Anket Başlığı: WinAPI Öğrenmek ister misiniz?
Anket kapatılmıştır.
Evet, öğrenmek istiyorum
84.38%
54 84.38%
Hayır, Gereksiz
1.56%
1 1.56%
Makale desteği veririm
7.81%
5 7.81%
Hiçbir fikrim yok
6.25%
4 6.25%
Katılımcı sayısı: 64 100%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows API kullanmayı öğrenmek ister misiniz?
Amatörler ile Profesyonelleri birbirinden ayıran bazı temel farklılıklar var, bunlardan birisi de İşletim Sistemi API'lerini kullanabilme becerisidir.

API kullanmayı öğrenmek VEYA öğretmek isteyen arkadaşlarımın olduğunu görmek isterim, hatta yeni bir bölüm açıp orada API'leri ayrı ayrı inceleyebileceğimiz bir kısım bile olabilir;

Herkese faydası olacaktır zira hem öğrenmek isteyen için yeni bir yetenek edinme vesilesi, hem de öğretmek isteyenler için de hem bilgi tazelemesi hem de yeniliklerin, değişikliklerin farkına varma vesilesi olacaktır.
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Ellerinize sağlık üstad. Önemli bir hususa temas etmişsiniz. API'ler çok önemli elbette. Yüksek seviye frameworklerin kullanımı API bilgisini epey bir azalttı. Benim de merak ettiğim bir husus. Bakalım API bilen, bilmek isteyen, öğrendiklerini paylaşmak isteyen kaç kişi varmış Wink 

Bu anketin durumuna göre, bu hususla ilgili özel bir bölüm açılabilir.

Not: Elbette, paylaşımlara da bol bol puan verilecektir. En azından benim puan verme sınırım, limitim bulunmuyor Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Hocam Tabiki öğrenmek isteriz
Yukarıdaki ankete'de katılımda bulunun arkadaşlar.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Hocam bende varım apileri anlamak ve öğrenmek kadar faydala çok az şey var.
öğrenmek isteyen çok olacaktır fakat kim öğretecek
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(25-01-2019, Saat: 11:37)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: öğrenmek isteyen çok olacaktır fakat kim öğretecek

Kısa cevap: Herkes.

Herkes hem öğretmen olacak, hem de öğrenci. Öğrendiklerimizi öğreteceğiz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Biraz daha detaylı malümat verelim. Windows API Index 'den de görebileceğiniz gibi; API'ler kategorize edilmiş durumda. Biz de benzer bir kategoriyi forum üzerinde oluşturabiliriz. Gönüllü arkadaşlar, x kategorisinin altındaki y fonksiyonu ile ilgileniyorum diyip, msdn dökümanlarından ilgili API ile ilgili okumalarını yapıp, araştırma ve test süreçlerinden sonra ilgili API ile ilgili bir örnek, ne işe yaradığı, kullanım ipuçları gibi detayları forumda ilgili API ismi ile oluşturulan başlık altında paylaşabilir.

Aynı anda aynı API'yi birden fazla kişi de incelemeye başlayabilir. Bu arkadaşlar birlikte koordine de olabilirler. Maksat, öğrenmek ve sonuçta başkalarına da öğretmek.

Bu sayede, zamanla; pek çok API'yi açıklayan Türkçe dökümanlar ve örneklerimiz olmuş olur. Bu da herkese katkı ve fayda sağlar.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
(25-01-2019, Saat: 11:52)okoca Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence bu konuyu ios ve android içinde esnetebilsek çok daha güzel olur, bu alanda delphi için fmx platformunda çokca örnek eksikliği var.

Merhaba,
Yöntem olarak Windows API'den bir farkı yok. Burada API'e ulaşma, bellek yöntemi (ne zaman belleğe alınıp, serbest bırakılacağı vb.) ve nasıl kullanılacağını öğrenebilirsek kâfi olacaktır. 
Benzer API'ler her platformda mevcut.
Bu tür eğitimlerin bütüncül olması her zaman iyidir.
Yani belli bir konu seçilir ve bunun etrafında ilgili apiler çok aşırıya kaçmadan anlatılır.
Başlangıç kısmını verip sonrasında yol göstermek eğitim açısından daha etkili olur.

Delphi'nin en büyük başarılarından biri de bu apileri çok güzel bir şekilde
derli toplu sınıf kütüphaneleri haline getirebilmesi olsa gerek.

Böylelikle ben de ilk katkım olarak çok eski ama halen geçerli bir kaynağı ekliyorum.

"Windows'un Pencereleri"

http://web.archive.org/web/2013012715495...releri.asp
http://web.archive.org/web/2013121505565...ajlari.asp
http://web.archive.org/web/2013121505565...lasmak.asp
http://web.archive.org/web/2013121505565.../marjinal/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows XP; Win32 uygulaması geçerli değil! delphi.developer 1 223 24-01-2024, Saat: 22:32
Son Yorum: enigma
  Windows API kodu çözümlemesi parlakcuma 1 658 23-09-2023, Saat: 05:29
Son Yorum: parlakcuma
  Windows Hizmet Listesi barissagir 0 211 13-09-2023, Saat: 10:55
Son Yorum: barissagir
  Windows Metin Boyutu Yüzdesi ermanispir@gmail.com 2 532 02-07-2023, Saat: 12:56
Son Yorum: Halil Han BADEM
  windows powershell pipe uzaktan yönetim masteryoda 4 3.493 28-05-2023, Saat: 05:31
Son Yorum: emozgun

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi