Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bir defalık alım işlemi
Merhaba;
Bir defa alımı yapılacak stokta kaydı olmayan bir şey için veya stokta kaydı olmayan ve bir defa satılacak bir şey için nasıl bir kayıt oluşturulmalı. Bir defa işlem göreceği için stokta kayıt oluşturmak sanki doğru değilmiş gibi geliyor bana, 1-2 metâa için ayrı bir tablo oluşturmak da mantıklı gelmedi. Ne yapmak lazım. 
Siz nasıl bir yol izliyorsunuz?
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk

Eyvallah..
Bunlar için stokta "Diğer mallar" ya da "Tek seferlik mallar" vb gibi bir kart açılıp bunların alışı-satışı bu kart üzerinden yapılabilir. Bu kartlarda miktar değil tutar esas alınmalıdır. Ama bir süre sonra bu karttaki işlemler karma karışık olacaktır. Farklı kartlar açılacaktır, alımı bir karttan satışı diğerinden yapılacaktır vs.
Selamlar
Ben bu tip durumlar için kullanmış olduğum "Diğer Stok" isimli bir kartı kullanıyorum. Ancak, bu stok kalemini satarken ya da stoğa alırken, özel stok kodu ya da özel stok adı alanına, malın gerçek ismini yazıyorum. İleride bu stok kalemini sorgulamam gerektiğinde özel stok kodu alanından ilgili isme ulaşabiliyorum.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
(29-10-2019, Saat: 01:07)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunlar için stokta "Diğer mallar" ya da "Tek seferlik mallar" vb gibi bir kart açılıp bunların alışı-satışı bu kart üzerinden yapılabilir. Bu kartlarda miktar değil tutar esas alınmalıdır. Ama bir süre sonra bu karttaki işlemler karma karışık olacaktır. Farklı kartlar açılacaktır, alımı bir karttan satışı diğerinden yapılacaktır vs.

@mustafaozpinar  ve @wiseman  gösterdiğiniz yol için teşekkür ederim.

başka yöntem kullanan var mı?
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk

Eyvallah..
Tek bir ürün için stok kartı tanımlamamak mantıksız gelebilir, bugünü kurtarırsınız ama ilerisi için kendinize çelme takmış olursunuz. Bu durum ileride stok sayamamanıza, bazı ürünlerin fazladan girişi, bazılarının ise fazladan çıkışı olduğunu zannetmenize sebep olur, müşterinizle papaz olursunuz.

Stok, stok kartı, ölçü ve sayma birimleri konusunda olabildiğince sıkı durmanız, taviz vermemeniz, kurallı hareket etmeniz gerekir. ( Bu, kullanıcıların canına okuyun anlamına da gelmiyor elbet... )

Durumu mantıklı bir şekilde izah ederseniz hiç bir müşteriniz size itiraz etmez.
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Hizmet faturası kullanılabilir. Ancak 1 kere kullanılsa da stok kaydının açılmasından yanayım.
Resmi bir faturanın içerisinde hangi ürünün veya hizmetin satıldığı bilgisi yer almak zorundadır. Tek seferlik satışı yapılan ürünle ilgili geriye dönük bir analiz, rapor veya mal sayımı vb. birden fazla aşamadan oluşan bir takip söz konusu değilse, @wiseman 'in söylediği yöntem en kullanışlı yöntemdir.

Stok tablonuzda netice itibariyle bir ID ve Stok Kodu alanı yer alır. Satış ekranında Stok Adı bilgisini sattığınız ürünün adıyla değiştirerek satışı tamamlarsınız. Geriye dönük tüm satışlarda tek seferlik olan bu satışları farklı ürünler bile olsa tek bir kalem ürün olarak tutmuş olursunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Stored Procedure 'de döngü işlemi boreas 4 3.836 21-03-2019, Saat: 22:58
Son Yorum: boreas

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi