Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile e-Fatura Entegrasyon
çalıştığım firma servisleri tam istediğim gibi değil, fazla uğraştırdı biraz, bazı arı özelliklerde bulunmakta direk bir firmayı önermek istemiyorum.
İyi-köklü bir entegratör firma belirleyelim. Bu noktada tecrübe edinen arkadaşlar yönlendirme yaparsa iyi olur.
Demo API isteyelim. 
Buradan adım adım çözüme gidelim derim.
(15-06-2020, Saat: 09:14)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi-köklü bir entegratör firma belirleyelim. Bu noktada tecrübe edinen arkadaşlar yönlendirme yaparsa iyi olur.
Demo API isteyelim. 
Fesih bey kesinlikle katılıyorum. Bir firma belirleyelim. Tanıdık müşavir arkadaşlarımız da var  onları da bilgilendiririz.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü
(15-06-2020, Saat: 09:14)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi-köklü bir entegratör firma belirleyelim. Bu noktada tecrübe edinen arkadaşlar yönlendirme yaparsa iyi olur.
Demo API isteyelim. 

İyi günler.

Biz uzun zamandır https://www.orkestra.com.tr/  firması ile çalışıyoruz.

Ben kullanmadım ama C# kullanan arkadaşlar  api lerini sitelerinden indirdiler.
https://www.orkestra.com.tr/index.php?sa...&m=33&y=55  Php api
https://www.orkestra.com.tr/index.php?sa...&m=33&y=45  Standart web servisleri için

destekleri ve yaklaşımları çok iyi  faydası olması dileği ile
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Merhaba.

* Firma API'leriyle elde edilen çözümün burada paylaşılması salt firma reklamı / bir yazılımcı grubuna taraf olmak demektir. 

* Aranızda https://merkeztest.efatura.gov.tr/EFatur...erList.jsp  linkindeki örneklere ilişkin, şuna bile sinir oldum.

<User>
        <Identifier>11111111199</Identifier>
        <Alias>urn:mail:defaultpk@parkentegrasyon.com.tr</Alias>
        <Title>İhracat Test Kullanıcısı </Title>
        <Type>Özel</Type>
        <FirstCreationTime>2016-12-30T17:20:31</FirstCreationTime>
        <AliasCreationTime>2017-12-22T09:30:26</AliasCreationTime>
        <AccountType>1</AccountType>
    </User>

Burada sözde test XML dosyası verilmiş, içinde alt metin olarak bırakıldığına inandığım firmalar var. Test DB böyle olmaz.  Angry

Burada firması için bir posta kutusu alan yok mu ? Yapılacak her yazılım aslında bence birer entegratör olmaya aday olmalı.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(15-06-2020, Saat: 10:58)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burada sözde test XML dosyası verilmiş, içinde alt metin olarak bırakıldığına inandığım firmalar var. Test DB böyle olmaz.  Angry

İndirdiğiniz bu listede test hesabı açan firmaların bilgileri bulunmaktadır, devlet tarafından hazırlanan bir liste değil. Firma unvanları için bir denetim yok, test hesabı açanlar rastgele şeyler yazabilir. Adı üstünde test. Test sisteminde tüm süreçler canlıda olduğu gibi işlemektedir. Test sistemi üstünden firmalar arası zarf gönderip alınabilir.
@mkysoft iyi niyetli birisi olduğunuz açık, ancak  siz bu XML listeye ulaştınız mı ? 

İncelediğinizde göreceksiniz listedeki tüm anlamlı veri olması gerektiği şekilde manüpile edilmiş, test dosyası adı üzerinde. 

Neden bu isimleri bıraktılar o zaman diye sormazlar mı ? Ben de kamuda çalışıyorum şikayet edildiğinde bunun hukuki sonucu ağırdır.

test sürecine ilişkin, kabul edildiğinde diyor mevzuat...  Firmalar bu nolar ile değil kendi noları ile iletişim kurabiliyor.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Bir kaç kez adım geçtiği için, kısaca bilgi vermek istiyorum.
Eski adı ISIS Bilişim, yeni adı ISIS e-Dönüşüm olan firmalarla satışı yapıldıktan sonra (sanırım mart 2018'di) bir bağım kaldı. ISIS e-Dönüşüm, Foriba (Sovos)'nın bir alt markası haline geldi. Sistemler çalışır durumdadır. Yeni müşteri kabul edip etmedikleri konusunda bilgim bulunmuyor.

Ortak bir ürün yazmakdan bahsedilmiş, ancal Delphi sürümleri arasında Xml işleme ve web servis konusunda çok değişiklik oluyor, bu nedenle herkesin aynı versiyonda olması lazım çözümü kullanabilmesi için. Ben tüm versiyonlarla uyumlu olması için dll olarak yazmayı daha uygun buldum. Bu nedenle ben de bir modül yazayım, sizlere yardımcı olayım istedim ancak sadece 2 kişi iletişime geçti ciddi anlamda. Bu nedenle maddi açıdan yürütülebilecek birşey olmaktan çıktı.

Entegrasona başlayacak arkadaşlar için öncelikle önerim kendi sistemlerini gözden geçirmeleri. Aşağıdaki liste size başlangıç olabilir.
* Ölçü birimleriniz sdandart mı?
* Vergi türlerini yönetiyor musunuz?
* Tek faturada farklı vergi oranları ve türlerini işleyebiliyor musunuz?
* Tevkifat, İstiasna, İhracat gibi faturaları sisteminizde üretebiliyor musunuz?

Bu işlerle uğraşmak mevzuat bilgisi gerektiriyor, bir çok mali müşavirden sorularınıza cevap bulamayabilirsiniz. Nedenini anlamasanızda GİB'in test portali üzerinden fatura üreterek fatura xml'ini kontrol edebilirsiniz. Hangi alana ne yazıldığına bakarak, geliştirmelerinizi yapabilirsiniz.

https://test.efatura.gov.tr/efatura/login.jsp

(15-06-2020, Saat: 11:20)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mkysoft iyi niyetli birisi olduğunuz açık, ancak  siz bu XML listeye ulaştınız mı ? 

İncelediğinizde göreceksiniz listedeki tüm anlamlı veri olması gerektiği şekilde manüpile edilmiş, test dosyası adı üzerinde. 

Neden bu isimleri bıraktılar o zaman diye sormazlar mı ? Ben de kamuda çalışıyorum şikayet edildiğinde bunun hukuki sonucu ağırdır.

test sürecine ilişkin, kabul edildiğinde diyor mevzuat...  Firmalar bu nolar ile değil kendi noları ile iletişim kurabiliyor.

Tabiki xml dosyayı biliyorum. Herhangi bir manupilasyon yapılmış değil. Veriler olduğu şeklikde mevcut. Tekrar edeyim, bu liste şu şekilde oluşuyor:
1. GİB'in manual tanımladığı test firmaları
2. Entegrasyon yapan firmaların maneul olarak GİB tarafından listeye eklenmesi
3. Özel entegratörler tarafından yaratılacak firmalar

Bırakılan isimlerden kastınız nedir yine anlamadım. e-fatura'dan çıkmak diye birşey olmadığı için şimdiye kadar test için yaratılan tüm bilgiler orada. Hukuki sonuçtan kastınız ne anlamadım. Resmi bir veri olmadığı için yasal bir geçerliliği yok.

Bu tür dertleriniz varsa GİB foruma yazabilirsiniz. http://forum.efatura.gov.tr/main_page.php
(15-06-2020, Saat: 10:58)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

* Firma API'leriyle elde edilen çözümün burada paylaşılması salt firma reklamı / bir yazılımcı grubuna taraf olmak demektir. 
Sayın hocam ben firma adı ve link verdim amacım reklam değil silinmesi gerekirse hemen silebilirim amaç ücretsiz ve iyi destek veren firma bilgisi vermekti.
Lütfen bunu sitem olarak almayın mesajın silinmesi gerekiyorsa baş üstüne.
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
@cinarbil  Üstadım rica ederim, lüzum yok,

- Burada altını çizmek istediğim şey, bu başlıkta üretilecek çözümün, başlığı açan @guverdik 'in irtibatlı olduğu firmanın GİB e-fatura posta kutusuna sahip olarak bir üyeliğine geçişinden başlayarak, arada Entegratör firma olmaksızın e-fatura, e-irsaliye vb. gönderebilir bir yapıya namzet olduğunu değerlendirmiştim. Akışı burada makale tadında görmeyi umuyordum. 

- Bu arada akış birden "bir Entegratör firma olmazsa olmaz gibi görünüyor, bari iyisini burada tespit edelim" şeklindeki dönüşümü görmekten dolayı duyduğum üzüntü / bir serzeniş olarak değerlendiriniz.

- efatura.gov.tr 'nin test hesabındaki XML içerisindeki hemen gözüme çarpan aktif bir entegratör firmayı da görünce, reklamı yapıldığı izlenimini aldım. GIB bu @mkysoft 'un dediği gibi listeyi olduğu gibi yayınlamak yerine kendi oluşturuğu topu topu üç beş alandan  oluşan test içeriği üretemeyecek seviyede midir ?

- Örneğin bu işe başlayan bir yazılım firması,  bir işi başaramazsa bu başlıkta varılan sonuçta olduğu gibi referans bir kurum adı arayacaktır. Baş referans kurum efatura.gov.tr olduğunu konusunda herkes hak verecektir, bu listedeki isimler de buna referans olarak hizmet eder.

- Bakar mısınız, bu cevabı vermek zorunda kalmakla dahi bir yere işaret etmek zorunda kalarak, reklam yaptırır hale geldik... 

* Bu konudaki son mesajımdır. Başlığı açan @guverdik'ten herkesin huzurunda bu kadar uzadığı için çok üzgün olduğumu belirtmek isterim.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 484 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 262 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 424 05-03-2024, Saat: 22:23
Son Yorum: aegean
  Delphi ile geliştirdiğiniz uygulamalar neler? - İki Ödüllü Mr.Developer 20 12.683 01-01-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: aegean
  Delphi 7 ye göre MB Döviz kurları nasıl alırız maydin60 7 964 31-12-2023, Saat: 02:18
Son Yorum: maydin60

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi