Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PDF-WORD-EXCEL Binary olarak kaydetme ve geri okuma hk
Merhaba,

JPG Resim dosyalarını masaüstü uygulaması veya unigui ile Firebird veritabanına binary olarak kaydedip geri alabiliyorum.

Ancak başlıkta bahsettiğim türden belgeleri hiç denemedim. Bu konuyla ilgili deneyimi olan arkadaş varsa bizimle paylaşabilir mi?

Teşekkürler
BlobFile? Başka bir şeye ihtiyacınız yok ki? JPEg nasıl kaydediyorsanız onu da aynı şekilde alana yükleyeceksiniz.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Merhaba.

* Sorunuzun açık cevabı, JPG'yi nasıl BLOB alana kaydediyorsanız, her bir binary dosya aynı şekilde kaydedilebilir. Sonuçta bu kaynağa ulaştığınızda tipi neyse ona göre yeniden yapılandırılması gerekiyor.

* Diğer yandan (benim de katıldığım) bir kısım kanı, veritabanı sağlığı açısından belgeleri veritabanı içerisinde barındırmamak. Veritabanına eklenecek unsur statik Resource olarak eklenecek döküman vb. ise buna bir diyeceğim yok. Yani bir kullanım kılavuzu, donanım fotoğrafları, kodları vb statik veritabanından kasıt.

Diğer yandan kullanıcı giriş yapacak, güncelleme yapacak, silecek ise bu durumda yapısal boşluklar oluşması söz konusudur.

Önerim, bu dosyaları projenizin ulaşabileceği bir yerde, orjinal adı ve tipi projenizde bu bahsi geçen veritabanında saklı kalmak kaydıyla, tipini projenize özel bir tip, adını da kaydınızda sınıflandırılmış özel bir kod ile barındırmanız yönündedir.

Örneğin : 

A_Dosya.PDF   -> 
  • Veritabanında dosya tipi = "1"  ( 1 PDF anlamında başka bir tabloda yer alabilir ), 
  • Orjinal adı "A_Dosya" (ki bu da encrypt edilerek okunması engellenebilir), 
  • Fiziki konumu - Disk
  • Fiziki konumu - Klasör dizini vs.vs.
uzak istemcide bu dosyaya bir talep oluştuğunda projenizin server modülü bu dosyanın fiziki orjinal halini hazırlayıp FileStream olarak client'a yollayabilir. Böylece arşiviniz güvenli sularda kalacaktır.

Deneyim açısından tam da sizin sorduğunuz şekilde bir projem aktif olarak kullanılmaktadır. 

* TRT'de Seslendirme Modülü olarak bir iş akışı projesi. Belgeler PDF, Fotoğraf, XML-DOC döküman/rapor ve anlık tarama ile yine PDF olarak sistemde sınıflandırılarak arşivleniyor. Bir tür kargom nerede olayı gibi, bütçelemeden, çeviriye, altyazıdan mozaik blurlama ve denetimden yayına teslimine kadar bir akış ve belge trafiğidir.  Her bir yapım, belgesel bölümlerinde dahi her bir bölüm bu akışa dahil olur. Tekrar yayınlarda dahi günün şartlarına göre yeniden akışa girer, teknik yeterliliği olmayan kaynak iade edilir ki onda bile belgeler havada uçuşur. Belgelerin çokluğunu bu yansıtmaya çalıştığım tabloya göre siz hesap edin.  Idea
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Teşekkür ederim yorumlara,
sonuç olarak ben de bu tür dosyaların fiziksel olarak bir klasörde depolanmasını ve dosya konumunun veritabanında tutulmasını destekliyorum. Ki proje de bu şekilde düzenlendi zaten. Amacım farklı bir fayda sağlar mı onu anlamak, ama webde yaptığım araştırmalarda da gördüm kü iskelet aynı olsa da her mimar kendine has bina yapıyor.
Sonuç olarak, dosyaları veritabanına depolama olayını şimdilik rafa kaldırdım Smile
Dediğim gibi bir katalog hazırlıyorsanız veritabanı derli toplu bir yapı sağlar. Örneğini verdiğim şekilde bir döküman / süreç yönetimi söz konusu ise klasörde size özel yerde saklamak daha verimli olur.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DbGrid To Excel & DataSet To Excel yhackup 18 5.744 26-05-2020, Saat: 21:12
Son Yorum: onur balkan
  ini dosyası okuma problemim. onurakman 14 906 20-05-2020, Saat: 00:26
Son Yorum: onurakman
  panel görüntüsünü alıp veritabanına kaydetme erdogan 4 485 03-05-2020, Saat: 13:39
Son Yorum: erdogan
  Smart Kart Okuma İçin Örnek Kod ferhatcelik 0 239 15-04-2020, Saat: 19:13
Son Yorum: ferhatcelik
  Cxgrid- Export to Excel HuseyinF 6 683 13-04-2020, Saat: 12:59
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi