Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Project.dpr Dosyasındaki Comment Siliniyor
Merhaba,

Bildiğiniz üzere DPR dosyasında dahil ettiğimiz formlar unitler veya dosyalar mevcut.
Projenin çok büyük olmasından (dosya sayısının çok fazla şu anda 350 civarı) dolayı DPR dosyasını inceleyen için daha anlaşılır olması adına ben bu DPR dosyası içine comment ekliyorum.

Fakat daha sonra IDE üzerinden Remove file from project veya Add file to project(Shift+F11) kullanarak dosya ekleme veya dosya çıkartma işlemi yaptığımda daha önce yazmış olduğum açıklamalar siliniyor.

Bana göre bir hata olan bu durumla ilgili bir çözüm var mı?
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
DPR dosyasının "program / uses" kısmında belki kullanamayabilirsiniz fakat .pas dosyalarınızın unit tanımında XML Documentatin taglarını kullanabilirsiniz. Böylece Delphi'nin hint help'inden de faydalanır, fazladan fayda sağlarsınız.

Şu yazıyı gözden geçirin derim;

https://www.delphican.com/showthread.php?tid=2435
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(15-07-2020, Saat: 19:30)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DPR dosyasının "program / uses" kısmında belki kullanamayabilirsiniz fakat .pas dosyalarınızın unit tanımında XML Documentatin taglarını kullanabilirsiniz. Böylece Delphi'nin hint help'inden de faydalanır, fazladan fayda sağlarsınız.

Gösterdiğiniz makaledeki özellikleri kısmen kullanıyorum. Fakat ben DPR içinde comment eklemek istiyorum. Bu dediğiniz şekilde denedim fakat yine silindi.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
@3ddark

Hakikaten siz diyene kadar fark etmemiştim.

Bir iyi haber bir de skandal haberim var   Tongue

ud74axwrpfafwukhpiln.gif

İyi haber, çok sayıda UNIT oluştu ve olgunlaştı diyelim. Bunları bir INC dosyasında toplayıp DPR içerisine dahil edebiliyorsunuz. INC dışındaki yeni eklenen, çıkan UNIT rejiminden INC dosyası soyutlanmış sağlam kalıyor.

SKANDAL haber ise ekteki animasyonda göreceğiniz üzere her UNIT rejim değişikliğinde {$i include.inc} ifaesini sadece {$i} olarak sadeleştirip include.inc adını siliyor. En alasından skandal. Yahu neden siliyorsun,  ne istiyorsun direktiften...  Smile

DPR içerisindeki kemikleşmiş çok sayıdaki UNIT tanımını DPR ile aynı klasördeki oluşturacağınız bir dosyaya alın, bunu USES içerisinde bir satırda {$i dosya.adi} olarak ulayın. Bence işinizi kısmen de olsa görecektir.  Idea  
Aşağıdakini tıklayıp büyük ekran izleyin komediyi görün...  Idea

otlyluqrxsizbm5vvrx8.gif
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(15-07-2020, Saat: 19:45)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(15-07-2020, Saat: 19:30)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DPR dosyasının "program / uses" kısmında belki kullanamayabilirsiniz fakat .pas dosyalarınızın unit tanımında XML Documentatin taglarını kullanabilirsiniz. Böylece Delphi'nin hint help'inden de faydalanır, fazladan fayda sağlarsınız.

Gösterdiğiniz makaledeki özellikleri kısmen kullanıyorum. Fakat ben DPR içinde comment eklemek istiyorum. Bu dediğiniz şekilde denedim fakat yine silindi.

Başka bir yolu daha var ama pek şık sayılmaz. 

Region direktifini bu iş için kullanabilirsiniz. En azından DPR'ı kaydettiğinizde silinmemiş olur...

Misal;

program DBGridGelistirmeleri;

uses

{$region 'Dökümantasyon'} {$ENDREGION}
  Vcl.Forms,
  Ana_ in 'Ana_.pas' {Ana}, {$region 'Dökümantasyon'} {$ENDREGION}
  Class_Interposer_DBGrid_ in 'Classes\Class_Interposer_DBGrid_.pas', {$region 'Dökümantasyon'} {$ENDREGION}
  ComboForm_ in 'Classes\ComboForm_.pas' {ComboForm}; {$region 'Dökümantasyon'} {$ENDREGION}

{$R *.res}

begin
  ReportMemoryLeaksOnShutdown := True;
  Application.Initialize;
  Application.MainFormOnTaskbar := True;
  Application.CreateForm(TAna, Ana);
  Application.CreateForm(TComboForm, ComboForm);
  Application.Run;
end.
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
@uparlayan

REGION direktif blokları da (siz de denediğinizde göreceksiniz) DPR içerisinde ben denedim, siliniyor üstadım.

Zaten direktifin birisi etkileniyorsa diğerleri de potansiyel tehlike altında demektir.

Uygulamayı bildireyim, Sabit kalmasını dilediğim comment içeren Uses unit isimlerini bloğa alacak şekilde region oluşturdum, çalıştırdım sorun yok, kaydettim. Sonra Shıft F11 ile yeni bir UNIT ekledim. hem region isimleri uçtu hem de commentler
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Hey gidi zaman... Bazı şeyleri alıp götürüyor... Doğru, yeni bir unit eklediğimde region'un içini boşalttığını ben de gördüm...

DPR'ın Uses ile begin arasındaki bölümünü zorbalıkla yönetiyor meret...
YouTube Delphi Tips

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Project Options Sayfası Çalışmıyor YILDIRIMBEY 3 918 22-05-2022, Saat: 08:46
Son Yorum: YILDIRIMBEY
  Veritabanı Dosyasındaki Dataları Listeleme bnyamin86 6 3.389 17-08-2020, Saat: 18:35
Son Yorum: bnyamin86
Question Kaydettiklerim siliniyor Bay_Y 7 3.492 31-01-2020, Saat: 12:40
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi