Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SQL 2019 bekleme sorunu
Merhaba

SQL server 2008 (express Edition) den 2019 (standart) a geçiş yapıldıktan sonra, anormal bir yavaşlık başladı.
Gün içerisinde kullanıcılar SQL ile bağlantılı programı kullanım esnasında 5-6 defa  20 sn. ile 2-3 dak. arasında herhangi bir zamanda bekleme yapmak zorunda kalıyor. 
O esnada server da herhangi birşey olmuyor, performans ekranı hiç oynamıyor., Yavaşlık yapacak herşeyi kapattık ama sonuç alamadım. 

Server da donanımsal bir problem var veya SQL 2019 da bir problem. 
DB leri 2019 çevirdiğimiz için geri de dönemiyorum. 
(Import/Export, Copy Database) işlemlerini yapmıyor. 
Hatta generate Scripts i dahi oluşturmuyor. 

Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? 
Sql 2019 datasını 2016 veya 2014 e çevirme ihtimalim var mı?

İyi Çalışmalar
Sql 2019 datasını veya üst versiyon datayı alt versiyona çevirebilirsiniz. (2014 den 2008 r2 birçok kez denenmiştir)

Sql management 2019  açın
istediğiniz databases üzerinde sağ tuş Task / Genarate Scripts seçin
script entire databases  secin Next
Advanced butonuna tıklayın

Script for sql server versiyon  istediğiniz versiyonu seçin

Types of data to script seceneğinden Shema and data yı secin  Ok.
oluşan scripts  düşürdüğünüz versiyon sql de açın ve çalıştırın.
tüm yapılar ve datalar gelecektir.
istisnası 2019 olan ve kullandığınız bir özellik varsa bu gelmeyecektir.
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Teşekkür ederim. bunu denedim ama script oluşturma sırasında hata vermişti. Tekrar deneyeceğim.
(23-06-2020, Saat: 14:29)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
DB boyutu 500 MB. Script ile oluşturulan dosya da 550 MB civarında.
Management studio bu dosyayı açamıyor. Daha doğrusu herhangi bir hata vermeden kapanıyor.
Muhtemelen ram (16 gb ram var) yetmiyor.
Bu dosyayı aktarmanın başka bir yolu var mı?

Merhaba,
o kadar da büyük bir veritabanı olduğunu söylenemez. 16 GB ramin açmama gibi bir durumu yok. Tahminen benim bilgisayarım (8 GB) bile restore edecektir. Başka bir sorun olabilir. Başka bir bilgisayarda denediniz mi?
kisisel_logo_dark.png
(23-06-2020, Saat: 14:32)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-06-2020, Saat: 14:29)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
DB boyutu 500 MB. Script ile oluşturulan dosya da 550 MB civarında.
Management studio bu dosyayı açamıyor. Daha doğrusu herhangi bir hata vermeden kapanıyor.
Muhtemelen ram (16 gb ram var) yetmiyor.
Bu dosyayı aktarmanın başka bir yolu var mı?

Merhaba,
o kadar da büyük bir veritabanı olduğunu söylenemez. 16 GB ramin açmama gibi bir durumu yok. Tahminen benim bilgisayarım (8 GB) bile restore edecektir. Başka bir sorun olabilir. Başka bir bilgisayarda denediniz mi?

Tek script dosyası oluşturmuştum, bunun yerine her obje için bir dosya oluşturayım dedim,  ama 10. scriptten sonra sonra yine kilitlendi.  bu defa RAM yetmedi hatası verdi.
Aşağıdaki cevabı inceleyebilirsiniz.
https://stackoverflow.com/questions/1025...-000-lines

Özet olarak SQLCMD kullanın diyor.

sqlcmd -S YOURSQLSERVER\INSTANCENAME -i "C:\ScriptDosyasi.sql"
Database compatibility level ları nedir ? 

Properties - Options - Compatibility Level
Merhaba
Sql Compatibility level 2008 iken 2019 a geçtiğinizde func, proc, view vs uyumsuzlukları sebebiyle yavaşlıklar olmuş olmalı. Benzer durum benim de başıma gelmişti SQL Compatibility level i eski haline almıştım ve düzelmişti.
(23-06-2020, Saat: 17:56)hasangoktas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba
Sql Compatibility level 2008 iken 2019 a geçtiğinizde func, proc, view vs uyumsuzlukları sebebiyle yavaşlıklar olmuş olmalı. Benzer durum benim de başıma gelmişti SQL Compatibility level i eski haline almıştım ve düzelmişti.

O konuda zaten SQL 2019 un bir problemi varmış. Onu 2016 ya düşürdüm, ama yine yavaşlık devam ediyor. O nedenle alt versiyona geçmek istiyorum.
(11-06-2020, Saat: 16:57)m_ekici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sql 2019 datasını 2016 veya 2014 e çevirme ihtimalim var mı?

Yerinde olsam basitçe her iki SQL Server'ın iki sürümünü de aynı veya farklı bilgisayarlara kurardım. Daha sonra tablolardaki verileri

SELECT * INTO [SERVER\SQL2014].DATABASE1.dbo.TBL_TABLE1 FROM TBL_TABLE1;
SELECT * INTO [SERVER\SQL2014].DATABASE1.dbo.TBL_TABLE2 FROM TBL_TABLE2;

komutuyla SQL2019 dan istediğim yere kopyalardım. Daha sonra da "EMS Databases Comparer" gibi bir araçla database yapılarını eşitleyerek geriye kalan Index, SP, UDF gibi şeylerin oluşturulmasını sağlardım. Bu işlem zaman zaman yaptığım bir işlemdir. Bu konuda istediğin zaman yardımcı olabilirim. SQL2019 sunucusundan diğer sunucuya hangi kullanıcı adı ve şifre ile bağlanacağını Management Studio dan "Server Objects > Linked Servers" dan tanımlaman gerekir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Toplu insert işlemi hız sorunu (Çözüldü) adelphiforumz 9 3.126 13-12-2021, Saat: 20:23
Son Yorum: apachi2006
  MSSQL Sorgulama Sorunu bkantur 11 6.175 14-09-2020, Saat: 13:50
Son Yorum: sabanakman
  MSSQL StoreProcedure Performans Sorunu (Çözüldü) adelphiforumz 23 14.429 18-09-2019, Saat: 14:13
Son Yorum: Bay_Y
  .duvomywy uzantılı dosya sorunu glagher 13 9.858 13-12-2018, Saat: 11:15
Son Yorum: forumcuali
  read committed snapshot Tablo kilitleme Sorunu Emrah Karagöz 3 3.360 12-10-2018, Saat: 17:34
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi