Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sizce bu bir BUG'mıdır ?
Açıkçası hiç bir formumda onCloseQuery olayını kullanmadığım için muhtemelen MainForm'un onCloseQuery'sine yazacağım kod çalışacak tek onCloseQuery kodu olabilir  Big Grin

Daha önce bu olayın kodlarını incelemediğim için tasarımın muhtemelen MainForm'un close'unda önce child form'ların close'ları çağrıldığını (bir nevi Free edildiğini), her formun da kendi Close metodu içinde onCloseQuery olayının tetiklendiğini tahmin ediyordum, dolayısıyla bu durumun da kafamdaki kod yapısına göre kısmen bir tasarımsal kısıt/zorunluluk olduğunu düşünüyordum ama bu şekilde bir tasarım/kodlama mantığında sizin dediğiniz de gayet makul gözüküyor ama soruyu soran @Tuğrul HELVACI olunca, insan acaba şair burada bize ne anlatmak istiyor diye de düşünmeden geçemiyor  Smile
(14-08-2018, Saat: 09:29)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son yazdığınızda fsMDIForm için FOnCloseQuery her halükarda 2 kez çalışır gibi gözüküyor  Huh

Düzeltiyorum Smile
FOnCloseQuery'den False dönerse yada MDIChildCount sıfır ise yada MDIChild'larda CloseQuery kullanılmamışsa...

Herşeyi de biz mi yapacağız. Azıcık da Embarcadero yazsın bir şeyler Big Grin
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Aslında bana bakarsanız MDI form yapısı kullanmak başlı başına bir hata zaten
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(15-08-2018, Saat: 12:29)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında bana bakarsanız MDI form yapısı kullanmak başlı başına bir hata zaten

Biraz fazla iddialı olmadı mı, bu çıkışınız  Rolleyes
(15-08-2018, Saat: 12:29)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında bana bakarsanız MDI form yapısı kullanmak başlı başına bir hata zaten

Sebep?
Zamanında bununla ilgili bir makale okumuştum. Sistem kararlılığına sorunlar yarattığına dair. Windowsun bile artık MDI form kullanmaktan kaçındığı ile ilgili bir yazıydı. Benim yaşadığım bazı sorunlarda dahil bunu söylemem de.
İlgili makaleyi biz de okumak isteriz. Ya da sizin karşılaştığınız hataları paylaşırsanız biz de aynı hatalar ile karşılaşmadan önlem alırız, ya da bir fikrimiz var ise beyan ederiz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
(15-08-2018, Saat: 13:48)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlgili makaleyi biz de okumak isteriz. Ya da sizin karşılaştığınız hataları paylaşırsanız biz de aynı hatalar ile karşılaşmadan önlem alırız, ya da bir fikrimiz var ise beyan ederiz.

Sizin için bulmaya çalışacağım.

Yaşadığımız sorunlardan en yakını şu şekilde. Kullanılmakta olan mevcut büyük bir programda kullanıcılara Tasarım olarak Mac lerdeki menüye benzer özelleştirilebilir bir menü yapmak istedik. Bunun için Devexpress Tile Control'den faydalandık. Fakat işin içine spesifik istekler girince MDI form sıkıntı yaratıyor. Örneğin bir tane child formun boyutu değişince hepsi değişiyor, çok sayıda ekran açıksa child form açılırken titreme yapıyor, ana formdaki nesneler child formun altında kalıyor gibi gibi. Hepsi çözüldü mü çözüldü bir şekilde yaptık fakat yorucu ve + artan iş gücü.
(15-08-2018, Saat: 14:08)narkotik Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(15-08-2018, Saat: 13:48)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlgili makaleyi biz de okumak isteriz. Ya da sizin karşılaştığınız hataları paylaşırsanız biz de aynı hatalar ile karşılaşmadan önlem alırız, ya da bir fikrimiz var ise beyan ederiz.

Sizin için bulmaya çalışacağım.

Yaşadığımız sorunlardan en yakını şu şekilde. Kullanılmakta olan mevcut büyük bir programda kullanıcılara Tasarım olarak Mac lerdeki menüye benzer özelleştirilebilir bir menü yapmak istedik. Bunun için Devexpress Tile Control'den faydalandık. Fakat işin içine spesifik istekler girince MDI form sıkıntı yaratıyor. Örneğin bir tane child formun boyutu değişince hepsi değişiyor, çok sayıda ekran açıksa child form açılırken titreme yapıyor, ana formdaki nesneler child formun altında kalıyor gibi gibi. Hepsi çözüldü mü çözüldü bir şekilde yaptık fakat yorucu ve + artan iş gücü.

Madem Developer Express componentleri kullanıyorsunuz, bu durumda size TdxTabbedMDIManager component'ini kullanmanızı önerebilirim. Child formun boyutunun değişmesi diğer neyin boyutunun değişmesine neden oluyor anlamadım. Ana form'un üzerine konulan görsel kontroller elbette sürekli görünür durumda olur. Child pencereler ilgili kontrollerin altında kalır. Bu bir tasarım özelliğidir. Hata değildir.

MDI uygulamaların Tabbed MDI olanları şu anda pek çok uygulamada hâli hazırda kullanılıyor.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Yaklaşık 2k-3k civarında ekran sayısına sahip, bir kaç farklı MDI projemiz var. Tabbed mantığında, gayet mutlu mesut geliştirilmeye Rolleyes ve kullanılmaya devam ediyor

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi