Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
#42
Tuğrul bey amacım polemik oluşturmak değil ama beni mazur görün. Yanlış bilgilendirme olmaması açısından söylemlerinizi değerlendireceğim ki zaten benim söylemleirme ithafen cevap niteliğinde bir yorumda bulunmuşsunuz. Bundan sonra yine tartışmaya dönüşmemesi için yanlış yönlendirmede olsa devamını getirmeyeceğimi de belirtmeliyim.

Delil olarak ileri sürdüğünüz detaylar söylemlerinizi haklı çıkaracak durumlar olarak göremiyorum ve fazlasıyla eksik kalmış gibi görünüyorlar özellikle c ile ilgili birkaç yorumunuz dışındakiler geçersiz durumdalar. Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum.
Özetleyecek olursak ;

Ben c fanatiği değilim çokça java projeleri geliştirdim 5 yılı aşkın php geliştiriyorum son olarak aylardır ağırlıklı ve yoğun olarak c++ yazıyorum. Nispeten python ile de uygulamalar geliştirsemde sadece ilgileniyorum. Fullstack web geliştircisi olduğumuda söylememe gerek yoktur. JS gibi Php de aynı şekilde birkaç framework'e hakimim fakat en uzman olduğum alan şuan laravel olsada. iddia ettiğiniz durum yani dil fanatikliği ben de yok ama sizde kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Hatta şu cümleden anlaşılabilir.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”

“Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”


Açıkası gereksiz dallandırmamak için uzatmayacağım dileyen bahsettiklerimi araştırabilir. Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış. C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz.
Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile.


Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı.

Assembly olayına gelirsek yine bunlar mecrubeten ihtiyaç için gerek duyulan durumlar basit bir cpu temperature monitor’u örnek olarak verebilirim direk cpu dan eşzamanlı almak istediğinizi düşünün. Intelin sayfasını açıp işlemci bilgileri için adreslemelere bakmak icab ediyor.


Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz. Bu söz hakkında açıklama istemek hakkınız. Biraz açmamı istemeniz daha uygun olabilridi çünkü bunun cevabı sizin yazılımdan ne anladığınıza göre değişecektir. Hızlı kolay ürün geliştireyim diyorsanız c++ sizin için zorlu ve gereksiz olacaktır çünkü o tür şeyler için fazladan bir ton bilgisayara hakimiyet için bilgi öğrenmek yerine soyutlanmış ortamlarda otomasyon yazmak çoğu zaman idelere bağımlı ve bilindik sularda kütüphaneler çatıalr yardımıyla kendini güvende hissetmek farklıdır. Çoğu şey hazırlanmış yapboz getirilmiştir sizin parçaları birleşitrmeniz gerekir. Fakat kullandığınız o platformaları oluşturan koşulları yazmak değim yerindeyse “aklınıza gelen her türlü programı” yapabilmek isterseniz hiç şüphesiz buna ihtiyacınız olacak.
Fazla esnek olması öğrenim süresini de etkiliyor. Kolay öğrenilebilir diyemiyoruz bu nedenle.
C++ için tekrar ediyorum oop desteği dahil çok fazla şey geldi yani bunlara bakmadan c++98 ‘e bakarak konuşmak çok yanlış olacaktır. Yani diğer dilerin yapabildiği yüksek soyutlanmış, montaj dillerin yapabildiği her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz ve aynı kolaylıkta. Eğer c++ biilyorsanız ne verim ne hız hiçbirşekilde geri kalmayacaksınız. Hatta siz hiçbir kütüphaneye göbekten bağlı olmadığınızdan istediğiniz yöne evriltebilirsiniz projeyi.
“C/C++ programcısının basit bir Windows uygulamasını API iskeletine göre oluşturması 30-40 dakika” buradan ne demek istediğiniz anlaşılmıyor.

Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim. Bu şekilde rasyonel bir sonuç çıkmayacaktır, subjektif yorum veya çıkarım olarak kalacaktır. Çoğu kişi c++ hakkında kolaylıkla yargıda bulunabiliyor bu da çok yanlışlığa sebep olmakta malesef ama baktığımızda bu kadar çok yoruma rağmen pek geliştiren yok. O nedenle Türkiye zaten değeri bilinmiş bir dil değil c++


Bu Konudaki Yorumlar
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program - Yazar: coyistik - 09-04-2019, Saat: 11:26

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi ile Dinamik DLL Çağırma: Plug-in Halil Han Badem 7 865 05-08-2020, Saat: 15:16
Son Yorum: TheEAK
  Delphi 10.3 Rio için FGX bileşenleri Abdullah ILGAZ 4 7.135 25-05-2020, Saat: 15:43
Son Yorum: berk06
  delphi source fuscator muratoguz 1 770 12-01-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: Javs
  Program tarafından kullanılan portlar SimaWB 19 5.497 15-05-2019, Saat: 08:15
Son Yorum: yhackup
  Delphi Tokyo Git Entegrasyon Hakkında adelphiforumz 9 2.738 13-12-2018, Saat: 21:04
Son Yorum: engerexKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi