Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
seri haberleşme çözümlemesi?
arkadaşlar bir konuda fikir verebilirmisiniz mümkünmüdür değilmidir.
A cihazı ile B cihazı aralarında rs422 ile haberleşiyor.

A cihazının B cihazına hangi dataları gönderdiğini analiz edip çözmek istiyorum. haberleşmenin baud parity databits stop bits gibi bilğilerini
bilsek çözüm kolay ama bu bilğilere sahip değiliz.

tek tek denemek haricinde bu haberleşmenin hangi baud databits... vb iletişim bilğilerine ulaşmak için bilinen bir yöntem var mı?

saygılarımla..
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

Serial port monitor adında bir uygulama vardı zamanında gayet iyi çalışırdı bir inceleyin isterseniz
https://www.com-port-monitoring.com/
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Baudrate parity start bit stop bit gibi seçeneklerin tüm kombinasyonlarını denemeniz çok fazla vaktiniz almaz. Siz fiziksel olarak RS422 hattına alma modunda bağlantınızı yapın, herhangi bir terminal programı ile örneğin hızı 9600 baud seçip parity ve stop bit seçeneklerini deneyin, sonra 14400, 19200 gibi 115200 e kadar seçenekleri deneyin. Muhtemelen haberleşme hızının 9600,19200,38400,57600 bunlardan birisi olma ihtimali çok yüksek.

İşin içinde PC varsa, Eltima firmasının virtual serial port yazılımı ile sanal iki adet port oluşturulur ve bir birine bağlanır. Pc yazılımının kullandığı comport bu sanal portlardan birisine ayarlanır. Programı comportu açtığında, eltima ekranından, hız ve diğer parametreleri görebilirsiniz.
https://www.eltima.com/products/vspdxp/

Veya paket yakalamak için yine eltima nın serial port monitor uygulamasını kullanabilirsiniz.
https://www.eltima.com/products/serial-port-monitor/

Donanımsal diğer bir öneri; Osiloskop imkanınız varsa ve kullanmayı biliyorsanız, işaret üzerinden haberleşme hızı hesaplanabilir. Hata gelişmiş skoplar işaretten veri ve paket analizide yapabiliyor.
elimde 2 adet usb rs 485 vardı birbirine bağlayıp ikisinide pc ye takdım.
terminal diye basit bir seriport programı var ondan 2 adet açarak portlara bağlandım. ek olarak Serial Port Monitor programınıda açıp
com4 ü izlemeye aldım. com3 den A gönderdiğimde Karşı tarafa com4 e A gidiyor monitördede datanın geldiğini görüyorum monitör prg mı bir sürü anlamadığım şeyler gösteriyor gerçi.
daha sonra com3 deki baud data bits gibi değerleri değiştirerek gönderip test ettim ayarları ne kadar değiştirisen değiştir data geliyor
bozulsada geliyor. ben data gelmez diye düşünüyordum ama data her türlü ulaşıyor. değerler yanlış olunca bozuluyor sadece bu iyi haber.
dediğiniz gibi değerleri değiştirerek en doğru okuma yapabildiğim ayarlara ulaşabilirim diye düşünüyorum.

deneme yapacağım cihaz başkasına ait ve uzakta muhtemelen 1 ayı bulabilir ama deneme yapıp bu balığa tekrar yazacağım saygılarımla.
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
İğne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

(05-02-2020, Saat: 22:36)sadikacar60 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elimde 2 adet usb rs 485 vardı birbirine bağlayıp ikisinide pc ye takdım.
terminal diye basit bir seriport programı var ondan 2 adet açarak portlara bağlandım. ek olarak Serial Port Monitor programınıda açıp
com4 ü izlemeye aldım. com3 den A gönderdiğimde Karşı tarafa com4 e A gidiyor monitördede datanın geldiğini görüyorum monitör prg mı bir sürü anlamadığım şeyler gösteriyor gerçi.
daha sonra com3 deki baud data bits gibi değerleri değiştirerek gönderip test ettim ayarları ne kadar değiştirisen değiştir data geliyor
bozulsada geliyor. ben data gelmez diye düşünüyordum ama data her türlü ulaşıyor. değerler yanlış olunca bozuluyor sadece bu iyi haber.
dediğiniz gibi değerleri değiştirerek en doğru okuma yapabildiğim ayarlara ulaşabilirim diye düşünüyorum.

deneme yapacağım cihaz başkasına ait ve uzakta muhtemelen 1 ayı bulabilir ama deneme yapıp bu balığa tekrar yazacağım saygılarımla.

Verilerin aktığını görmen seri protokollerin doğru olduğunu gösterir. Benim yıllardır kullandığım ve artık yeni ek özelliklerin sonuna gelmiş olan TComPort isimli bileşeni kullanmanı tavsiye ederim. Orada sadece senin gönderdiğin bilgiye odaklanabilirsin.
Kullanımı bizim delphi deki Table - DataSource - DBGrid ilişkisi gibidir.    ComPort1 gerçek cihaza bağlanır. ComDataPacket1 ComPort1'e bağlanır, ComTerminal1 de ComPort1'e bağlanır. Aynı zamanda ComDataPacket bileşeni içinde ŞART'lar da vardır. Nerdeyse kodlama yapmadan. Sadece OnPacket olayına Label1.Caption := Str; hepsi bu kadar. Şartlar ise oldukça esnek ve kullanışlı. Kendi içindeki örnek example'ları oldukça güzel. Hem pascal hem de C++ desteği var. Çok daha detaylı bilgileri Gömülü Sistemler konusunda anlatacağım inşaallah.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows API kodu çözümlemesi parlakcuma 1 638 23-09-2023, Saat: 05:29
Son Yorum: parlakcuma
  E-Fatura Seri Bulmak OZCANK 22 4.679 13-02-2023, Saat: 09:13
Son Yorum: OZCANK
  ingenico yazar kasa ile haberleşme. tuna 5 937 19-01-2023, Saat: 11:56
Son Yorum: tuna
  Frekansla Haberleşme gonulali 12 1.467 11-10-2022, Saat: 08:43
Son Yorum: gonulali