Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PNG Glyph - "Invalid graphic format" hatası
Selamün aleyküm
Projemi Delphi 7 üzerinden yapıyorum. TBitBtn componentinin Glyph kısmından png yüklediğim vakitte bu hatayı veriyor;
u4JtfQ.png

Aynı şekilde TSpeedButton ve TMS AdvGlowButton componentleri ile de denedim aynı hatayı alıyorum.
Çözüm olur diye TImageList ekleyerekk ordan iconları göstermek istedim ama resimleri yüklüyor ama component kısmında görmüyor.

//Not: Daha önce yaptığım projeyi açtığımda sıkıntı olmadan gösteriyor ama proje üzerinde resim yüklediğimde aynı hatayı alıyorum. Bu hatanın resimden olduğunu düşünerek eski projelerimde kullandığım png dosyasını kullandım yine aynı hatayı verdi.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar
(04-06-2020, Saat: 02:19)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamün aleyküm
Projemi Delphi 7 üzerinden yapıyorum. TBitBtn componentinin Glyph kısmından png yüklediğim vakitte bu hatayı veriyor;
u4JtfQ.png

Aynı şekilde TSpeedButton ve TMS AdvGlowButton componentleri ile de denedim aynı hatayı alıyorum.
Çözüm olur diye TImageList ekleyerekk ordan iconları göstermek istedim ama resimleri yüklüyor ama component kısmında görmüyor.

//Not: Daha önce yaptığım projeyi açtığımda sıkıntı olmadan gösteriyor ama proje üzerinde resim yüklediğimde aynı hatayı alıyorum. Bu hatanın resimden olduğunu düşünerek eski projelerimde kullandığım png dosyasını kullandım yine aynı hatayı verdi.

İyi çalışmalar

Hatırladığım kadarıyla Delphi7 için png component vardı.

Aynı zamanda şu adresi bir inceleyebilirsiniz. 
proger.i-forge.net/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8C%D1%8E%D1%82%D0%B5%D1%80/Delphi/[20120225]%20Useful%20Delphi%20packages/

Buradan indirebilirsiniz. Pngimage comp
iyi çalışmalar.
Bu componenti denedim ama sonuç alamadım. Başka bir pc de delphi 7 yi yeniden kurup denedim olmadı. Bir arkadaşta 10.2 vardı baktık sorun onda da var. Ama onda TImagelist ile sorun çıkarmıyordu.
Boş bir projede deneyerek işlemlerinizi yürütün. Güvenlik önce gelir. 

Kullandığınız pngimage bileşenini en üstteki uses satırlarında en öne koyup deneyin. Kullandığınız bileşenin de eğer kullandığınız delphi sürümü ile uyumu yoksa, onun da kaynağına gidip uses satırında ekleme ihtiyacı olabilir.

Ayrıca eski projenizde pngimage.pas kullanmışsanız yeni delphi sürümlerinde imaging ile başlayan gif, png, jpg destekleri direkt geldi. Bunları karıştırmış olabilirsiniz.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

u4JtfQ.png

İyi çalışmalar
Selamlar,

Buna benzer bi sorunu daha önce yaşamıştım. Ancak daha sonra şunu farketim ki, deneme yaparken hep aynı image dosyasını kullanıyordum. Dosyayı incelediğimde, PNG formatını kendim olşturmuştum ve delphi bunu kabul etmiyordu. Sıradan başka bir resim deneyince normale döndü. Belki denemişinizdir ama ben yine de yazayım istedim.
u4JtfQ.png

İyi çalışmalar

Merhaba.

Bahsetmiş olduğunuz nesneler yalnızca bitmap destekler yani uzantısı .bmp olan resimleri ekleyebilirsiniz. Burada bahsedilmiş. Delphi 10.3 te kontrol ettim orada da sadece .bmp ye izin veriyor. Nedendir bilemiyorum.

Ben de bu tür sıkıntılar yaşadığım için jedi bileşeni içerisinde bulunan jvxpbutton kullanıyorum. Bütün resim uzantılarını destekliyor.

İyi çalışmalar.
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.
Projenizin eski bir projeniz olduğunu belirtmişsiniz, nasıl PNG kabul ettirildiği konusu unutulmuş olabilir.

BitBtn, SpeedButton vb. her türlü ImageList alabilen bileşenler için PNG glyph kullanmak konusunu hatırlatalım.

kzqac53hp0ax4udoclia.png

1. Formunuza bir ImageList ekleyin.
  2. PNG boyutu nasıl olacaksa ImageList boyutlarını properties kısmından belirleyin.
  3. PNG transparan özelliklerini korumak için Imagelist'in ColorDepth kısmını cd32Bit olarak belirleyin.
  4. PNG Resimlerinizi ImageList'e teker teker ekleyin. 
    Eklerken açılan diyalog filtre seçiminde Portable Network Graphics (PNG) olanı seçerek listenizi sadeleştirebilirsiniz.
  5. BitBtn, SpeedButton vb. hangisi varsa onların tümünün Images kısmına bu Imagelist'i atayın.
  6. BitBtn, SpeedButton vb. nesnenize dönerek, ImageIndex ile vereceğiniz numaralı PNG Image görüntülenecektir.

zbgzvhf9on9gikui4xaq.png

başarılar.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Ahmet İPEKÇİ
Merhaba.

Bahsetmiş olduğunuz nesneler yalnızca bitmap destekler yani uzantısı .bmp olan resimleri ekleyebilirsiniz. Burada bahsedilmiş. Delphi 10.3 te kontrol ettim orada da sadece .bmp ye izin veriyor. Nedendir bilemiyorum.

Ben de bu tür sıkıntılar yaşadığım için jedi bileşeni içerisinde bulunan jvxpbutton kullanıyorum. Bütün resim uzantılarını destekliyor.

İyi çalışmalar.
---------------------------------------------------

Liste kısmında png uzantısını da gösteriyordu daha önce verdiğimi hatırlıyorum. Jedi lisanslı hali yok bende maalesef.
İyi çalışmalar. Teşekkür ederim.

(06-06-2020, Saat: 19:06)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Projenizin eski bir projeniz olduğunu belirtmişsiniz, nasıl PNG kabul ettirildiği konusu unutulmuş olabilir.

BitBtn, SpeedButton vb. her türlü ImageList alabilen bileşenler için PNG glyph kullanmak konusunu hatırlatalım.

kzqac53hp0ax4udoclia.png

1. Formunuza bir ImageList ekleyin.
  2. PNG boyutu nasıl olacaksa ImageList boyutlarını properties kısmından belirleyin.
  3. PNG transparan özelliklerini korumak için Imagelist'in ColorDepth kısmını cd32Bit olarak belirleyin.
  4. PNG Resimlerinizi ImageList'e teker teker ekleyin. 
    Eklerken açılan diyalog filtre seçiminde Portable Network Graphics (PNG) olanı seçerek listenizi sadeleştirebilirsiniz.
  5. BitBtn, SpeedButton vb. hangisi varsa onların tümünün Images kısmına bu Imagelist'i atayın.
  6. BitBtn, SpeedButton vb. nesnenize dönerek, ImageIndex ile vereceğiniz numaralı PNG Image görüntülenecektir.

zbgzvhf9on9gikui4xaq.png

başarılar.

Hocam ImageList ile yaptım ama button ImageList i görüyor. Image index kısmında göstermiyordu.

Sorun gözümden kaçan bir componentti. *.dpk uzantılı olan "tmsded" componentini yüklememişim veya yüklerken bir sorun olmuş olabilir. Tekrar yükledim sorun çözüldü. 

İyi çalışmalar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çözüldü - AdoQuery $Unnamed does not contain a member named Hatası KarahanMesut 2 116 19-09-2020, Saat: 01:26
Son Yorum: KarahanMesut
Photo Çözüldü - ESEGECE Socket IO HeartBeat Timeout exceeded Hatası KarahanMesut 4 239 17-09-2020, Saat: 15:49
Son Yorum: KarahanMesut
  Dataset de Edit veya İnsert hatası guvenlik 4 423 12-08-2020, Saat: 09:27
Son Yorum: DelphiCan
  [ÇÖZÜLDÜ] Drag Drop Hatası wiseman 7 982 26-06-2020, Saat: 12:44
Son Yorum: wiseman
Photo Dosya kaydederken memory leak hatası. KUNTAY 8 1.201 23-06-2020, Saat: 14:58
Son Yorum: KUNTAY

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi