Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ÇÖZÜLDÜ] Drag Drop Hatası
Selamlar Arkadaşlar

Sürekli kullanmış olduğum readonly procedurunü yine formumun create eventında kullandım. Kayıt işlemi yapacağım zaman bileşenleri tekrar readonly özelliğini kapatıyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak, aynı form üzerinde drag drop özelliği ile bir listview e dosya sürükleme yapamıyorum. Müsade etmiyor. Formun create eventından setreadonly procedurünü pasif ediyorum. Bu sefer sürükle bırak çalışıyor. Bunu bir türlü aşamadım.

Form üzerindeki tüm bileşenleri readonly true ya da false yapmak için kullandığım procedure şu şekilde :

procedure setReadOnly( Value : boolean ) ;
var
 PropInfo : PPropInfo ;
 Component : TComponent ;
 i : integer ;
begin
 for i := 0 to frmmain.ComponentCount - 1 do
 begin
   Component := frmmain.Components[ i ] ;
   if Component is TControl then
   begin  // TControl olan yere Tedit yazarsan sadece editleri, Tmemo yazarsan sadece memoları readonly yapar
     PropInfo := GetPropInfo( Component.ClassInfo, 'ReadOnly' ) ;
     if Assigned( PropInfo ) and ( PropInfo^.PropType^.Kind = tkEnumeration ) then
     SetOrdProp( Component, PropInfo, integer( Value ) ) ;
   end ;
 end ;
end;

Formun create de : setreadonly(true);
düzelt butonunda : setreadonly(false)
şeklinde kullanıyorum. Çözüm için desteklerinizi rica ederim.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
Sadece bir öneri:
listview in readonly özelliği bu işlemlerin haricinde tutulsa. For döngünüsün altında listview in readonly değerini herzaman true yapın.
(25-06-2020, Saat: 08:51)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sadece bir öneri:
listview in readonly özelliği bu işlemlerin haricinde tutulsa. For döngünüsün altında listview in readonly değerini herzaman true yapın.

Selamlar
Bunu da yaptım. Ama olmadı.
Sorunu doğru anlamak için :
@frmman'in önerisi makul aslında;

Test için forma geçici bir buton koyun, butona basınca ListView readonly özelliği false yapın. 

DragDrop özelliği geri geliyor mu?
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(25-06-2020, Saat: 09:47)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorunu doğru anlamak için :
@frmman'in önerisi makul aslında;

Test için forma geçici bir buton koyun, butona basınca ListView readonly özelliği false yapın. 

DragDrop özelliği geri geliyor mu?

Denedim hocam ama o da olmadı. İlk resimde, form create de setreadonly := true ancak butonla false yaptım yine de olmadı.
İkinci resimde form create de setreadonly:= false

Sorun readonly yapma şeklinde olduğunu anlamış olduk.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(25-06-2020, Saat: 10:10)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorun readonly yapma şeklinde olduğunu anlamış olduk.
Evet hocam haklısınız. Ancak her bileşeni tek tek readonly yapmak daha uzun bir iş dite bu prosedürü kullanıyordum. Ama sürükle bırak ta bu tip bir sorun vereceğini bilemedim Sad
Selamlar tekrar
Defalarca farklı kombinasyonlar denememe rağmen, form create edilirken listview bileşeni readonly yapıldığında, drag drop özelliğinin çalışmadığını artık teyit ettim. Bu sebeple, listview bileşeni hariç tutularak diğer bileşenler readonly olarak kalmaya devam edecek.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AdoQuery ile ilgili bir sorun. (Çözüldü) Bay_Y 4 76 Dün, Saat: 10:58
Son Yorum: Bay_Y
  Fastreport İçindekiler Sayfası Oluşturma [ÇÖZÜLDÜ] bydelphi 1 236 18-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: bydelphi
  Xmlmapper hatası hbulus 1 152 07-03-2024, Saat: 09:45
Son Yorum: RAD Coder
  UrlDownloadFile Hatası mcuyan 7 763 18-02-2024, Saat: 23:06
Son Yorum: mcuyan
  Çok Satırlı Filtreleme [Çözüldü] bünyamin68 12 1.351 14-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: mustafaozpinar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi