Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabloya Kontrollü Kayıt
Arkadaşlar daha öncede bahsi geçen projem devam etmekte.Şimdi kaydet butonuna öyle bir kod eklemeliyim ki butona tıklayınca tabloya kayıt yapmadan önce aynı kayıt var mı yok mu kontrol etsin aynı kayıt varsa tabloya ilgili veriyi eklemesin ama aynı kayıt yoksa ilgili veriyi tabloya kayıt etsin istiyorum if-else yapısı ile alakalı olduğunu biliyorum ama genede bu beni çok uğraştıracağı için size başvurmayı uygun buldum. Yardımlarınızı bekliyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
selamlar
Kayıt butonuna basmadan önce, başka bir query ile, kayıt yapacağın tabloda, ilgili alan adına göre sorgulama yaparak, kayıt yapılacak olan bilgiyi sorgulamalısın. Dönecek olan rocordcount değerine göre, kayıt olup olmadığını görerek gerekli ilerlemeyi yapabilirsin.
Geçmiş Olsun İZMİR
Merhaba
Aynı kayıt derken kriterin nedir? Primary anahtarmı yoksa tüm satırmı? Yada birkaç sutunun aynı olması mıdır?
Veritabanının ne olduğunu bilmiyorum ama ona göre bir viewin before insert/update trigger'inde daha esnek halledebiliriz.
Database nedir ? Primary Key, Uniqe Key gibi kavramları öğrenmeni öneririm.
Veritabanım Access. ID ve 1 adet sütunum var bu sütundaki bilgiler kontrol edilecek eğer ki aynı kayıt varsa sistem uyarı vermeden kayıt işlemini gerçekleştirmeyecek ama eğer aynı kayıttan yoksa girilen değeri gene uyarı vermeden listeye ekleyecek böyle bir görevi yaptıran kod var mıdır?
Bunun için bir çok yol var. Arka planda sorgu oluşturup ontrol edebilirsin ama bence kestırmeden git ve
O alanın "Sirali" özelliğini "Yineleme yok" olarak belirtin. Tekrlanan kayıtlara izin vermeyecektir.
Programdan kayıt işlemini try except bloğuna alarak hata dönuşunu kontrol edebılırsın.
(24-10-2019, Saat: 15:22)serdar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunun için bir çok yol var. Arka planda sorgu oluşturup ontrol edebilirsin ama bence kestırmeden git ve
O alanın "Sirali" özelliğini "Yineleme yok" olarak belirtin. Tekrlanan kayıtlara izin vermeyecektir.
Programdan kayıt işlemini try except bloğuna alarak hata dönuşunu kontrol edebılırsın.

Anladım teşekkür ederim Serdar Hocam denemeyi yapayım takıldığım yer olursa tekrardan sizlere başvururum affınıza sığınarak.
(24-10-2019, Saat: 17:09)bünyamin68 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-10-2019, Saat: 15:22)serdar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunun için bir çok yol var. Arka planda sorgu oluşturup ontrol edebilirsin ama bence kestırmeden git ve

Anladım teşekkür ederim Serdar Hocam denemeyi yapayım takıldığım yer olursa tekrardan sizlere başvururum affınıza sığınarak.

Tabıkı kardeş sorun değil. her zaman yardımcı olmak ısterım

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Master Detail Kayıt Silme Sorunu Frrst 9 470 22-10-2020, Saat: 23:45
Son Yorum: Frrst
  binary bir veriyi pdf olarak kayıt etmek.. delphicim 0 197 05-10-2020, Saat: 12:50
Son Yorum: delphicim
  Hal Kayıt Sistemi CigdemC 4 475 15-09-2020, Saat: 12:39
Son Yorum: CigdemC
  [ÇÖZÜLDÜ SOLVED] Fast Report Kontrollü Component Gizleme 3ddark 0 363 01-07-2020, Saat: 17:08
Son Yorum: 3ddark
  DBGrid1'deki Verileri Tabloya Aktarma OZCANK 8 1.508 26-05-2020, Saat: 17:21
Son Yorum: Ahmet İPEKÇİ

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi