Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Google Translate İngilizcesi
Big Grin 
Merhabalar.

Bir arkadaşımın ricasıyla tweetter api üzerinde bir çalışma yapmak istedim.
https://developer.twitter.com/   üzerinden kayıt olmak gerekiyormuş, kaydoldum onay maili gelecek bekle dediler.
Gelen mailde "bize apiyi neden nasıl ne için kullanacağına dair detaylı bilgi ver ama ingilizce olarak" diyorlardı.
İngilizcem çok iyi olmadığı için türkçe yazıp google.translate ile  ingilizceye çevirdim.
Hatta yanlış olmasın diye ingilizce metni tekrar türkçeye çevirip birkaç kere kontrol ettim.
Ve maili attım. Cevap beni anlamadıklarını tekrar detaylı açıklamalarla mail atmamı istediler.
cümleleri biraz daha toparlayıp tekrar mail attım yine anlamadılar tekrar mail istediler.
3.kere google translate ile tekrar yazdım ama yine anlamadıklarına dair mail attılar ve onay için tekrar detaylı mail istediler.
Artık çıldırdım ve güzelim öz türkçemizle türkçe bir mail attım dün, ve tamamen aynı içerikle.
Artık başvurumu iptal ettiklerine dair mail beklerken biraz önce sisteme girip birde baktım ki başvurum onaylanmış   Big Grin.
Güzelim türkçem sen nelere kadirsin .
Google translate ingilizcesini anlamayan tweetter bizim türkçeyi çözdü.
Sorsaydı bilirdi, sormuyor ki bilsin. Bilseydi sorardı bilmiyor ki sorsun.
Twitter'ın kendisi de çevirilerde google servisini kullanıyor Smile

Ayrıca türkçe metin düzgün ve mümkün mertebe basit cümlelerle yazıldıysa  bir kaç ufak tefek oynama ile google epey düzgün çeviri yapıyor bence.

eskiden direk apı oluşturma yapabiliyordu kullanmak istediğiniz apı ye göre mi zorluk çıkarıyorlar
(21-05-2020, Saat: 16:15)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eskiden direk apı oluşturma yapabiliyordu kullanmak istediğiniz apı ye göre mi zorluk çıkarıyorlar

Eğer sadece bana uygulamadılarsa, şu an ki geçerli uygulama şöyle : 
Önce developer profil seçip kaydoldum. Sonra ne tür çalışmaları nasıl, hangi dille yapacağına, hangi verilere erişmek istediğimi bunları biryerde yayınlayıp yayınlamayacağıma kadar bir çok bilgiler isteyip sonra onayladılar.  Bu işlemler 3-4 gün sürdü.
Onaydan sonra https://developer.twitter.com/en/apps  sayfasından  Create an app menüsü ile  apikey oluşturup uygulama geliştirmeye başlıyorsun.
Bende ilk defa deniyeceğim.
(21-05-2020, Saat: 13:44)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Twitter'ın kendisi de çevirilerde google servisini kullanıyor Smile

Ayrıca türkçe metin düzgün ve mümkün mertebe basit cümlelerle yazıldıysa  bir kaç ufak tefek oynama ile google epey düzgün çeviri yapıyor bence.

@sadettinpolat hocam aslında Türkçe-ingilizce çeviri grafiğe göre daha kolay gibi görünüyor, cümlelerden birisini 180 derece çevirdiğimizde kelimeler neredeyse bire bir örtüşecek Smile
Eskiden direk Create an app direk oluşturuyorduk. şuan hala aktif olarak duruyor.
(22-05-2020, Saat: 01:57)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eskiden direk Create an app direk oluşturuyorduk. şuan hala aktif olarak duruyor.

nguzeller ; tweetter Acaba sadece banamı pislik yapıyor diye yeni oluşturduğum sıfır km bir üyelikle Create an app yapmayı denedim.
Evet Button aktif görünüyor, ancak tıkladığımda alttaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere artık herkese kontol ve onay sistemi getirmişler. Direk app oluşturulamıyor.

Uyarı metninin en altında şu ifade yazıyor:
 To continue to prevent misuse of our platform, we have introduced a few new requirements for developers.
 Platformumuzun kötüye kullanılmasını önlemeye devam etmek için geliştiriciler için birkaç yeni gereksinim getirdik.

Sendeki button aktif diyorsun bi deneyebilirmisin , eski developer üyeliklerine de getirmişlermi bu uygulamayı merak ettim, toksa sadece benim gibi yenilere mi?.

yrT3k1.jpg

sonraki ekran

yrYngx.jpg
bu iki ekranada görebildim, daha ileride yede gidebiliyor, eksiden direk aktif oluyordu, 3 aşama geçmek geçmek istediğimde telefon ve mail doğrulaması istiyor. eksiden doğrulama olmadan oluşturup kullanabiliyordu.
Sizin ifade etmek istediklerinizin GT tarafından sorunsuz algılanabilmesi için sizin kadar Türkçe bilmesi gerekiyor. Bir de tabii cümleyi kurarken hakim olduğunuz dilin dinamiklerine göre düşünerek yazarsanız, başka dillerde manasını yitirmiş olur. Bunu bir edebi eseri, şiiiri, temiz de olsa Latin dillerine çevirip tekrar Türkçe'ye döndürerek gözlemleyebilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DelphiCan Google Analytics ve Alexa İstatistikleri Fesih ARSLAN 5 800 12-02-2020, Saat: 17:51
Son Yorum: SimaWB
  Google vs Rekabet Kurumu uparlayan 15 2.207 20-12-2019, Saat: 10:46
Son Yorum: kodamelesi
  GOOGLE ve yazılımlarının dili ? Mr.Developer 6 1.716 21-11-2019, Saat: 17:48
Son Yorum: Hayati
  DelphiCan Google Analytics Raporları Fesih ARSLAN 5 833 21-11-2019, Saat: 12:54
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Google Analystics mcuyan 5 1.681 30-06-2018, Saat: 12:31
Son Yorum: mcuyan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi