Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IPhone resim aktarma sorunu
Selamlar

Iphone'dan çekilen resimleri mail yolu ile alıyorum ve bilgisayara kayıt yapıyorum.
Bilgisayardan baktığımda resim gayet düzgün görünüyor.
Fakat bu resmi alıp Delphideki TImage, TDBImage, yada ImageEn nesnelerinde görüntülediğimde resimler 90 derece sola dönüyor.
Resmi alıp Paint yada herhangi bir resim editöründe açıp hiç bir işlem yapmadan kaydediyorum artık her şey normale dönüyor.

Bu sorun IPhone dışındaki hiç bir telefondan çekilen resimlerde olmuyor.

İmkanı olan arkadaşlardan Iphone ile çekilmiş bir resmi elinizdeki programlar içerisine resim ekleme kısmı varsa yükleyip sonucu paylaşabilirmi acaba.

NOT: Iphone remini whatsup yada başka bir yol ile ilettiğinizde resim o program tarafından convert edildiği için yine düzgün çalışıyor.
Özellikle çekilen resmi Gmail gibi mail yolu ile almanız önemli.

Dönüş yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Akşam evde deneyip sonucu buradan paylaşırım.
Hiçbir mal sizin değil, neyi bölüşemiyorsunuz ?
Hiçbir can sizin değil, niye dövüşüyorsunuz ?

Hz. Mevlana
@Gürcan teşekkürler
TImage nesnesindeki Resmi nasıl rotate edebiliriz bir çok örnek uyguladım fakat doğru dürüst çalışanını bulamadım. özellikle dikdörtgen olan bir resimde rotate işleminde resmi hep kesiyor
Yanlış mı anladım bilmiyorum:
  • Iphone'da foto çektim
  • Mail ile gönderdim
  • Maili PC'de açıp fotoyu PCye kaydettim
  • VCL uygulmasında TImage içinde kaydettiğim fotoyu açtım
Bende fotoda değişiklik olmadı. Nasılsa öyle gözüktü. Fotoyu yatay da çektim, dikey de çektim ama nasıl çektiysem o şekilde TImage'da gözüktü.
There's no place like 127.0.0.1
(09-07-2019, Saat: 12:32)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Gürcan teşekkürler

@adelphiforumz

IPhone 5' ten image dosyasını iTunes uygulamasını kurduktan sonra, Windows Explorer ile, Windows 10 Pro çalışan bilgisayara kopyaladım.
TImage nesnesine dikey ve yatay iki farklı Image dosyası ile denedim. Herhangi bir bozukluk olmadı.
Hiçbir mal sizin değil, neyi bölüşemiyorsunuz ?
Hiçbir can sizin değil, niye dövüşüyorsunuz ?

Hz. Mevlana
@SimaWB Selamlar hocam
Aynen dediğiniz gibi fakat dünden beri yaptığım incelemelerde bu hatanın yalnızca Iphone 6 ve üzerindeki telefonlarda son güncellemeyi alanlarda olduğunu fark ettim.
bu telefondan çekilmiş bir görüntüyü ekteki linke koydum.
https://we.tl/t-WC9fX9Zz73

Delphide yeni bir proje açın 1 adet TImage ekleyin ve Picture kısmından resmi yükleyin resim dönüyor

Ve tespit ettiğim diğer konular ise şöyle
IPhone üzerinden çekilmiş resmi mail attığınızda gelen mail mail uygulamanızda direkt bir resim olarak geliyorsa herşey düzgün çalışıyor
Göndeirlen resim attach olarak geliyorsa sorunlu çalışıyor.
Gelen resimi herhangi bir editör ile açın ve sonra sadece kaydedin değişiklik yapmayın yine düzgün çalışıyor.
Çekilen resmi Whatsup ile gönderin ve alın yine düzgün çalışıyor.
(10-07-2019, Saat: 10:03)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SimaWB Selamlar hocam
Aynen dediğiniz gibi fakat dünden beri yaptığım incelemelerde bu hatanın yalnızca Iphone 6 ve üzerindeki telefonlarda son güncellemeyi alanlarda olduğunu fark ettim.
bu telefondan çekilmiş bir görüntüyü ekteki linke koydum.
https://we.tl/t-WC9fX9Zz73

Delphide yeni bir proje açın 1 adet TImage ekleyin ve Picture kısmından resmi yükleyin resim dönüyor

Ve tespit ettiğim diğer konular ise şöyle
IPhone üzerinden çekilmiş resmi mail attığınızda gelen mail mail uygulamanızda direkt bir resim olarak geliyorsa herşey düzgün çalışıyor
Göndeirlen resim attach olarak geliyorsa sorunlu çalışıyor.
Gelen resimi herhangi bir editör ile açın ve sonra sadece kaydedin değişiklik yapmayın yine düzgün çalışıyor.
Çekilen resmi Whatsup ile gönderin ve alın yine düzgün çalışıyor.

Su şişesi ve kolonya yan duruyor Smile

EXİF datasında orientation  Rotate 90CW görünüyor.
Harici editörler sanırım bu bilgiye göre düzeltme işlemi yapıyorlar.
https://imgur.com/a/P8c9OGO

Form içinde resim önizleme olarak eklediğimde görünmedi. Resim linki yukarıda.
P8c9OGO
@frmman resim ve link çalışmıyor sanırım
@adelphiforumz  birkaç farklı resim yükleme sitesi ile deneme yaptım, link son yüklediğimde çalışıyordu hala linke tıklayınca resim geliyor.

Farkı bir image yükleme sitesi: https://pasteboard.co/InixX1K.jpg

Resim exif datalarını okumak için kullandığım kütüphaneyi eklemeyi unutmuşum.

https://sourceforge.net/p/lazarus-ccr/sv...ts/fpexif/

Lazarus için yazılmış fakat Delphiyede kurulabiliyor/kullanılabiliryor. Ekran görüntüsünü paylaştığım exifleri bu kütüphaneyi kullarak delphi içerisinden elde etmiştim.   Kendi içinde örnekler var. Exif taglarını okumak ile ilgili. Sizin ihtiyacınız orientation tagi değerini almak ve buna göre rotate işlemi yapmak.

Bir önceki mesajda alıntı özelliği alakasız başka bir konudanda  alıntı yapmış Smile Sonradan fark ettim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.418 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  dxRichEditControl Resim Kaydı m_ekici 0 223 31-10-2023, Saat: 01:42
Son Yorum: m_ekici
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 622 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  program exe icon sorunu cvheneburi 9 2.836 19-10-2023, Saat: 15:04
Son Yorum: harunyl
  TThread.Synchronize çalışmama sorunu muratmutlu 3 638 10-10-2023, Saat: 12:16
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi