Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comport 5 ve 6 nolu pinlere sinyal gönderme
Video 
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayardaki Comport üzerinden rs232 kablo ile bir karta ve bu kartın üzerinde bir röle olan olan sistem var. Benden istenen 5 veya 6 nolu pini on yapıp yani 5volt gönderip röleyi tetikletmek. Rölenin bağlı olduğu kart bu gelen 5 volt sinyali 12 volta çevirip röleyi tetikliyor.
Comport üzerinden makine haberleşmeleri vs yapıyorum ama hiç böyle bir şey yapmadım. Yardımcı olacak arkadaşlarıma ve hocalarıma şimdiden teşekkür ederim.
Talep edilen şeyde bir gariplik(ler) var gibi.

Standart Rs232 port pin sıralamasında 5 nolu pin GND.
"5 veya 6 nolu pini on yapıp...." bu şekilde bir talep cümlesinin içerisinde 5 nolu pinden bahsedilmemesi gerekir.

6 nolu pin ise DSR (data set ready) ve pc tarafında INPUT tipinde. Bu pinide H/L yapamazsınız.

Problem yanlış/eksik tarif edilmiş olabilirmi ? Veya yanlış anlaşılmış.
9 ve 4 nolu pinlermiş. Bu arada başka bi yazılım ile eskiden bu pinler kontrol edilebiliyormuş.
Şimdi benim yazacağım yazılımında aynısını yapılması istiyor.
Bence bunun için bir PLC kullanmanız gerekir. Yada ADAM role. ADAM role daha kolaydır. PLC gibi programlama gerekmez. Ethernet ile bağlanıp analog çıkışlarını kontrol edebilirsiniz. Ancak ADAM role kuru kontakt verir. işinize yarar mı emin değilim. Ancak PLC ile kesin olur.
(19-07-2020, Saat: 13:03)enigma Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence bunun için bir PLC kullanmanız gerekir. Yada ADAM role. ADAM role daha kolaydır. PLC gibi programlama gerekmez. Ethernet ile bağlanıp analog çıkışlarını kontrol edebilirsiniz. Ancak ADAM role kuru kontakt verir. işinize yarar mı emin değilim. Ancak PLC ile kesin olur.

DTR ve RTS set edilebilir pinler dir.
Ama akım çekeceğinden bir transistor ile role tetiklenmelidir. Bir transistorun base ucuna çıkış pinini collectorun çıkışına ise role tetikleme ucunu bağlayarak çalıştırabilirsiniz.
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

Zaten rölenin çekeceği akım için bir kart var benim yapmam gereken bu pinleri on off yapmak. Bunun için nasıl bir kod yazmalıyım.
Paralel port işini görürse paralel porttan  veri okuma yazma ile ilgili yazdığım kod var paylaşabilirim
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
(19-07-2020, Saat: 09:13)tuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 9 ve 4 nolu pinlermiş. Bu arada başka bi yazılım ile eskiden bu pinler kontrol edilebiliyormuş.
Şimdi benim yazacağım yazılımında aynısını yapılması istiyor.

@QuAdR  üstadında belirttiği gibi 4 ve 7 nolu pinler Pc tarafında Output olarak kullanılabiliyor.  Bağlantılarınızı kontrol etmek için aşağıdaki şemayı kullanabilirsiniz. 9 nolu pinin output olarak seçimindede hata var.

hIFy_RxofjR7UQ4APibqEHGCS6-kMeRfA2yLHf_r...Ds1aOhwqbJ
Pin seçiminde bir hata olmaması lazım çünkü daha önce yazılan yazılım ile bu işlem yapılmış. Hatta daha önceki yazılımı da delphi ile yazmışlar. Elinde pin numarasını on of yapabilecek kod olan arkadaşlar varsa gerçekten çok yardımcı olurlar. Şemaya veya bağlantı pin numaralarına takılmayın lütfen.
nrcomm bileşen seti ile istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. (DTR ve RTS pinleri 4 ve 7 nolu pinler ile)

Sizin kullandığınız 9 nolu pin (Ring Indicator) ile, input olduğu için nasıl bir çözüm bulursunuz bilmem! 

procedure TForm1.CheckBox2Click(Sender: TObject);
begin
 nrComm1.SetStateDTR(CheckBox2.Checked);
end;

procedure TForm1.CheckBox3Click(Sender: TObject);
begin
 nrComm1.SetStateRTS(CheckBox3.Checked);
end;

Resmi Sitesi: https://www.deepsoftware.com/nrcomm/

Denemeleri "usb to serial" dönüştürücüler ile yapacaksanız bu pinlerin desteklendiğinden emin olmanızı tavsiye ederim. Çoğu dönüştürücüde Rx ve TX pinleri, bazılarında ilave olarka RTS ve CTS pinleri bulunur.

USB to RS232 dönüştürücü kullanacaksanız bu husus aklınızda bulunsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Dosya Gönderme ikurt07 1 399 10-04-2020, Saat: 11:29
Son Yorum: hasangoktas
  NetGsm SMS Gönderme smyrna231802 11 1.846 18-03-2020, Saat: 17:34
Son Yorum: erdogan
  Comport Haberleşme Nasıl Yapılır? glagher 6 1.593 06-02-2020, Saat: 00:53
Son Yorum: guverdik
  Datasnap büyük dosya gönderme sorunu. seci20 2 843 12-01-2020, Saat: 14:56
Son Yorum: seci20
  Delphi Comport kullanımı crypto 4 1.211 04-12-2019, Saat: 16:17
Son Yorum: QuAdR