Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unigui uygulamasını taşıma
(22-02-2017, Saat: 13:54)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
Alıntı:Ben iis de bir türlü çalıştıramadım sonra apache ile denedim çok daha basit bir ayarla çalıştırdım.

http://www.unigui.com/doc/online_help/apache_2_2.htm buradaki yazanları yaptım bende apache 2.4 versiyonu yüklü olduğu için
"Require all granted" satırını ekledim
alias olarak da klasörde dll direk görmediği için
Alias /benimuygulamam "C:/benimklasor/benimuygulamam.dll"

iis ile apache performans vb. olarak karşılaştırma yapan varmı?

Hocam , Ben IIS üzerinde sorunsuz olarak çalıştırabiliyorum. Muhtemelen UNIGUI'nin web sitesinde developer dökümanlarında anlattığı kurulum adımlarını eksik yapmış olabilirsiniz. Ben şimdiye kadar IIS üzerinde çalışan uygulamamda hiç sorun yaşamadım.

IIS ve Apache karşılaştırmaları internette ufak bir aramayla bulunabilir, ama Windows veya Windows Server kullanılan yerlerde IIS kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum. Linux/Mac kullanmadıktan sonra Apache kullanmak bana pek doğru gelmiyor.

2-3 defa silip baştan yaptım olmayınca kasmadım birde apache deneyeyim dedim baktım çok güzel çalışıyor ellemedim  Big Grin  bir hata olduğunda google aramalarında apache için çok daha fazla kaynak var.

“Do. Or do not. There is no try.”
(22-02-2017, Saat: 13:49)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(22-02-2017, Saat: 13:40)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zaten bu şekilde normal bir uygulama gibi çalıştıramazsın. Önce projeyi COMPILE ve BUILD edeceksin ve ondan sonra oluşacak .DLL dosyasını IIS üzerinden eklediğin sitenin içine atıp oradan çalıştıracaksın.

Ben iis de bir türlü çalıştıramadım sonra apache ile denedim çok daha basit bir ayarla çalıştırdım.

http://www.unigui.com/doc/online_help/apache_2_2.htm buradaki yazanları yaptım bende apache 2.4 versiyonu yüklü olduğu için
"Require all granted" satırını ekledim
alias olarak da klasörde dll direk görmediği için
Alias /benimuygulamam "C:/benimklasor/benimuygulamam.dll"

iis ile apache performans vb. olarak karşılaştırma yapan varmı?

Hocam, ben şimdiye kadar IIS ile ilgili hiç sorun yaşamadım. Bu tip durumlarda gördüğüm genelde hep konfigürasyonun eksik yapıldığı. UNIGUI'nin geliştirici dökümanlarında IIS üzerine nasıl kurulum yapılacağı ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Az önce @10.Köy kullanıcısına da bazı linkler gönderdim. Oradaki ayarları bir kez daha kontrol edin isterseniz. Çünkü ben 4-5 uygulama kurdum IIS üzerine. Hiç sorun da çıkmadı.

Apache konusunda ise, Eğer Windows Server yada kısaca herhangi bir Windows sürümü kullanıyorsanız IIS kullanmak daha doğru bir tercih olur diye düşünüyorum. Apache, Linux veya MAC kullanılan yerlerde kullanılmalı benim kanaatim. IIS varken Apache kullanmak bence çok gerekli değil. Bu benim görüşüm tabi, katılabilir veya katılmayabilirsiniz.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
IIS her Windows sürümünde yok yanlış bilmiyorsam. Ayrıca Apache'nin kurulumu daha kolay. Bence Apache'ye alışmak lazım.
Burada mevzu ISAPI  olduğu için Windows kaçınılmaz ama madem Delphi ile artık her platform için kod yazmaya başlıyoruz(Windows, MacOS, Linux), o zaman web sunucumuz da her platformda çalışmalı Smile
Yada en güzeli FireMonkey ile kendi web sunucumuzu yazabiliriz Wink
There's no place like 127.0.0.1
(22-02-2017, Saat: 14:32)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: IIS her Windows sürümünde yok yanlış bilmiyorsam. Ayrıca Apache'nin kurulumu daha kolay. Bence Apache'ye alışmak lazım.
Burada mevzu ISAPI  olduğu için Windows kaçınılmaz ama madem Delphi ile artık her platform için kod yazmaya başlıyoruz(Windows, MacOS, Linux), o zaman web sunucumuz da her platformda çalışmalı Smile
Yada en güzeli FireMonkey ile kendi web sunucumuzu yazabiliriz Wink

Haklısınız hocam, ama IIS ile web sitesi yayınlayacak birisi de gidip Windows'un HOME sürümünü almaz herhalde, yanılıyor muyum Smile

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Merhaba arkadaşlar, Konuyu hortlatmış gibi olacağım kusura bakmayın. Bugün unigui üzerine araştırma yaparken, youtube üzerinde bir UNIGUI uygulamasının IIS 7 üzerinde nasıl ayarlanıp çalıştırılacağı üzerine güzel bir video'ya rastladım. Ben beğendim ve hatta kendim normalde yapmadığım bir ayarı da buradan öğrendim.

Sizlere de faydası olabilir diye paylaşıyorum :

Kolay gelsin.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Teşekkürler Ramazan_t
Bence bu forumdaki hiçbir konu hortlatma hortlatma değil. Çok teşekkür ederim mutlaka işime yarayacak Sayın Ramazan_t.
(27-02-2017, Saat: 12:17)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler Ramazan_t

(27-02-2017, Saat: 16:46)10.Köy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bu forumdaki hiçbir konu hortlatma hortlatma değil. Çok teşekkür ederim mutlaka işime yarayacak Sayın Ramazan_t.

Rica ederim, faydamız olabildiyse ne mutlu bize. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
Saygılarımla.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Selam Arkadaşlar 2017 Yılı Bugün 2021 Bende bu sorunlarla uğraşıyorum.

Inanırmısınız program yazmak çok basit.
Bulup bir yolunu çözüyoruz. Ama bu derleyiciler gerçekten kanser ediyor. Burayı 10 defa okudum farklı bişe yaptığım yok. Ama malesef bir başka bilgisayarda çalıştıramadım gitti. Tek fark bende Rad 10.3.2 var ve TouchRoot ortada yok. Bir componentmi eksik, yoksa uses den birşeymi tanıtmamız gerek. Deneme sürümü olabilirmi ? Öyle olsa proje çalışmaz ki !!

Projeyi bitirdim makinamda sorunsuz çalışıyor . Gel gelelim başka bir bilgisayara bir 2017 server götürdüm ne yaptıysam çalıştıramadım.
Local , uzaktan denedim; mümkün olmadı. Önce şu TouchRoot neden bende yok version olabilirmi ?
Selam ve saygılar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unigui thread yönetimi mcb 2 144 12-05-2021, Saat: 00:14
Son Yorum: masteryoda
  UniGUI Grid ve CSS m_ekici 0 161 21-04-2021, Saat: 15:27
Son Yorum: m_ekici
  UniGUI de showmodal m_ekici 4 354 12-04-2021, Saat: 19:38
Son Yorum: delphi.developer
  Unigui ile dbgrid nesnesinde sort işlemi apachi2006 3 603 17-02-2021, Saat: 22:39
Son Yorum: apachi2006
  node-JS de çalıştırılan bir kütüphanenin unigui de çalıştırılması mdagli2003 1 468 15-02-2021, Saat: 17:54
Son Yorum: ss1907

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi