Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tasarım Desenleri : Model View Controller
Nihayet...

Model-View-Controller (Veri-Görünüm-Denetmen) mimari bir tasarım desenidir. Kullanıcıya yüklü miktarda verinin sunulduğu karmaşık uygulamalarda veri ile görsel arabirimin birbirinden soyutlanması esasına dayanır. Böylece veriler ve kullanıcı arayüzü birbirini etkilemeden, Controller (denetmen) adı verilen bir ara nesne ile her ikisi de kendi sınırları içinde yönetilebilir. Veri, kendi hesaplamalarıyla haşır neşir iken, görsel arayüz kendi işlevselliğiyle haşır neşir olur. İş mantığı ve katmanlar arasındaki etkileşim ise Controller nesnesi üzerinden yürütülür. 

Bu video'da MVC "Tasarım Deseni"nin en temel, en basit ve en sade halini göreceğiz. Koca koca frameworkler kullanmadan bu işler nasıl yürütülüyor hep birlikte anlamaya çalışacağız.

Burada gösterilen teknik VCL'de uygulanmış olsa da aslında FMX'de de, IntraWEB'de de ve hatta Delphi'nin desteklediği REST, SOAP gibi diğer teknolojilerde de gayet basit bir şekilde kullanılabilir.

YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Teşekkürler @uparlayan bey. Akıcı ve güzel bir anlatım olmuş.
(21-07-2020, Saat: 08:54)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @uparlayan  bey.  Akıcı ve güzel bir anlatım olmuş.

Rica ederim, elimden geldiğince kısa ve öz olmasına ve konudan sapmamaya çalışıyorum. Video'lar konusunda belli bir tarzı tutturdum sanırım çünkü abone sayısı az olmasına rağmen izlenme sayıları kısa dönem için umut verici gibi gözüküyor. 100 aboneyi göreydik iyiydi Smile
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(21-07-2020, Saat: 19:42)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-07-2020, Saat: 08:54)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler @uparlayan  bey.  Akıcı ve güzel bir anlatım olmuş.

Rica ederim, elimden geldiğince kısa ve öz olmasına ve konudan sapmamaya çalışıyorum. Video'lar konusunda belli bir tarzı tutturdum sanırım çünkü abone sayısı az olmasına rağmen izlenme sayıları kısa dönem için umut verici gibi gözüküyor. 100 aboneyi göreydik iyiydi Smile

+1 aboneniz daha oldu hocam Smile
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
+1 ile 61 oldu hocam Shy Deseydiniz baştan olurduk.
(21-07-2020, Saat: 19:42)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

videolara ingilizce altyazı eklense eminim hem izlenme hem de abone sayınız artar
Elinize sağlık. Hem eğleniyoruz hem öğreniyoruz. Finaldeki Lates tam olmuş.Smile
İmam Süleyman Yakub <--> Molla Mustafa Mansur
Evlatlarım!
Cismanımız TÜRK ruhumuz ise İSLAM.
Bu yolda daim olalım her an.
Pek gurur duyulası bir tablo değil, daha işin başındayız ama; Bu son eklediğim video sanırım damara basmak gibi olmuş; izlenme oranları 4 katına fırlamış, ilginç

cr3wygd87horrzd7vrms.png
YouTube Delphi Tips

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tasarım Desenleri : Singleton Design uparlayan 16 12.981 04-12-2020, Saat: 10:38
Son Yorum: narkotik
  Nesne Yönelimli Özel Com(Component Object Model) Oluşturma trpersia 7 4.448 20-11-2020, Saat: 01:36
Son Yorum: FiRewaLL
  Tasarım Desenleri : Fluent Design uparlayan 19 11.712 17-08-2020, Saat: 18:15
Son Yorum: uparlayan
  Tasarım Desenleri : Observer Design Pattern 2 uparlayan 4 2.396 08-08-2020, Saat: 10:43
Son Yorum: Bay_Y
  Tasarım Desenleri : Model View Presenter uparlayan 1 1.580 13-07-2020, Saat: 09:29
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi