Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dbgridi vertikal dbgrid olarak nasıl kullanabilirim?[ÇÖZÜLDÜ]
Değerli arkadaşlar selamlar. Yazdığım bir projemde güncelleme yapıyorum. Kullandığım dbgrid nesnesinin vectical kullanılması gerekiyor. Dev ekspresin vertikaldbgrid nesnesi var yalnız bunu kullanmak istemiyorum. Çünkü programda skin özelliği var. Kullandığım dbgridin kalması gerekiyor. Nasıl bir yol izleyebilirim? 

Teşekkürler

Arkadaşlar belki lazım olur cihetinden sorunu nasıl çözdüğümü paylaşmak isterim. Kullanındığım tasarım ve arayüzden dolayı kısıtlı alanım vardı. Yaptığım güncelleme ile veritabanı yapısında değişiklik yaptım. Bundan dolayı da kısıtlı alanda dbgridde liste kullanmam mümkün değildi. Ancak dikey grid kullanabilirdim. Bende geçici bir tablo yapıp içine iki alan ekledim. döngü ile bu alanlara tablodaki başlıkları ve sorgudan dönen içerikleri ekledim. kod aşağıdadır.
procedure TForm1.Button4Click(Sender: TObject);
var
sl: TStrings ;
Say,say1:integer;
begin
SL := TStringList.Create;
 Adoquery1.SQL.Clear;
 Adoquery1.SQL.Add('SELECT * FROM NOBET WHERE TARIH =DATE()');
 Adoquery1.OPEN;
 ADOQuery1.First;
// yukarda tarihe göre sorgu yapıyorum
    try
    ADOConnection1.GetFieldNames('NOBET',SL);// tablodaki alan isimlerini liste atıyorum
      ADOTable2.OPEN;
     for say :=0  to sl.Count -1 do   // tablodaki sutun sayısı kadar döngüye sokuyorum
     begin
      ADOTable2.Append; // ilk kaydı atıyorum
      for SAY1 :=0  to  Adoquery1.RecordCount -1  do   // queryden dönen sayı kadar döngü burada asıl olan ilgili alandaki veriyi de almak
          BEGIN
       ADOTable2.FieldByName('ALAN').AsString:=SL.Strings[SAY];// alan isimli alana tablodaki ilk başlığı ekliyorum
       ADOTable2.FieldByName('PERSONEL').AsString:=ADOQuery1.FIELDBYNAME(
         SL.Strings[SAY]).AsString; //  aynı alan karşısına da queryden dönen sonucu içeriği atıyorum
           end;
      ADOTable2.Post; 

END;
     ADOTable2.CLOSE;
     ADOQuery1.Close;
   //  ADOTable2.Refresh;

/////

ShowMessage('veriler eklendi');
      FINALLY
     SL.Free;
END;
Pivot araştırın..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

TValueListEditor nesnesini veritabanı bilinçli hale getirerek işinizi görebilirsiniz.
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Selamlar. Sorununuzu tam olarak anlayamadım. Biraz daha bilgi verebilir misin?
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
(02-02-2019, Saat: 19:16)wiseman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar. Sorununuzu tam olarak anlayamadım. Biraz daha bilgi verebilir misin?

Sorgu ile bir satır bilgi getiriyorum. Yalnız sutun başlıkları net değil kullanıcı ekleme yapıyor. Kullandığım yerde alan sorunu olmasından dolayı sütun başlıklarının dikey biçimde olması gerekiyor. İlk sütun header, ikinci sütun ise içerik olacak. Devexpresin cxdbverticalgrid tam işimi görüyor ama bu defa tüm formdaki nesnleri ve skinleri değiştirmem gerekiyor. Arayüz kullandım. Bundan dolayı ya dbgridi dikey kullanma yolu bulmalıyım ya da stringgride sorguyu atmalıyım. Şuan araştırmalara devam ediyorum. Farklı fikirlere açığım.
Kullanmış olduğunu veritabanı nedir?

Veritabanında Function yazarak (Veritabanı içinde) ihtiyacınızı karşılayacak biçimde MemoryTable oluşturup, Programdan da MemoryTable Select çekebilirsiniz...

( benzer uygulamayı eski çalıştığım firmada MySql ile yapmıştım... ancak paylaşabileceğim bir kod örneğine sahip değilim... )
Girdim İlim Meclisine, 
Eyledim Kıldım Talep, 

Dediler İlim Geride, 
İlla Edep İlla Edep.

Yunus Emre

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DBGrid Detay Gösterilmesi. OZCANK 11 8.599 20-03-2024, Saat: 20:10
Son Yorum: mrmarman
  Fastreport İçindekiler Sayfası Oluşturma [ÇÖZÜLDÜ] bydelphi 1 181 18-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: bydelphi
  Çok Satırlı Filtreleme [Çözüldü] bünyamin68 12 1.253 14-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: mustafaozpinar
  [ÇÖZÜLDÜ] macos işletim sistemine program yazmak shooterman 5 451 02-02-2024, Saat: 09:54
Son Yorum: shooterman
  COZULDU veritabani prg yerine ne kullanabilirim. sadikacar60 8 694 29-01-2024, Saat: 18:41
Son Yorum: sadikacar60

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi