Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ ÇÖZÜLDÜ ] Play Console İmza Sorunu ? Delphi 10.3
(06-02-2019, Saat: 20:41)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi akşamlar,

Sorunu açıklığa kavuşturmak adına ;

delphi 10.3 sürümünde imzalama işleminde sıkıntı olduğuna kanaat getirdim.
Bir uygulamamı Delphi 10.3 Sürümü projesine dahil edip imzalamayı başardım fakat Play Store'daki diğer uygulamalarımdan birine daha güncelleme getirmek istedim ve
bu sefer 10.2 sürümü proje dosyası üzerinden değil, sıfırdan 10.3 projesi ile yeniden inşaa ettim uygulamayı-güncellemeyi.
sıra imzalama işlemine geldiğinde gerekli adımları uyguladım fakat google console " Geçersiz imzaya sahip apk yüklediniz " uyarısını yine verdi.
Halbuki ne proje 10.2 den geçirme idi ne de imza dosyası yanlış. adımlarda doğru idi...
Bunu nasıl çözerim derken en son apk-signer aracına rastladım ; ve apk'yı oluşturup onunla AYNI_İMZA_DOSYASI(.keystore) ile imzaladım.
ve olumlu sonuç aldım ( Az önce ) ve yayınladım güncellememi...
Delphi'nin İmzalama bölümünü kullanmak yerine bu aracı kullanmak daha pratik hal aldı benim için artık. Smile

Delphi'nin İmzalama Kısmı İle sorun yaşayan oldu mu ? belirtirseniz Çok Sevinirim.

Bir Sorunu Daha Uğraşlar Sonucu Çözmeyi Başardık, Darısı olacak olan Diğer Sorunlarımıza diyerek yorumumu bitireyim  Shy

Aynı sorun bende de oldu hocam su uygulamayı nasıl kullanıyoruz. Derledikten sonramı apk yı uygulamayamı tanıtıyoruz ?  Kullanılışını açıklarsan çok makbule geçer.  Shy
Merhaba,

@codder71 elbette anlatırım. fakat anlatmadan önce belirtmek isterim ki apksigner aracı artık imzalama için kullanılmamalı. sebebi ise google, play console üzerinden sadece .aab uzantıyı kabul etmekte ve .aab dosyası delphi ide'si tarafından imzalandığı taktirde oluşmakta. yani play store'a apk dosyası gönderme devri sona erdi. 

Yine de olur ya kendiniz imzalı şekilde yayıncı aracılığı olmadan dağıtmak istersiniz ;

İşlemler Delphi kısmında proje deployment ve relase modunda yani imzasız şekilde apk dosyası derlenip oluşturulduktan sonra yapılacaktır.

GÖRSEL 1 - ADIM 1 = Aracı ilk açtığınızda java jdk yolunu belirtin. Yol sizde de aynıdır sadece jdk sürüm adı farklılık gösterebilir.  ( Aksi durumda araç çalışmayacaktır. adı üstünde sadece bir aracıdır )
GÖRSEL 1 - ADIM 2 = Signer menüsü kısmından keystore dosyasını seçin
GÖRSEL 1 - ADIM 3 = Keystore dosyasının ana şifresini girin
GÖRSEL 1 - ADIM 4 = Şifre girme işleminden sonra otomatik olarak alias bilgisi gelir ve seçilir. seçilmez ise siz seçin.
GÖRSEL 1 - ADIM 5 = Keystore alias şifresini girin
GÖRSEL 1 - ADIM 6 = İmzalamak istediğiniz apk dosyasını seçin
GÖRSEL 1 - ADIM 7 = İşlemi bitirin ( Bu kısımdan sonra sizin apk dosyanızın konumunda signed-unaligned adında yeni bir apk dosyası oluşacaktır. )

APK ALIGNMENT menüsünden ;
GÖRSEL 2 - ADIM 1signed-unaligned isimli apk dosyasını seçin
GÖRSEL 2 - ADIM 2 = Doğrulama işlemini gerçekleştirin
GÖRSEL 2 - ADIM 3 = İşlemi bitirin. Bu kısımdan sonra ise yine apk'nızın olduğu yerde bu sefer signed-aligned adında apk oluşacaktır. Bu imzalanmış ve artık paylaşılabilir apk dosyasıdır. geri kalan apk dosyaları silinebilir.

(06-09-2020, Saat: 19:14)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

@codder71 elbette anlatırım. fakat anlatmadan önce belirtmek isterim ki apksigner aracı artık imzalama için kullanılmamalı. sebebi ise google, play console üzerinden sadece .aab uzantıyı kabul etmekte ve .aab dosyası delphi ide'si tarafından imzalandığı taktirde oluşmakta. yani play store'a apk dosyası gönderme devri sona erdi. 

Yine de olur ya kendiniz imzalı şekilde yayıncı aracılığı olmadan dağıtmak istersiniz ;

İşlemler Delphi kısmında proje deployment ve relase modunda yani imzasız şekilde apk dosyası derlenip oluşturulduktan sonra yapılacaktır.

GÖRSEL 1 - ADIM 1 = Aracı ilk açtığınızda java jdk yolunu belirtin. Yol sizde de aynıdır sadece jdk sürüm adı farklılık gösterebilir.  ( Aksi durumda araç çalışmayacaktır. adı üstünde sadece bir aracıdır )
GÖRSEL 1 - ADIM 2 = Signer menüsü kısmından keystore dosyasını seçin
GÖRSEL 1 - ADIM 3 = Keystore dosyasının ana şifresini girin
GÖRSEL 1 - ADIM 4 = Şifre girme işleminden sonra otomatik olarak alias bilgisi gelir ve seçilir. seçilmez ise siz seçin.
GÖRSEL 1 - ADIM 5 = Keystore alias şifresini girin
GÖRSEL 1 - ADIM 6 = İmzalamak istediğiniz apk dosyasını seçin
GÖRSEL 1 - ADIM 7 = İşlemi bitirin ( Bu kısımdan sonra sizin apk dosyanızın konumunda signed-unaligned adında yeni bir apk dosyası oluşacaktır. )

APK ALIGNMENT menüsünden ;
GÖRSEL 2 - ADIM 1signed-unaligned isimli apk dosyasını seçin
GÖRSEL 2 - ADIM 2 = Doğrulama işlemini gerçekleştirin
GÖRSEL 2 - ADIM 3 = İşlemi bitirin. Bu kısımdan sonra ise yine apk'nızın olduğu yerde bu sefer signed-aligned adında apk oluşacaktır. Bu imzalanmış ve artık paylaşılabilir apk dosyasıdır. geri kalan apk dosyaları silinebilir.
Çok teşekkür ederim. Fakat dediğiniz üzere bu yöntem artık kullanılamıyor. Bende 10.4 kurmaya karar verdim. İnş. 10.4de bu sorunu çözmüşlerdir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alcinoe's play video xorpas 4 232 26-03-2024, Saat: 00:32
Son Yorum: gbg
  Delphi FMX Enter tuşu (dpad_center) yakalama tarkancengiz 8 206 20-03-2024, Saat: 15:54
Son Yorum: tarkancengiz
  Web butona tıklama - Çözüldü Altıner 2 180 13-03-2024, Saat: 16:42
Son Yorum: Altıner
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 306 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 Boş Form Derleme Hatası [Çözüldü] codder71 4 471 21-02-2024, Saat: 22:09
Son Yorum: codder71

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi