Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DevExpress FMX Grid hayırlı olsun
FMX desteği bazı yönlerden sıkıntılı görünüyor. Mevcut projeyi VCL'den Firemonkey'e taşımak büyük külfet.
CrossVCL'in geleceği daha parlak görünüyor. Windows, MacOS ve Linux desteği var. Bir kaç aya iOS ve Android desteği geliyor. Zaten FMX geliştiricisi ile CrossVCL geliştiricisi esasında aynı vatandaş(lar).
Sadece bileşen geliştiricilerin projelerini CrossVCL için uyumlu hale getirmeleri gerekecek.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(09-12-2020, Saat: 10:45)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: FMX desteği bazı yönlerden sıkıntılı görünüyor. Mevcut projeyi VCL'den Firemonkey'e taşımak büyük külfet.
CrossVCL'in geleceği daha parlak görünüyor. Windows, MacOS ve Linux desteği var. Bir kaç aya iOS ve Android desteği geliyor. Zaten FMX geliştiricisi ile CrossVCL geliştiricisi esasında aynı vatandaş(lar).
Sadece bileşen geliştiricilerin projelerini CrossVCL için uyumlu hale getirmeleri gerekecek.

Merhaba,

Bu konuda link var mı inceleyelim.
Link Buradan
(09-12-2020, Saat: 12:28)r3n4m3 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Link Buradan

Bunu görmüştüm, embarcadero'nun böyle bir çözümü var diye düşünmüştüm. 

VCL ile bu yapılabiliyorsa ve stabilse embarcadero neden FMX'i geliştiriyor?
(09-12-2020, Saat: 14:58)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-12-2020, Saat: 12:28)r3n4m3 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Link Buradan

Bunu görmüştüm, embarcadero'nun böyle bir çözümü var diye düşünmüştüm. 

FMX'in geliştiricisi önce FMX'i hazırlayıp Embarcadero'ya sattığı için olabilir. Şimdi de CrossVCL'de sıra.
(09-12-2020, Saat: 18:26)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-12-2020, Saat: 14:58)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu görmüştüm, embarcadero'nun böyle bir çözümü var diye düşünmüştüm. 

FMX'in geliştiricisi önce FMX'i hazırlayıp Embarcadero'ya sattığı için olabilir. Şimdi de CrossVCL'de sıra.

Konuyu David Millington sordum, Davit; Firemonkey ürün müdürünün Marco Cantu olduğunu, onun ayrıntılı açıklayacağını yazdı. Marco'da ayrıntılı olarak açıkladı.

*Zaman ayırıp böyle dönüşler yaptıkları için bu vesileyle tekrar onlara teşekkür ederim.

Genel olarak;
CrossVCL'yi kendi aralarında tartışıp düşündüklerini ifade etti. VCL modelinin diğer platformlara taşıma fikri güzel olsa da, VCL Windows için çok sıkı olduğunu ve gerçek uyumluluğa ulaşmanın zor olduğundan bahsetti. 

Ayrıca; Mobil cihazlara uygun olmayan bir yapıda olduğunu ve alternatif seçenekleri araştırdıklarını, şimdilik FireMonkey'i iyileştirmeye odaklandıklarını yazdı.

*Hepimizin için gerekli bu cevapları sizlerle de paylaşmak istedim.
alternatifleri araştırıyorlarsa fmx den kendileri de çok memnun değil anlaşılan.

Çapraz platform işi öyle bir kişinin altondan kalkabileceği bir iş değil , bu nedenle CrossVCL 'in kısıtlı bir çapraz platform desteği vereceği aşikar. Bu da geliştiricilere çok cazip gelmez diye düşünüyorum.

FMX, bileşenleri kendi çizmek yerine native bileşenleri çevreleyen bir framework olsa daha farklı olabilir.
(11-12-2020, Saat: 23:17)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: alternatifleri araştırıyorlarsa fmx den kendileri de çok memnun değil anlaşılan.

Çapraz platform işi öyle bir kişinin altondan kalkabileceği bir iş değil , bu nedenle CrossVCL 'in kısıtlı bir çapraz platform desteği vereceği aşikar. Bu da geliştiricilere çok cazip gelmez diye düşünüyorum.

FMX, bileşenleri kendi çizmek yerine native bileşenleri çevreleyen bir framework olsa daha farklı olabilir.

Selamlar,

Aslında olayı mobil platform olarak düşünmeyin, pek çok program yazdık, bunların ufak çabalarla Linux ve OSX'e aktarıldığını ve ekosistemin Windows merkezli olmaktan çıktığını düşünürseniz aslında MS'u devirecek bir devrim olduğu söylenebilir.

Ayrıca FMX konusunda söyledikleri diğer konular bence doğru. FMX VCL'e göre çok fazla özelliği olan bir framework.
2 seneye CrossVCL'de Delphi'ye dahil olur. Mevcut VCL bileşenlerin CrossVCL ile uyumsuzluğunu da taraflar el atarsa çözülür.

Asıl olay ARM desteği nasıl sağlanacak? (Apple tarafında ARM sorun olmayacaktır.)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Grid üzerinde kırılım oluşturmak. Bay_Y 11 578 30-12-2020, Saat: 16:28
Son Yorum: Bay_Y
  Devexpress Companentlerini DLL içerisinde Kullanma Turan GÜl 4 272 25-12-2020, Saat: 14:50
Son Yorum: Turan GÜl
  devexpress schedule forumcuali 2 238 10-11-2020, Saat: 21:50
Son Yorum: forumcuali
  Devexpress cxVerticalGrid Value Hakkında software44 3 327 03-11-2020, Saat: 14:07
Son Yorum: software44
  Tree Grid ihitiyacı MuhammedYasir 3 548 16-10-2020, Saat: 00:42
Son Yorum: delphicim

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi