Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Play Store ret işlemi hakkında (Gizlilik Politikası link)
Merhaba

Yeni oluşturduğum uygulama için Play Store ret maili atmış:

Alıntı:Publishing status: RejectedAfter review, your app has been rejected and wasn't published due to a policy violation. If you submitted an update, the previous version of your app is still available on Google Play. However, the previous version of your app may be subject to removal if you do not resolve the issue outlined below.

Alıntı:Eligibility Issue Privacy policy

You must provide a link to your app's privacy policy on your app's store listing page. This link must be maintained at all times while the app is available on Google Play, and it must link to a privacy policy that, among other things, accurately describes your app’s data collection and use. Please provide a link to a valid privacy policy in your app's store listing page in the Play Console. For more details, please refer to the Privacy policy section (#6) of the Families Policy Requirements.

Sanırım Gizlilik politikası için web adresini yanlış yazdım . Şimdi bu web adresini girdiğimiz alana bir türlü ulaşamadım.
ybP83N.png
a95rJe.png
Uygulamayı da güncelledim ama Tüm uygulamalar kısmındaki ret ibaresi kalkmadı.
Hangi menüden uygulamaya ait gizlilik politikası linkini değiştireblirim. Uygulamayı tamamen kaldırıp yeni uygulama mı oluşturmalıyım?
6pWMeM.png

lLQz5P.png

Sağlıklı Günler.
Merhaba,
Mağaza girişi ekranında gizlilik politikası alanı olması gerekiyor.
Bu alanı güncellemeniz yeterlidir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Barkod veritabanı hakkında MuratDemirkol 3 1.236 16-07-2021, Saat: 22:44
Son Yorum: mcuyan
  CrossVCL hakkında sadettinpolat 20 15.440 02-01-2021, Saat: 09:39
Son Yorum: pro_imaj
  IOS hesap ucretleri hakkinda 41linea41 10 6.475 12-02-2020, Saat: 20:22
Son Yorum: engerex
  DHL Api Hakkında hassur 0 1.294 16-08-2019, Saat: 17:26
Son Yorum: hassur
  CRC hakkında ahmetb 2 2.254 27-07-2019, Saat: 11:49