Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çözüldü Fastreport degisken alan yazdırma
İyi günler.

Veri tabanından okunan kayıt içinde sol sag ve bunların toplamı toplam adlı alanlar var 
fastreport da A4 formatında 4 adet etiket olan alana toplam sayısınca yazdırıyorum.
fastreport f_toplam f_sayi  f_yon  alanlarım var buralara
2 / 1 / Sol  ( Toplam 2 kapının 1. kapısı yönü sol )
2 / 2 / Sağ ( Toplam 2 kapının 2. kapısı yönü Sağ ) gibi yazdırmak istiyorum 
aşağıdaki kodu kullanıyorum showmessage sol sağ isteğim rakamları görebiliyorum 
raporda boş cıkıyor   

procedure Tkapifrm.a4_datasetNext(Sender: TObject);  // burası fastreport userdataset alanına ait
begin
if xsol>0 then  // sol kapı varsa
       begin
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam') as Tfrxmemoview).Memo.Text := kf_top_kapi.Text;
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := inttostr(xsol);
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := 'SOL';
       ShowMessage((data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text);
       xsol:=xsol-1;
       exit;    // Burada exit var sag ve sol 0 dan büyük olabilir. sol bitene kadar sag bakmasın
       end;

if xsag>0 then  // Sağ Kapı varsa
       begin
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam') as Tfrxmemoview).Memo.Text := kf_top_kapi.Text;
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := inttostr(xsag);
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := 'SAG';
       xsag:=xsag-1;
       ShowMessage(IntToStr(xsag));
       end;

end;
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Merhaba,
fastreportda eklediğin memoların içine köşeli parantez içinde [KAPI] yazdığın zaman bir değişken gibi tanımlamış oluyorsun.
Daha sonra frxReport componentinin OnGetValue olayına
if varname='KAPI' then value := 'Sol'
yazdığın zaman o memonun içine Sol yazar.
Bunu deneyebilirsin.
Kolay Gelsin, İyi çalışmalar.
(25-04-2019, Saat: 11:11)faserka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
fastreportda eklediğin memoların içine köşeli parantez içinde [KAPI] yazdığın zaman bir değişken gibi tanımlamış oluyorsun.
Daha sonra frxReport componentinin OnGetValue olayına
if varname='KAPI' then value := 'Sol'
yazdığın zaman o memonun içine Sol yazar.
Bunu deneyebilirsin.
Kolay Gelsin, İyi çalışmalar.

@faserka cevabınız için teşekkür ederim
rapor tasarın ekranında f_sayi adli memo alanını çift tıklıyorum içine [X_SAYI] yazıyorum

raporu almak istediğinde aşağıdaki tanımlama hatasını veriyor
The following error(s) have occured: f_sayi: Error in expression 'X_SAYI': Expression expected 'X_SAYI'

atladığın bir yer mi var
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
şu andaki makinemde fast report yok fakat aklımda kaldığınca değişkenlerde işlem yaparken <[X_SAYI]>  şeklinde bişeyler vardı buna bir bakabilirmisin.

[frxUserDataSet1."F1"] yada [<frxUserDataSet1."F2">  + ' ..... ' + <frxUserDataSet1."F3">] şeklinde kullanılabiliyormuş
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Merhaba,
frxReport'un OnGetValue olayında o değişkene değer ataman gerekiyor. Değer ataması yapmadığın için bu hatayı alıyorsun.
Alan boş olacaksa value değerine '' atayabilirsin.
Kolay Gelsin

Fastreport'da aşağıdaki gibi açıklanmış.
https://www.fast-report.com/documentatio...tvalue.htm
Ellerinize sağlık müsait olunca deneyeceğim. 
Teşekkür ederim

Test ettim  Fastreport 5 de rapor tasarlama ekranında üst menu Reports /Variables  menusunde
add kullanarak istediğiniz değişkeni tanımlıyorsunuz bu değişkeni memo içinde [tanımlanan değer] yazarak delphiden değer atayabiliyorsunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fastreport e-fatura dizaynı yapmak btnClick 1 292 20-07-2020, Saat: 16:44
Son Yorum: mkysoft
  Krityere göre listeleme - çözüldü ekank 3 439 16-07-2020, Saat: 22:05
Son Yorum: ekank
  (Çözüldü)Memory aşımı powerghost 14 1.217 16-07-2020, Saat: 10:50
Son Yorum: mrmarman
Information Sayfayı 90 derece döndürerek yazdırma btnClick 6 681 07-07-2020, Saat: 18:11
Son Yorum: boreas
  [ÇÖZÜLDÜ SOLVED] Fast Report Kontrollü Component Gizleme 3ddark 0 216 01-07-2020, Saat: 17:08
Son Yorum: 3ddark

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi