Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ios IPA dosyası Oluşturma Hk.
@sadettinpolat hocam elbette istediğiniz kararı alabilirsiniz fakat hesaba katılmayan bir husus daha var ;
Siz bir cihaz alırken içindeki yazılıma değil cihaza para ödüyorsunuz dolayısı ile :
"Mesele güvenlik meselesi ise ben ve müşterilerim o riski almayı kabul ediyorlar. Risk almak istemeyenler için market seçeneği kullanılabilir."

Cümlesini kurma hakkına sahip olamıyorsunuz. ama elbette kararlar sizlere ait.

"Apple'ın yaptığı tamamen iş güzarlıktır , elindeki gücü kötüye kullanmaktır."

Ben bu gibi yorumlamaları pek mantıklı bulmuyorum. 
Bu gibi yorumlamalar bana sanki biraz din biraz siyasete kaçıyor gibi geliyor. "kapitalizm'e karşı olsun da ne olursa olsun" isteği ile söylenen cümleler kategorisinde benim için  Smile Shy
Kim olursa olsun elindeki gücü kendi yararına kullanmak isteyecektir elbette.
(20-08-2020, Saat: 10:46)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Siz bir cihaz alırken içindeki yazılıma değil cihaza para ödüyorsunuz

Bu kısmı anlamadım. Ödediğim para cihazın bütün bileşenlerini kapsamaktadır. Donanım , yazılım , destek , garanti vs. vs. Yazılıma neden para ödemediğim kısmını anlamadım.

(20-08-2020, Saat: 10:46)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kim olursa olsun elindeki gücü kendi yararına kullanmak isteyecektir elbette.

Hiç kimse elindeki gücü kaybetmek istemez ama iş tekelciliğe ve rekabeti engellemeye doğru gittiğinde yasalar devreye giriyor.

Geçen haftalarda Epic Games Apple'a komisyon ödememek için uygulama içine farklı bir ödeme yöntemi koydu , Apple ' da bunu fark edince uygulamayı marketten kaldırdı. Epic Games dava açtı. % 30 gibi yüksek bir komisyon oranı demek soygunculuktan farklı bir şey değildir bence. Davanın sonucunu merakla bekliyorum.
@sadettinpolat hocam ;
"Ödediğim para cihazın bütün bileşenlerini kapsamaktadır. Donanım , yazılım , destek , garanti vs. vs."
Evet bu dediklerinizi kapsamaktadır. fakat bu saydıklarınızı size satıcı firma sağlamaktadır. Yani aldığınız destek garanti ya da yazılım Google ya da teknik servisleri alakadar etmemektedir.
Google yeni bir sürüm çıkartır piyasaya sürer. Eğer satıcı firma sizin cihazınıza 2 yıllık güncelleme garantisi ve aylık güvenlik güncellemesi sözü verdi ise alır sistemi sizin cihazınıza göre uyarlar ve gönderir. Aksi durumda Google size yeni sürümü çıkarttığı için sunmak zorunda değildir. Aynı durum diğer saydıklarınız için de geçerlidir.
Ayrıca sıfır bir cihazı açtığınız da size sözleşme dayatılır. ve sonucunda kullanıcı sözleşmesini onaylıyorum der geçersiniz. orada ben hak ve mülkiyet size ait değildir ibaresini gördüğümü hatırlıyorum. ( Bire bir aynısı değil elbette ). 
Zaten bir sözleşme onaylıyor iseniz onun size ait olma durumu pek mümkün değildir ve siz kullanıcısınızdır ve kullanıcı iseniz sadece onu kullanan kişisinizdir. adından da anlamak mümkün : kullanıcı
Eğer siz gerçekten yazılıma para vermiş olsaydınız sözleşmeye ne gerek vardı ? Kim sahip olduğu ya da olacağı şeyi bir daha onaylar ki ? Satın aldığınız da kesilen fatura yeterli olurdu o durumda.

Ayrıca sizin olan bir cihazı sattığınız da o sözleşmeyi başkasının onayladığını nasıl beyan edebileceksiniz ?

Bunun bariz bir örneği imar barışıdır ;
Yaşadığınız yer size ait değildir. devletindir ve istediği zaman elinizden alma hakkına sahiptir. buna karşı gelemezsiniz. "Burası benim alamazsınız" dediğiniz anda oluşturulacak bir kaç yasa düzenlemesi ile ya da devletin savaş ve ağır koşullar altında kalması sonucu elinizden alması mümkündür.
30 yıldır ev vergisi ödediğimiz yeri devlet bir kaç düzenleme ile arsa yaptı ve ev olarak görünmesi için para talep etti. Buna kim ne diyebildi ? Kimse...
Peki nereye gitti ödenen vergiler...

"Geçen haftalarda Epic Games Apple'a komisyon ödememek için uygulama içine farklı bir ödeme yöntemi koydu , Apple ' da bunu fark edince uygulamayı marketten kaldırdı. Epic Games dava açtı. % 30 gibi yüksek bir komisyon oranı demek soygunculuktan farklı bir şey değildir bence. Davanın sonucunu merakla bekliyorum."

Evet bende takip ediyorum. ve sonucun Apple tarafına çıkacağı kesindir şahsımca. Google ya da Apple'ın kestiği %30'a lafım yokta sonradan devlete ödediğim %18'lik vergiye lafım var.
O adamlar dünyaya açılan bir kapı var etmiş ve biz onlara o kapıdan geçerken ücret alma diyoruz! sizin gibi bende " İstemiyorlarsa kullanmasınlar ! " diyebilirim.
1 TL'den 30  kuruş kesiyor bu gayet makul fakat değerler büyüdükçe sesler yükselmeye başladı.
Bence epic games burada soygunculuk ve işgüzarlık yapmaya başlamış durumda.

Bu böyle uzar gider hocam. ve sonucunda varacağımız nokta yine başlangıç olacaktır.
(20-08-2020, Saat: 10:37)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-08-2020, Saat: 10:25)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Bu yazım size yardımcı olmayacaktır fakat şunu dile getirmek gerekir ki ;

Bir şirkete uygulama yazıp markete atmadan bunu 120-130 çalışana kullandırtmak istemeniz ve bunun için diretmeniz pek mantıklı bir hareket değil gibi. kadro çekirdek bir kadro olsa bir ihtimal düşünülebilir fakat küçümsenemeyecek bir sayı.
Bu hem şirket için hemde sizin için büyük bir dezavantaj!
Dışarıdan uygulama yükleme işlemlerinin kısıtlanmasının tamamen güvenlik odaklı olduğunu ve Apple Google gibi şirketlerin bunun için ne kadar paralar harcadığını her ay güvenlik yamaları yayınladığını ve sürekli olarakta bu konular üzerinde geliştirmeler yaptıklarını hesaba katarsak sorduğunuz soru bir o kadar küçük basit ve mantıksız hale geliyor.

Şahsi düşüncem olarak söylemek isterim ki ;
Uygulamayı yazdığınız şirkette çalışan olsam dışarıdan hiçbir şekilde cihazıma uygulama yüklemeyi kabul etmezdim ki olması gereken de bu.
Ben "Neden cihazımın sunduğu uygulama marketinden değil de başka kaynaktan uygulama yükleyeyim ?" diyerek hakkımı da savunabilirdim.
Ayrıca bunu şirket nasıl kabul etmiş durumda onu anlayamıyorum. Yanlış anlaşılmasın kırmakta istemem fakat 120-130 kişinin tamamı sizi tanıyor bile olsa bu güven ve güvenlik konusunda yardımcı olmayacaktır.
Uygulamayı bu şekilde dağıtma fikri bence legal değil ki legal olsa yüklemeye izin verirlerdi. her ne kadar müşteri = para mantığında şirketler olsalar da bu kadar acımasız bakmamak gerek.

Ayrıca Apple'ın bu konudaki tutumu Google tarafından da benimsenmiş olsa gerek ki android 11 ve üzeri sürümler de aynı tutumu sergileyeceklerine dair bir çok haber okudum.
Yazdığınız uygulama ne kadar önemli ya da işlevsel olursa olsun bu şirketlerin çabasına denk gelemeyecektir.

Kırdı üzgü ve sinirlendirdi isem affola fakat sorulan soruyu farklı konuda ve geniş perspektifte kısaca anlatmak yorumlamak istedim.

Ben bu yoruma pek katılmıyorum açıkcası.
Cihazın parasını ve uygulama geliştirmek için gerekli olan sertifika ücretlerini ödemişim. Geliştirdiğim uygulamayı illa marketten dağıtacaksın demek bana saçma geliyor.
Duruma göre ister marketten dağıtırım istersem de market harici bir yapıdan dağıtırım. Bunu engellemesini hoş karşılamıyorum. Mesele güvenlik meselesi ise ben ve müşterilerim o riski almayı kabul ediyorlar. Risk almak istemeyenler için market seçeneği kullanılabilir. Apple'ın yaptığı tamamen iş güzarlıktır , elindeki gücü kötüye kullanmaktır.

Siz iyi niyetli biri olduğunuzdan düşüncelerinizde bu yönde.

Yakın zamanda Halkbank uygulamasının benzerini yapıp google play'da yayınladılar ve çok fazla kişi mağdur oldu, aynı işi App store'da yapamadılar.
Bütün işlerimizi telefon uygulamalarından yaptığımızı düşünürsek bence firmaların yaptıkları çok doğru.
@Mr.Developer , Kavramları karıştırmamak lazım. Bir tane iphone aldığımda içindeki ios işletim sistemi benimdir demiyorum elbette. Benim dediğim cihaza ödediğim ücretin içinde bu ios işletim sistemini geliştirmenin maliyetinin de olduğu. Firma, benim ürünümü aldığında benim işletim sistemimi tersine mühendislik yöntemleriyle inceleme işlemine tabi tutamazsın diyebilir , farklı şartlar da öne sürebilir. Bütün riskleri peşinen kabul ederek satın aldığım bu cihaza yine yasal olarak geliştirilmiş bir uygulamayı marketten bağımsız olarak yükleyebilmek kullanıcı olarak benim en doğal hakkım diye düşünüyorum. Apple 2 trilyon dolar değerini geçerek tarihi bir rekor kırdı. Gelirlerinin büyük kısmını donanımdan değil verdiği hizmet servislerinden kazanmaya başlamış. Abartı bir komisyon aldığını buradan anlayabiliriz. Herkesin bu konudaki görüşü farklı olabilir. Davanın sonucunu beklemek en mantıklı iş olacak.

@pro_imaj , Markete Halkbank uygulamasına benzer bir uygulamanın yüklenmesine izin vermesi Google 'ın bir eksikliği. Benim kendi uygulamamı market haricinde başka cihazlara yüklememle alakalı olmadığını düşünüyorum. Riskleri kabul edip istediğim uygulamayı market harici bir kaynaktan telefonuma yükleyebilmeliyim diye düşünüyorum.
@sadettinpolat o zaman müşteri daima haklıdır diyerek noktalayalım hocam. Smile Angel

Bu güzel sohbet için teşekkür ederim. bilmeden yanlış bir şey dedi isem mazur görün.
(18-08-2020, Saat: 12:51)seydigozegir@gmail.com Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba Arkadaşlar,

Uygulamamı Ios Cihazda Çalıştırdım. 
Projenin olduğu kısıma baktığımda ipa dosyası bulamıyorum. Ipa dosyası oluşması için ne yapmalıyım. 

2. bir konu ise şirket için de uygulamayı basit ve hızlı bir şekilde nasıl paylaşım yaparım. Markete atmak istemiyorum.
(Android paylaşımı için apk yi whatsapp üzerinden atıyorum. karşı taraf kurulum yapıyor.) daha doğru yolu var mı?
(100 Android Cihaz - 20-30 Iphone Mevcut)

Saygılarımla...

İyi Çalışmalar

Merhaba ipa için build configuration kısmını release moda çekip taget confugurationda  application store seçili olması lazım. apple uygulama provizyonunu düzgün alıyosa ipa dosyasını alırısn. mac da Kullanıcılar/User/PAServer/stractch-dir/profil ismi/   bu dizinde bulabilirsin.
  Android için apk çıkartıp dağıtabilrisn fakat ios için başka yolu yok ya appstore yada her cihazı kaydedip cihaz ustunde derlemen lazım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star FMX Projelerinizde Ses Dosyası Oynatma Abdullah ILGAZ 15 9.620 22-03-2024, Saat: 22:25
Son Yorum: xorpas
  Cihaza ipa dosyası yükleme emrahozten 13 2.000 27-10-2023, Saat: 17:13
Son Yorum: emrahozten
  Android 32-Bit Library Eklenen Jar Dosyası yilmazalp 4 625 10-09-2023, Saat: 01:01
Son Yorum: yilmazalp
  Kullanıcı adı oluşturma Altıner 2 710 09-01-2023, Saat: 00:45
Son Yorum: Altıner
  Json Array Oluşturma MirDurmaz 2 1.029 19-09-2022, Saat: 17:09
Son Yorum: MirDurmaz

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi