Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
soru bankasında random ve data çekme
arkadaşlar oğlum 8 sınıfa geçti lgs sınavına girecek 
soru bankası programı yazıyorum 

öncelikle tablodan random olarak soru çekip çözüm sağlıyordum ama geliştirdikçe bazı ihtiyaçlar ortaya çıktı

tabloya ek alanlar ekledim unite  ve katapevi şeklinde
oğlum mesela matematik de olasılık ünitesinden soru çözmek istediğinde tablodaki olasılıkla ilğili bütün soruları gecici bir tabloya 
atıp ordan random yaparak soru çekmek istiyorum hatta çözülen soru yu gecici tablodan silme de mükemmel olurdu.

benim takıldığım yer olasılıkla ilğili soruları gecici tabloya (veya başka bir yöntem) (veya dataset mi ) nasıl çekebilirim.
bu konuda beni yönlendirebilirmisiniz.  bu iş data sete çekerek mi daha iyi olur gecici tablo oluşturarark mı

saygılarımla
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

(11-07-2019, Saat: 12:32)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar oğlum 8 sınıfa geçti lgs sınavına girecek 
soru bankası programı yazıyorum 

öncelikle tablodan random olarak soru çekip çözüm sağlıyordum ama geliştirdikçe bazı ihtiyaçlar ortaya çıktı

tabloya ek alanlar ekledim unite  ve katapevi şeklinde
oğlum mesela matematik de olasılık ünitesinden soru çözmek istediğinde tablodaki olasılıkla ilğili bütün soruları gecici bir tabloya 
atıp ordan random yaparak soru çekmek istiyorum hatta çözülen soru yu gecici tablodan silme de mükemmel olurdu.

benim takıldığım yer olasılıkla ilğili soruları gecici tabloya (veya başka bir yöntem) (veya dataset mi ) nasıl çekebilirim.
bu konuda beni yönlendirebilirmisiniz.  bu iş data sete çekerek mi daha iyi olur gecici tablo oluşturarark mı

saygılarımla

Merhabalar,

Bu işlem için FDMemTable, ClientDataSet, VirtualTable gibi memory tabloları kullanabilirsiniz.
Sonraki işlemlerini hafıza/memory tablo üzerinden devam edersiniz.

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
LAZARUS için bir öneriniz var mı hocam.
BufDataset1 diye bir şey kullanın diyorlar ama detaylı bilği yok
birde

VTbaglan;

sql_v:= 'select * from TBL_SORULAR'; // where DATE_='''+tarih1+''' ';

Form1.SQLQuery1.Close;
Form1.SQLQuery1.sql.Clear;
Form1.SQLQuery1.sql.add(sql_v);
Form1.SQLQuery1.Open;

Form1.DataSource1.DataSet:=Form1.SQLQuery1;
Form1.DBGrid1.DataSource:=Form1.DataSource1;

yukardaki kodda dbgride bilğileri kolayca dolduruyoruz aynı mantıkla dataset içine bu bilğileri doldurup dataset üzerinden işlem yapamazmıyız

saygılarımla
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

(11-07-2019, Saat: 19:14)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: LAZARUS için bir öneriniz var mı hocam.
BufDataset1 diye bir şey kullanın diyorlar ama detaylı bilği yok
birde

VTbaglan;

sql_v:=  'select * from TBL_SORULAR';  // where DATE_='''+tarih1+''' ';

Form1.SQLQuery1.Close;
  Form1.SQLQuery1.Open;

yukardaki kodda dbgride bilğileri kolayca dolduruyoruz aynı mantıkla dataset içine bu bilğileri doldurup dataset üzerinden işlem yapamazmıyız

saygılarımla

Hayırlı akşamlar.

x_dataset:=TADODATASET; // procedurun var kısmına bunu ekleyin
if not assigned(x_dataset)  then x_Dataset := TADODATASET.Create(nil);  // data set yoksa olurtur
VTbaglan;
 sql_v:=  'select * from TBL_SORULAR';  // where DATE_='''+tarih1+''' ';
 Form1.SQLQuery1.Close;
 Form1.SQLQuery1.Open;
x_dataset.dataset := Form1.SQLQuery1;  // burası x_dataset.datasource :=  Form1.SQLQuery1.datasource; olabilir denemeden yazdım
//x_dataset hazır dilediğiniz gibi kullanın. işiniz bitincede.
// x_dataset.free; ile yok edin
// test etmeden gönderdim yazım hatası varsa af ola genel mantın bu

_

"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi Sürekli Adı Değişen Excel Dosyasından Veri Çekme bünyamin68 2 620 05-10-2023, Saat: 12:50
Son Yorum: mcuyan
  Delphi ile Excelden Veri Tabanına Köprü Çekme bünyamin68 2 510 25-09-2023, Saat: 20:38
Son Yorum: bünyamin68
  Tanımlı yazıcı listesi çekme Bay_Y 2 377 25-09-2023, Saat: 17:03
Son Yorum: Bay_Y
  Data Truncated for column Hatası cvheneburi 2 360 24-08-2023, Saat: 13:23
Son Yorum: ahmet6513
  Parmak okuma cihazından data okuma kozmik16 4 2.386 20-08-2023, Saat: 02:38
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi