Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird Veritabanı Oluşturulması
Arkadaşlar daha önce otomatik veritabanı oluşturma konu başlığı açmıştım. Ama o projem tamamen boyut değiştirdi şöyle ki ben veritabanını delphide kodla oluşturmak istiyordum. Ancak bu isteğim hem uzun hemde karmaşık olduğu için vazgeçtim. Forumdaki bir arkadaşımızın projesinde benim istediğime göre bir örnek vardı ve bende araştırdım çözümü buldum tabiki buradada siz değerli uzmanlarımızın yardımlarına ihtiyaç duyuyorum. 
Firebird veri tabanı oluşturma araçları ile veritabanını oluşturdum. delphi 10.3 rio da yazmış olduğum projenin giriş kısmında veritabanı oluşturma butonu var ben 1 adet edit ve 1 adet combobox bileşeni kullandım butona tıklandığında  edite veritabanının adının isteğe göre girilmesi comboboxtanda çalışma yılının seçilerek veri tabanının bu bilgileri bünyesine alarak ilgili dizine kopyalanıp bağlantısının yapılmasını istiyorum. 
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Hangi DAC'ı kullandığınızı belirmemişsiniz, o nedenle FireDAC olduğunu varsayıyorum.

Aşağıdaki linki inceleyin lütfen,

http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio...FireDAC%29

ve

https://stackoverflow.com/questions/2131...dac-delphi
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Merhaba.

Oluşturduğunuz veritabanını kopyala yapıştır yaparak istediğinizi elde edebilirsiniz.

Örnek olması açısından ufak bir çalışma ekliyorum.

İyi çalışmalar.

Ek Dosyalar
.zip   VT_Olustur.zip (Dosya Boyutu: 142,58 KB / İndirme Sayısı: 17)
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.
Sayın Halil Çoban kardeşim size teşekkür ediyorum. Sorunumu tavsiyeniz ve örneğiniz üzere çözmüş bulunmaktayım.
(25-07-2020, Saat: 13:50)MEDCEZİR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sayın Halil Çoban kardeşim size teşekkür ediyorum. Sorunumu tavsiyeniz ve örneğiniz üzere çözmüş bulunmaktayım.

Merhaba.

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

İyi çalışmalar.
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  server programinda hani veritabani dogru olur. sadikacar60 4 344 30-01-2024, Saat: 21:06
Son Yorum: sadikacar60
  COZULDU veritabani prg yerine ne kullanabilirim. sadikacar60 8 772 29-01-2024, Saat: 18:41
Son Yorum: sadikacar60
  SQL VeriTabanı Kopyalama Hk. glagher 4 616 10-09-2023, Saat: 14:18
Son Yorum: glagher
  Veritabanı FireDAC, Zeos, UniDAC kıyaslaması nguzeller 0 345 08-07-2023, Saat: 00:28
Son Yorum: nguzeller
  Delphi firebird hızlandirma zfrctk 9 1.395 04-07-2023, Saat: 13:41
Son Yorum: SercanTEK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi