut’un ordularını mağlup eden bir kumandandır.
Hz. Yunus -aleyhisselâm- : Balık avlayıp geçinirdi, balıkçıların piri idi.
Hz. Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Küçük yaşlarda çobanlık yapmış daha sonra ticaretle uğraşmış ve cihad ile meşgul olmuştur.

4+4+4 eğitim sistemimize baktığımızda ilk 4 yıl temel eğitim ile geçmesi(okuma yazma matematiksel işlem bilgisi vs.) daha sonraki senelerde ise öğrenciler okuldaki eğitim ve düzenlenecek faaliyetler ile yetenekleri tespit edilip ona eğitim alanlarına yönlendirilmeli, teşvik edilmeli. Eğitim sistemi buna göre devam etmeli. Bir öğrencinin resme yeteneği var ise bu alanda eğitim alması sağlanmalı ve destek verilmeli. Tablo satacakta geçimini öyle mi sağlayacak gibi dar bir bakış açısı olmamalı. Bugün biz programcıların en büyük sorunu yazdığımız uygulamaya kullanışlı bir arayüz, tasarım hazırlama aşamasında yaşıyoruz. Resimde yeteneği olan bir kişinin yaratıcılığı daha fazladır ve tam da bu noktada devreye girecektir. Basit bir örnek sadece.

Ümit ediyorum yeni dönemde, Eğitim kökenli bakanımız bu konuda bizi daha ileri seviyelere taşıyacaktır.

İstikbakimiz için Eğitim, Eğitim, Eğitim!

Üstat bu konuda ki hemen hemen tüm mesajlar tercümanım oluyor  Big Grin 

Alıntı:Daha önce de bahsettiğim gibi, eğitimi öğrencinin yeteneğine göre vermek bence daha etkili olacaktır. Her öğrenci ileride maddi sıkıntı çekmesin diye doktor, mühendis vs. olmaya zorlanmamalıdır. 

Bu sene okulda(Lise 4) bilişim dersi yoktu. Ve ben ders yerine yazılıma kendimce devam ettim. Sınava girdim. Artık ne gelirse  Blush Blush
kisisel_logo_dark.png
Bence balığın başı ilk okul değil balığın başı üniversite. Üniversiteler acaba öğrenci mi yetiştiriyor microsoft'a teknik servis mi üretiyor. Bide gururlanırlar biz lisans ödemiyoruz bunlar bize ücretsiz diye. Ah canım benim ödeyeydin bide. Sakarya ünv. de yüksek lisans yaptım bize microsofttun bütün ürünlerinin olduğu bir cd. geldi ve C# vs. öğrenip gittik. Neden piyasa bunu istiyor. Ondan sonra şukadar mühendis açıkta vs. niye ünivstt. bilgi vermek üretmek için değil piyasaya adam yetiştirmek için çalışıyor daha da kötüsü bence %90'ı siyasi taban oluşturmak için uğraşıyor. ODTÜ.den devrim stadından çav bellayla git, konya selçukda malazgirt meydan muhaberbesini kutla, gazideyse ankara ünv.ne dal, ankara ünv. mülkiye önünde eylem yap oldu bittiii. Kusura bakmayın kafaınızı şişirdim.
Bilişim kitabı konusu maalesef ülkemizde kanayan bir yara durumunda. "Herkes için...", "adım adım ...", "....'ya giriş", " ... 'ya başlangıç" tarzında kitaplardan öteye geçemedik ve sanırım bundan sonra da istisnalar hariç geçemeyeceğiz gibi duruyor. Bilişim kursları da herkese aynı şekilde standart bir eğitim verdiğinden dolayı, yine belirli bir seviyeden daha öteye geçemiyorsunuz maalesef.

Burada biz bilişim profesyonellerine düşen, en temelde "ingilizce" nin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak. Bilişim ve yazılım dünyasını maalesef batı ülkeleri şekillendiriyor, ve öncelikli olarak erişilebilecek tüm kaynaklara (birileri çevirinceye kadar) ingilizce olarak erişmek durumundayız.

[Buradan sonrasını lütfen övünmek olarak algılamayın ] : Ben üniversite mezunu değilim. İngilizceyi kendi çabamla öğrendim. Yarım yamalak ingilizcemle internetten indirdiğim PDF kitapları ile kendimi geliştirdim. Veritabanı ile ilgili meseleleri hep kitaplardan anladığım kadarıyla deneme-yanılma yöntemi ile öğrendim. Bir dönem Interbase veritabanı çok sık kullanılırken internet forumlarında yaptığım çalışmalar ve sorun yaşayanlara yaptığım yardımlardan dolayı Rusya merkezli, Firebird dikeyinde veri kurtarma çözümleri sunan dünyanın en büyük firması bana iş teklifinde bulundu. Tam 10 yıl orada çalıştım.

Yani demem o ki, daha en baştan ingilizce öğrenme konusunda kendimize yatırım yaparsak, birilerinin çıkıp da kaynakları Türkçe'ye çevirmesini beklemeden doğrudan asıl kaynağından bilgi edinebiliriz. Benim zamanımda "Bilgisayar Pazarı" diye bir dergi vardı, 200-300 sayfa kalınlığında olurdu, ve sadece tek bir sayısını okuduğunuzda baya bir şey öğrenmiş olurdunuz. Şimdi maalesef adam akıllı dergi bile kalmadı piyasada. Kitap yazmak zaten başlı başına bir mesele, @"Fesih ARSLAN" bey'in kitap yazmaya başladığında eminim şimdikinden 2-3 versiyon önceki Delphi vardı piyasada. Çok büyük emek harcadı ve henüz tam olarak da bitmiş değil. Yani "kaliteli" içerik için her zaman beklemek durumunda kalacağız. Bu sebeple, hasbelkader buradaki yazıyı okuyan tüm üyelere, ziyaretçilere, "önce yabancı dil" diyerek konuyu burada bitireyim.

Vaktinizi aldığım için özür dilerim.
Firebird Ekipler Amiri. Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Ben de önce Türkçe diyorum. Bir lisan bir insan söylemine katılıyor ve önce Türkçe der iken kesinlikle milliyetçilik popülizmi de yapmıyorum. Peki ne demek istiyorum ?

İngilizce öğrenmekten dem vuruluyor genelde bu tarz konular tartışılır iken.

Bana söyler misiniz;
  Hanginiz ana diliniz gibi ingilizce biliyorsunuz ?
  Hanginiz okuduklarınızı %100 anlıyorsunuz ?
  Hanginiz şu anda bulunduğunuz seviyeye, beyninizin herşeyi inanılmaz bir hızda öğrendiği yaş seviyelerinde geldiniz ?

Bana kalırsa cevap %1 'iniz. İşte bu oran benim ne demek istediğimi özetler sanırım.

Pek çok film'de, gazatelerde, sosyal mecralarda gerek abartılarak, gerekse de gerçekleri tam yansıtarak paylaşılan bazı haberler oluyor zaman zaman. Küçücük çocukların bir yerleri hack'lediğine yönelik haberler.

Bizim çocuklarımız neden yapamıyor biliyor musunuz ? Çünkü biz, bizim çocuklarımıza kendi dillerinde kaliteli kaynak sunamadık, sunamıyoruz. Hemen hemen tüm çocuklarımız ellerinde tabletler, cep telefonları ve bilgisayarlarla doğdular ve onlarla yaşıyorlar. Bu çocuklara, işin gerçek mantığını derince anlatan kaynaklar olsa; 7 yaşında pentagon hackleyen, 18 yaşında belki de dünyanın en büyük yazılım firmasına sahip olan çocuklarımız olabilir.

Bizlerin Hint'lilerden bir eksiği olduğuna inanmıyorum. Fazlamız var, biz onlar gibi sömürge olmamışız tarih boyunca. Onlar sömürge olarak yaşamanın getirdiği İngilizce bilgisi ile bizden daha başarılılar çünkü İngilizce olarak istemediğiniz kadar kaynak mevcut.

Biz de diyoruz ki; bizim dilimizde de olsun. Bakalım görelim ne olacak. Bunun faydasının çok büyük olacağı aşikardır.

Bizim milletin bir kısmının her iyi şeyi eleştirmek istemesi ama yapıcı olmaya gelince hiç adım atmaması gerçekten de ilginç. Bu tarz ortamlarda siyasi tartışmalardan hiç haz etmem ama, bana güzelim ülkemin muhalefet yaklaşımını hatırlatıyor maalesef.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Merhaba ,
Küçük bir çocuğun, daha önce hiç tadına bakmadığı, görmediği, kokusunu almadığı bir yiyeceği canının çekmesini beklemek ne kadar anlamsızsa bence gençlerimizin de hakkında hiç bir fikri olmadığı daha önce duymadığı konuların / teknolojilerin çaba sarf ederek (ingilizce öğrenmek vb gibi ek çabalar) peşinden koşmasını beklemekte bir o kadar ütopik olur, merak eden çok isteyen tabi ki bilgiye ulaşıyor ancak dert etmemiz gereken kısım , ilgisiz ve gayretsiz çoğunluk arkadaşlarımızın ilgilerini çekebilmek , derin konular üzerinde yayınlanması arzu edilen Türkçe kaynaklar azıcıkta olsun içinde öğrenme şevki olan kısmın ilgisini çekecektir düşüncesindeyim. Evet kesinlikle Türkçe kaynak yetersizliği var ve evet bu kaynaklar Türkçe olmalı.
Sanırım bu noktada eli silah tutan, pardon! dili Türkçe olup ingilizce bilen herkesin tek sayfa bile olsa Çevirman bölümünde bir çevirisini görmek isteriz. Ben sıramı savdım, yeter mi? yetmez...
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Ben bu işten ekmek yiyenlerin doküman oluşturmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Örnek o kadar delphi kitabı var bir tanesi @Tuğrul HELVACI 'nın thread'leri anlattığı gibi thread anlatmıyor. Bunun sadece çok kaynak okuduğu için değil işin içinde tecrübe edebildiği için olduğu inancındayım. Ve bu sadece yazılım değil tekniğin her aşamasında böyle. Elektronik ile ilgilendiğim için esas o konuda çok fazla yaşıyorum bunu. Türkiye'de ders kitabı haricinde kiap bulamıyoruz yurt dışında adamlar sadece flitreleme için kitap yazıyor bakıyorsun yazan adam bilmem nekadar zaman biyerde çalışmış ordan çıkmış ötekine danışmanlık yapmış vs. Neyse Tuğrul Bey'in dediği gibi söylenmektense bir tanede olsa makele çevirmek daha faydalı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  bulutta yedekleme için program yazmak istiyorum cinarbil 5 939 27-05-2023, Saat: 03:27
Son Yorum: mcuyan
  Okuduğum en kötü Delphi kitabı rmzgenius 5 1.359 14-01-2023, Saat: 09:29
Son Yorum: rmzgenius
  Bilgisayar Mühendisleri Odası sadettinpolat 0 1.119 14-01-2020, Saat: 08:58
Son Yorum: sadettinpolat
  Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar? csunguray 2 2.215 04-07-2019, Saat: 13:25
Son Yorum: fatihablak
  Kullanın kitabı hazırlama cinarbil 8 4.806 29-04-2019, Saat: 12:32
Son Yorum: mcuyan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi