Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fdmemtable kullanimi
Merhaba kolay gelsin,
Amacim offline olarak fdmemtable kullanmak kod ile yeni column acmak ve verileri kod ile eklemek bunu nasil yaparim
@"Fesih ARSLAN" hocamin kitabinda bind visually ile yapilmis fakat kod ile yapmam gerek kayit islemlerini
Muharrem ARSLAN
(10-07-2019, Saat: 11:59)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba kolay gelsin,
Amacim offline olarak fdmemtable kullanmak kod ile yeni column acmak ve verileri kod ile eklemek bunu nasil yaparim
@"Fesih ARSLAN" hocamin kitabinda bind visually ile yapilmis fakat kod ile yapmam gerek kayit islemlerini

Merhabalar,

Aşağıdaki link'lerde bir kaç örnek mevcut.
İncelemenizi öneririm.

http://codeexamplecenter.blogspot.com/2018/11/delphi-how-work-with-memory-table.html
http://delphi.org/2015/03/firedac-in-mem...dmemtable/
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio..._Questions

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
Tesekkurler
Muharrem ARSLAN

Boş bir form üzerine bir DBGrid, bir DataSource, bir FDMemTable ve bir de Button koyarsanız şu kodlar çalışır...

procedure TForm1.btnBuildTableClick(Sender: TObject);
var f : TField;
begin
  f := TIntegerField.Create(FDMemTable1);
  f.FieldName := 'SiraNo';
  f.DataSet := FDMemTable1;

f := TStringField.Create(FDMemTable1);
  f.FieldName := 'AdıSoyadı';

f.FieldName := 'Adres1';
  f.Size := 50;

f.FieldName := 'Adres2';
  f.Size := 50;

f.FieldName := 'Sehir';
  f.Size := 30;

f.FieldName := 'Ulke';
  f.Size := 30;

FDMemTable1.Open;
  DataSource1.DataSet := FDMemTable1;
  DBGrid1.DataSource := DataSource1;
end;
bilgilendirme için teşekkürler @mustafaozpinar .
Yeni Field eklemek için her seferinde değişken tanımlayıp, create etmektense şu yöntem de kullanılabilir:
  with FDMemTable1.FieldDefs.AddFieldDef do
 begin
   Name := 'SiraNo';
   DataType := ftInteger;
 end;
 begin
   Name := 'AdSoyad';
   DataType := ftString;
   Size := 50;
 end;
There's no place like 127.0.0.1
(27-07-2019, Saat: 14:00)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgilendirme için teşekkürler @mustafaozpinar .
Yeni Field eklemek için her seferinde değişken tanımlayıp, create etmektense şu yöntem de kullanılabilir:
 begin
 end;
 begin
 end;
SimaWB, sanırım bu daha doğru bir kod olur. Ancak iki yöntem de aynı sonucu vermesine karşın işlemler hayli farklılık gösteriyor. Birincide siz field'leri kendiniz yaratıyorsunuz, ikincide ise "şu fieldler var, tabloyu açınca onları yarat" diye bir komut veriyorsunuz. İkisi de seçilebilir, Fakat eğer statik tanımlı field'ler kullanmanız gerekiyorsa, yani özellikle toplu işlemlerde FindField (ya da FieldByName)'in önemli derecede zaman kaybına yol açması durumunda, birinci yöntem tercih edilebilir.
(28-07-2019, Saat: 17:56)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-07-2019, Saat: 14:00)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgilendirme için teşekkürler @mustafaozpinar .
 begin
 end;
 begin
 end;
SimaWB, sanırım bu daha doğru bir kod olur. Ancak iki yöntem de aynı sonucu vermesine karşın işlemler hayli farklılık gösteriyor. Birincide siz field'leri kendiniz yaratıyorsunuz, ikincide ise "şu fieldler var, tabloyu açınca onları yarat" diye bir komut veriyorsunuz. İkisi de seçilebilir, Fakat eğer statik tanımlı field'ler kullanmanız gerekiyorsa, yani özellikle toplu işlemlerde FindField (ya da FieldByName)'in önemli derecede zaman kaybına yol açması durumunda, birinci yöntem tercih edilebilir.

Merhaba,

Ben @SimaWB'nin yöntemini kesinlikle tavsiye etmiyorum. With deyimini kullanmak debug işlemlerini düşündüğünüzden daha fazla zorlaştırıyor. Yazarken kolay gibi geliyor (ki bence bir fark yok) ama çalışma sırasında debuggerdan değerlerine bakmak istediğinizde (örneğin kodda yazmıyor ama StringField'in Display Size'ına bakmak istediniz) inanılmaz zahmetli. Üstelik bir değişken tanımlamak dışında size herhangi bir avantajı yok (derleyici seviyesinde var diye okumuştum bir yerde ama detaylarını bilmiyorum. Günümüz bilgisayarlarında ciddi bir fark yaratacağını  sanmıyorum). Ayrıca kodu sonradan değiştirmek istediğinizde de ciddi sıkıntılar çıkarıyor. O yüzden with kullanılmayan sürümü tavsiye ederim.

İyi çalışmalar
(28-07-2019, Saat: 17:56)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: SimaWB, sanırım bu daha doğru bir kod olur. Ancak iki yöntem de aynı sonucu vermesine karşın işlemler hayli farklılık gösteriyor. Birincide siz field'leri kendiniz yaratıyorsunuz, ikincide ise "şu fieldler var, tabloyu açınca onları yarat" diye bir komut veriyorsunuz. İkisi de seçilebilir, Fakat eğer statik tanımlı field'ler kullanmanız gerekiyorsa, yani özellikle toplu işlemlerde FindField (ya da FieldByName)'in önemli derecede zaman kaybına yol açması durumunda, birinci yöntem tercih edilebilir.
Haklısınız. Alternatifleri sunalım; okuyanlarda farklı bakış açıları oluşsun. Gerisi programcıya kalmış Wink

(29-07-2019, Saat: 06:58)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Ben @SimaWB'nin yöntemini kesinlikle tavsiye etmiyorum. With deyimini kullanmak debug işlemlerini düşündüğünüzden daha fazla zorlaştırıyor. Yazarken kolay gibi geliyor (ki bence bir fark yok) ama çalışma sırasında debuggerdan değerlerine bakmak istediğinizde (örneğin kodda yazmıyor ama StringField'in Display Size'ına bakmak istediniz) inanılmaz zahmetli. Üstelik bir değişken tanımlamak dışında size herhangi bir avantajı yok (derleyici seviyesinde var diye okumuştum bir yerde ama detaylarını bilmiyorum. Günümüz bilgisayarlarında ciddi bir fark yaratacağını  sanmıyorum). Ayrıca kodu sonradan değiştirmek istediğinizde de ciddi sıkıntılar çıkarıyor. O yüzden with kullanılmayan sürümü tavsiye ederim.

İyi çalışmalar

Sayfa linkini bulamadım ama forumda daha önce with kullanımından mümkün olduğunca kaçınmakta fayda olduğundan konuşmuştuk. Ama bundan "hiç kullanmayın" anlamı çıkmamalı. Yukarıdaki tarzda basit kısımlarda kullanıyorum ve bir mahsur da görmüyorum. 
Sizin de belirttiğiniz gibi; "tavsiye"
There's no place like 127.0.0.1

Bu bileşeni bilmiyorum ama anladığım kadarıyla bildiğimiz memory table. Eğer öyle ise bildiğimiz tablolara nasıl kayıt yapıyorsan aynen öyle yapacaksın. Farklı bir şey düşünmeni gerektirecek bir şey yok.
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk

Eyvallah..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unigui iframe kullanımı delphiX14 4 1.562 21-12-2023, Saat: 12:14
Son Yorum: delphiX14
  Peekb, Poke, Peek vb. komutlarının delphi kullanımı? kofmaster 4 2.928 26-08-2023, Saat: 10:37
Son Yorum: veteran
Question FastReport Masterdetail Kullanımı riverred 7 1.159 17-05-2023, Saat: 14:02
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 11.3 FastReport kullanımı Frrst 0 595 16-04-2023, Saat: 01:00
Son Yorum: Frrst
Photo fastreport IIF function null kullanımı themerdogan 8 1.960 05-01-2023, Saat: 18:18
Son Yorum: themerdogan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi