Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kredi Kartı İle Ödeme Alma
(18-06-2020, Saat: 23:17)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-06-2020, Saat: 22:58)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @klavye  Piyasadaki firmalar ödeme alma hizmetlerini web sitelerine taşıma konusunda bu sıralar çok hevesliler. Benden de bu konuda talep eden oluyor.
Unigui tarafında bir çözüm geliştirilse ben ve forumda tanıdığım birkaç arkadaşın satın alabileceğini söyleyebilirim.

Böyle bir niyetiniz varsa projeyi forumda katılacak başka arkadaşta varsa el birliğiyle geliştirebiliriz. Yada siz geliştirin biz sizden satın alalım.  

*Hep vurguladığım konu; Bu forumda çok değerli çözüm üreten çok fazla kişi var, bu kişiler çözümlerini istedikleri gibi satamıyorlar, bizlerinde bu çözümlerden haberi olmuyor. Ücretle çözümlerin/kodların satılması hepimiz açısından çok faydalı olacağı aşikardır.

İyi çalışmalar.
Merhaba,
unigui tarafında satın alma işlemini gerçekleştirmiştim.
Tabi PHP ile. Standart PHP kodlarına parametre gönderip gelen sonuca göre kullanıcıya gösterim sağlıyordum.
https://github.com/halilhanbadem/uniGUIdemo_Eticaret
Burada cevabı nasıl alıp, göndereceğinizi anlattığım bir repo mevcut. İşinize yarayabilir  Shy
Not: Ödeme sistemi sanal olarak oluşturdum, yani hayali. Siz PHP kodlarına göre düzenlemeyi kolayca yapabilirsiniz.

Projenizi hatirliyorum. Teşekkür ederim Halil bey.

(18-06-2020, Saat: 22:58)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-06-2020, Saat: 21:58)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevabınız için tesekkur ederim Fesih bey. Yapmak istedigim ara firmalar kullanmadan dogrudan bankanin sanal pos servisi ile islem yapmak. Sanırım bir cok firma NestPay denilen bir odeme sistemi kullaniyor. onun icin de bir çok bankanin calisma sekli ayni gibi. Php ile yazilmis ornekler gordum banka parametresini degistirmek bile yetiyor gorunuyor.

@klavye  Piyasadaki firmalar ödeme alma hizmetlerini web sitelerine taşıma konusunda bu sıralar çok hevesliler. Benden de bu konuda talep eden oluyor.
Unigui tarafında bir çözüm geliştirilse ben ve forumda tanıdığım birkaç arkadaşın satın alabileceğini söyleyebilirim.

Böyle bir niyetiniz varsa projeyi forumda katılacak başka arkadaşta varsa el birliğiyle geliştirebiliriz. Yada siz geliştirin biz sizden satın alalım.  

*Hep vurguladığım konu; Bu forumda çok değerli çözüm üreten çok fazla kişi var, bu kişiler çözümlerini istedikleri gibi satamıyorlar, bizlerinde bu çözümlerden haberi olmuyor. Ücretle çözümlerin/kodların satılması hepimiz açısından çok faydalı olacağı aşikardır.

İyi çalışmalar.
@pro_imaj , Açıkcası epeydir banka entegrasyonlari yapmayi dusunuyorum, ama bir turlu zaman bulamamistim. Birazda kaynak yetersizliginden (banka dokumanlari vs..) hep erteliyordum. Ama artik iyice ihtiyac haline geldi. Bende sistemi yapabilirsem unigui ile yapmayi dusunuyorum. Bir bankadan dokuman istedim, hemen gonderdiler. Ama tabi icinde delphi ornegi yok. c#,php ve diger dillerle ilgili ornekler mevcut. Az cok php biliyorum kodlari inceleyip cozmeye calisacagim. Cunku dokumandan cok birsey anlamadim.
(19-06-2020, Saat: 09:31)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @pro_imaj , Açıkcası epeydir banka entegrasyonlari yapmayi dusunuyorum, ama bir turlu zaman bulamamistim. Birazda kaynak yetersizliginden (banka dokumanlari vs..) hep erteliyordum. Ama artik iyice ihtiyac haline geldi. Bende sistemi yapabilirsem unigui ile yapmayi dusunuyorum. Bir bankadan dokuman istedim, hemen gonderdiler. Ama tabi icinde delphi ornegi yok. c#,php ve diger dillerle ilgili ornekler mevcut. Az cok php biliyorum kodlari inceleyip cozmeye calisacagim. Cunku dokumandan cok birsey anlamadim.

Delphi ile bu tip (request-response) işlemlerin artık çok daha kolay ve daha çabuk çözümlendiğini biliyorum.
Bir Authorization işlemine müteakip, zorunlu parametrelerin karşı tarafa gönderilmesi ve bir response değerinin kontrol edilmesi yeterli olacaktır.
Bu nedenle farklı çözümler yerine Delphi ile yapılmasının daha uygun olacağını ve buradan yapacağınız/yapacağımız paylaşımlarla bir çok arkadaşımızın ufkunu açacağımıza inanıyorum.
Tüm işlemler, REST bileşenleri ile yapılabilir.
@klavye PHP vb ek hiçbir yazılım diline gerek kalmadan sadece yalın Delphi kodları en mantıklısı.

@"Fesih ARSLAN" Bende aynı şekilde düşünüyorum, ihtiyacı bu ay sonu gibi netleştireceğimizi düşünüyorum.

@Halil Han BADEM ödeme alma hizmeti kullanıyormuş, bir ödeme alma link'i ile kendi içimizde güzel sonuçlar olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
(19-06-2020, Saat: 12:42)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @klavye PHP vb ek hiçbir yazılım diline gerek kalmadan sadece yalın Delphi kodları en mantıklısı.

@"Fesih ARSLAN" Bende aynı şekilde düşünüyorum, ihtiyacı bu ay sonu gibi netleştireceğimizi düşünüyorum.

@Halil Han BADEM ödeme alma hizmeti kullanıyormuş, bir ödeme alma link'i ile kendi içimizde güzel sonuçlar olacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Bir arkadaşımız bu ödeme sistemine abone olduktan sonra gerekli olan bilgileri bizimle paylaşırsa (özelden) örnek bir uygulama yapalım. 
Not: Kişiye özel bilgiler formda paylaşılmayıp, örnek kullanıcı bilgileri yayınlanacaktır.
Araştırmalarim doğrultusunda doğrudan banka entegrasyonlarinda da işlemler cok zor gorunmuyor. Çogu ortak bir yapi kullaniyor. Öncelikle musteri bilgilerinizi ve ödeme ile bilgileri post ediyorsunuz. Sonra bir değer donuyor o degerle birlikte ödeme tutarlarini bu kezde api ye post ediyorsunuz.
Denemeler yapabileceğim  bir hesap bulabilirsem bu yonde calismalara baslamayi dusunuyorum.

(19-06-2020, Saat: 13:14)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2020, Saat: 12:42)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @klavye PHP vb ek hiçbir yazılım diline gerek kalmadan sadece yalın Delphi kodları en mantıklısı.

İyi çalışmalar.

Bir arkadaşımız bu ödeme sistemine abone olduktan sonra gerekli olan bilgileri bizimle paylaşırsa (özelden) örnek bir uygulama yapalım. 
Not: Kişiye özel bilgiler formda paylaşılmayıp, örnek kullanıcı bilgileri yayınlanacaktır.

https://dev.iyzipay.com/tr iyzipay kontrol ettim. Test hesabi mevcut. Abone olup deneyebiliyormussunuz. Ornek banka hesap numaralarida var.
iyzico Bireysel Abonelik ile kayıt olduktan sonra test işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. 
Tüm metod testlerinizi size sunulan test ortamında gerçekleştirebiliyorsunuz. 
Sizin de belirttiğiniz gibi test işlemleri için her bankaya ait birer kart ve hata senaryoları için hata üreten birer kartı numarası paylaşılmış. 
Metodlardan ikisini test ettim. 
Birinci metod herhangi bir Authorization ihtiyacı olmayan REST sunucu iletişim (/payment/test) testi idi.

ikincisi ise Bin numarasını (kartın ilk 6 hanesidir. Kartın hangi bankaya ait olduğu ve gerçek bir müşteri olup olmadığını gösterir) test edebileceğimiz bir metod.

Yapmanız gereken tek şey karşı tarafa authorization bilgisi (header da olmalı) ile birlikte body kısmında istenen müşteri ve ödeme bilgilerini göndermektir.
Authorization bilgisini elde etmek için yapmanız gerekenler:
1- API ve Güvenlik Anahtarlarını almak. Üye olduktan sonra profil ayarlarından ulaşılabiliyor.

2- Body kısmında göndereceğiniz bilgileri bir PKI algoritmasına tabi tutarak şifreli bir metin elde etmek.

3- apiKey + randomBirStringDeğeri + secretKey + PKIString değerini almak.

4- Üçüncü adımda elde ettiğiniz değerin SHA1 değerini almak. 

5- SHA1 değerini de Base64 string'e dönüştürmek. 

6- RESTClient ve RESTRequest ve REST response bileşenlerinin parametrelerini aşağıdaki gibi set edin.
object Form1: TForm1
 Left = 0
 Top = 0
 Caption = 'Form1'
 ClientHeight = 480
 ClientWidth = 640
 FormFactor.Width = 320
 FormFactor.Height = 480
 FormFactor.Devices = [Desktop]
 DesignerMasterStyle = 0
 object RESTClient1: TRESTClient
   Accept = 'application/json, text/plain; q=0.9, text/html;q=0.8,'
   AcceptCharset = 'utf-8, *;q=0.8'
   BaseURL = 'https://sandbox-api.iyzipay.com'
   Params = <>
   RaiseExceptionOn500 = False
   Left = 240
   Top = 112
 end
 object RESTRequest1: TRESTRequest
   Client = RESTClient1
   Params = <
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Accept'
       Options = [poDoNotEncode]
       Value = 'application/json'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'x-iyzi-rnd'
       Value = 'RandomStringDeğeriniz'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'x-iyzi-client-version'
       Value = 'iyzipay-2.0.48'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Authorization'
       Value = 'IYZWS APIkey:EldeEdilenBase64Hash '
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'cache-control'
       Value = 'no-cache'
     end>
   Resource = 'payment/test'
   Response = RESTResponse1
   SynchronizedEvents = False
   Left = 248
   Top = 120
 end
 object RESTResponse1: TRESTResponse
   ContentType = 'application/json'
   Left = 256
   Top = 128
 end
end

Örnek HEADER bilgileri;

7- RESTResponse StatusOK ile birlikte, RESTResponse.Content içerisinde dönen (JSON property'leri)  status, errorCode, errorMessage değerlerini kontrol edin. 

8- Sonuç başarılı ise JSON Deserialization işlemlerini yapın.
(19-06-2020, Saat: 17:06)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyzico Bireysel Abonelik ile kayıt olduktan sonra test işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. 
Sizin de belirttiğiniz gibi test işlemleri için her bankaya ait birer kart ve hata senaryoları için hata üreten birer kartı numarası paylaşılmış. 
Birinci metod herhangi bir Authorization ihtiyacı olmayan REST sunucu iletişim (/payment/test) testi idi.

ikincisi ise Bin numarasını (kartın ilk 6 hanesidir. Kartın hangi bankaya ait olduğu ve gerçek bir müşteri olup olmadığını gösterir) test edebileceğimiz bir metod.

Yapmanız gereken tek şey karşı tarafa authorization bilgisi (header da olmalı) ile birlikte body kısmında istenen müşteri ve ödeme bilgilerini göndermektir.
1- API ve Güvenlik Anahtarlarını almak. Üye olduktan sonra profil ayarlarından ulaşılabiliyor.

2- Body kısmında göndereceğiniz bilgileri bir PKI algoritmasına tabi tutarak şifreli bir metin elde etmek.

6- RESTClient ve RESTRequest ve REST response bileşenlerinin parametrelerini aşağıdaki gibi set edin.
 Left = 0
 Top = 0
 Caption = 'Form1'
 ClientHeight = 480
 ClientWidth = 640
 FormFactor.Width = 320
 FormFactor.Height = 480
 DesignerMasterStyle = 0
   Params = <>
   Left = 240
   Top = 112
 end
   Client = RESTClient1
   Params = <
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Accept'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'x-iyzi-rnd'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Value = 'iyzipay-2.0.48'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Authorization'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'cache-control'
       Value = 'no-cache'
     end>
   Response = RESTResponse1
   Left = 248
   Top = 120
 end
   Left = 256
   Top = 128
 end
end

Örnek HEADER bilgileri;

7- RESTResponse StatusOK ile birlikte, RESTResponse.Content içerisinde dönen (JSON property'leri)  status, errorCode, errorMessage değerlerini kontrol edin. 

Elinize sağlık güzel çalışma  olmuş. Iyzico abonelik için mail veya şifre göndermiyor, sanırım sistemlerinde şu an bir sıkıntı var. (Şifremi hatırlamıyorum da mail gelmiyor) Giriş yapamadım.

Bankalarla ilgili detayları öğrendim. Rest Debugger ile süreçleri yazmak için bu aracı iyi kullanmak şart.
Bu linkte iş bankası için tüm bilgiler verilmiş, bankaya bu gün mail göndermiştim, bu dokümanın aynısını gönderdiler.
Başka bir bankaya da mail gönderdim onlardan cevap yok.

Ödeme yöntemi firma aşağıdaki yöntemleri tercih edebiliyormuş, her birinin ayrı avantajları dezavantajları var.
1-3D modeli
2-3D pay modeli
3-3D pay hosting modeli
4-Pay hosting modeli
5-3D hosting modeli

Yukarıdaki linkteki ekli dosya ile Testler için Delphi'de kod yazmadan sizin iyzico için yaptığınız şekilde burada nasıl yapılabilir. (Metod'ların kullanımını nasıl yapacağımızı anlayamadım.)
sEMniT.png
(19-06-2020, Saat: 19:32)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2020, Saat: 17:06)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyzico Bireysel Abonelik ile kayıt olduktan sonra test işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Left = 0
 Top = 0
 Caption = 'Form1'
 ClientHeight = 480
 ClientWidth = 640
 FormFactor.Width = 320
 FormFactor.Height = 480
 DesignerMasterStyle = 0
   Params = <>
   Left = 240
   Top = 112
 end
   Client = RESTClient1
   Params = <
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Accept'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'x-iyzi-rnd'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Value = 'iyzipay-2.0.48'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'Authorization'
     end
     item
       Kind = pkHTTPHEADER
       Name = 'cache-control'
       Value = 'no-cache'
     end>
   Response = RESTResponse1
   Left = 248
   Top = 120
 end
   Left = 256
   Top = 128
 end
end

Örnek HEADER bilgileri;

Elinize sağlık güzel çalışma  olmuş. Iyzico abonelik için mail veya şifre göndermiyor, sanırım sistemlerinde şu an bir sıkıntı var. (Şifremi hatırlamıyorum da mail gelmiyor) Giriş yapamadım.

Bankalarla ilgili detayları öğrendim. Rest Debugger ile süreçleri yazmak için bu aracı iyi kullanmak şart.
Bu linkte iş bankası için tüm bilgiler verilmiş, bankaya bu gün mail göndermiştim, bu dokümanın aynısını gönderdiler.

Ödeme yöntemi firma aşağıdaki yöntemleri tercih edebiliyormuş, her birinin ayrı avantajları dezavantajları var.
1-3D modeli
2-3D pay modeli
3-3D pay hosting modeli
4-Pay hosting modeli
5-3D hosting modeli

Yukarıdaki linkteki ekli dosya ile Testler için Delphi'de kod yazmadan sizin iyzico için yaptığınız şekilde burada nasıl yapılabilir. (Metod'ların kullanımını nasıl yapacağımızı anlayamadım.)
sEMniT.png

Paylaştığınız doküman, Nestpay (iyzico gibi) ile anlaşmalı bankaların sanalPOS sistemine nasıl entegre olacağınızı anlatıyor.   
Doküman test işlemi için yeterli değil. Daha teknik bir dokümana ihtiyaç var (Teknik doküman---> Nestpay). 
Nestpay API servisi, CC5AS XML formatında veri paylaşımı yapıyormuş. Servis, RESTfull olmadığı için REST Debugger aracı ile test etmek mümkün değil.
Bunun için SoapUI veya benzeri bir araç kullanılabilir.
(22-06-2020, Saat: 13:52)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2020, Saat: 19:32)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık güzel çalışma  olmuş. Iyzico abonelik için mail veya şifre göndermiyor, sanırım sistemlerinde şu an bir sıkıntı var. (Şifremi hatırlamıyorum da mail gelmiyor) Giriş yapamadım.

1-3D modeli
2-3D pay modeli
3-3D pay hosting modeli
4-Pay hosting modeli
5-3D hosting modeli

sEMniT.png

Paylaştığınız doküman, Nestpay (iyzico gibi) ile anlaşmalı bankaların sanalPOS sistemine nasıl entegre olacağınızı anlatıyor.   
Doküman test işlemi için yeterli değil. Daha teknik bir dokümana ihtiyaç var (Teknik doküman---> Nestpay). 
Nestpay API servisi, CC5AS XML formatında veri paylaşımı yapıyormuş. Servis, RESTfull olmadığı için REST Debugger aracı ile test etmek mümkün değil.
Başka bankalardan bende dokuman istedigimde ayni verileri gonderdiler. Aynı zamanda Nestpay in sizin gonderdiginiz linkteki dokumanlarini. Bankalarin cocugu bu sistemi kullaniyorlar.
(22-06-2020, Saat: 13:52)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-06-2020, Saat: 19:32)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık güzel çalışma  olmuş. Iyzico abonelik için mail veya şifre göndermiyor, sanırım sistemlerinde şu an bir sıkıntı var. (Şifremi hatırlamıyorum da mail gelmiyor) Giriş yapamadım.

1-3D modeli
2-3D pay modeli
3-3D pay hosting modeli
4-Pay hosting modeli
5-3D hosting modeli

sEMniT.png

Bu gün diğer bazı bilgileri de edinebildim.
Bazı bilgiler firmaya özel bilgiler içereceğinden bu projeyi geliştirecek ekiple farklı bir grup kurmak daha iyi olacaktır.

Nasıl ilerleyelim?

@klavye @"Fesih ARSLAN" @Halil Han BADEM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  IEC 61850 Potokolünden veri alma shooterman 1 446 14-03-2024, Saat: 11:38
Son Yorum: shooterman
  Problem - ZKTeco Cihazlardan Anlık Veri Alma mad85 16 8.159 25-12-2023, Saat: 11:35
Son Yorum: osiso
  [ÇÖZÜLDÜ]Firebase Bearer Token Alma shooterman 8 684 05-12-2023, Saat: 12:17
Son Yorum: shooterman
  yeni kayıtta bildirim alma ercanskose 5 1.155 26-06-2023, Saat: 13:04
Son Yorum: ercanskose
  Stringgrid Hücre Bilgisi Alma oguzk06 5 880 03-05-2023, Saat: 19:39
Son Yorum: oguzk06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi