Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird 3 kurulum ve çalışma sorunu
S.a. arkadaşlar geçen sene formattan sonra firebird 3.0 a geçiş yapayım demiştim ve bir türlü sağlıklı çalıştıramamıştım. Haftasonu format attım Delphi yi kurdum ve yeniden Firebird 3.0 'a geçeyim diye niyetlendim. Lakin yine aynı sonuçla karşılaştım. firebird.msg problemi enteresan bir şekilde firebird 3.0 çalışmıyor. Register dan müdahale ettim system klasörlerindeki gds32.dll le ilgili işlem yaptım. interbase i kontrol edip varsa kaldırdım yada temizledim. Olmadı döndüm Firebird 2.5 kurdum ve hiç bir sorun yok. Firebird 3.0 la çalışan arkadaş varmı acaba veya bu tarz problem yaşayan oldumu.
İyi çalışmalar.
gds32.dll ile ilgili ne işlem yaptınız. firebird klasöründeki fbclient.dll dosyasını gds32.dll adında syswow64 dizinine atın.
(30-11-2020, Saat: 22:14)bibilen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: gds32.dll ile ilgili ne işlem yaptınız. firebird klasöründeki fbclient.dll dosyasını gds32.dll adında syswow64 dizinine atın.

fbclient.dll dosyasının ismini değiştirerek syswow64 emi atacağım. Hocam kendi makinamda bu şekilde hallettim diyelim. Müşteri makinasına Firebird' un kendi setup dosyasından kurulum yapacak olursak sonra yine bu işlemi müşteri makinasında yapmak gerekecek. (setup hazırlanabilir o ayrı, ama bazen bayiler yada müşteri kendisi firebird'ü kurabiliyor.) Sıkıntılıymış bu durum
sen firebird bağlantısı için hangi componenti kullanıyorsun.
o connection componentinde anladığım kadarıyla öndeğer gds32.dll, istersen o bilgiyi de fbclient.dll olarak özelliklerinden değiştirebilirsin.
bir sıkıntı yok aslında.
sıkıntının kaynağında firebirdün babası olan interbase zamanında gds32.dll demiş dosyasının, adına ama bu adı kullanan başka birileri daha var unuttum adını şimdi.
uzun bir süre bunu desteklemek adına firebird bunu bu gds32.dll ismini kullanmaya çalışıyor ama aslında dll adını fbclient.dll olarak değiştirdi. ikisi de aynı dosya.
ama bunlar gömülü bilgiler değil.
connection ya da database neyse, bu nesnenin özelliğinde yazıyor, sen bunu fbclient.dll yap. gds32.dll dosyasını ve adını hiç kullanma orijinal firebirdün fbclient.dll dosyası zaten olduğu yerde olduğu gibi bırak. bir şey yapmana gerek yok.
ama clientler için gds32.dll veya fbclient.dll uygulama exesinin yanında olması lazım terminallerde.
kurar ike bir seçenekvardı register gds32 gibi bir şey onu seçip deneyebilir misiniz default seçili gelmiyor.

“Do. Or do not. There is no try.”
(01-12-2020, Saat: 01:35)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kurar ike bir seçenekvardı register gds32 gibi bir şey onu seçip deneyebilir misiniz default seçili gelmiyor.

Onu da denedim hocam maalesef, 2.5 den devam edeceğim şu an malum yıl sonu. Daha sakin bir zamanda detaylı bakarım artık İnşaAllah. Teşekkür ederin ilgi ve alakanıza.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Firebird Ağ Yavaşlığı Nedenleri baloglurecep 15 3.730 16-01-2021, Saat: 15:38
Son Yorum: COMMANDX
  Firebird BLOB SUB_TYPE TEXT Sorunu MuhammedYasir 3 494 20-10-2020, Saat: 21:55
Son Yorum: bibilen
  Firebird 2.5 ile 3.0 ı aynı anda çalıştırma MuhammedYasir 5 1.205 07-09-2020, Saat: 14:19
Son Yorum: akuyumcu63
  Firebird Database Oluşturma SercanTEK 10 4.032 23-08-2020, Saat: 18:10
  Çalışma Anında Database Oluşturma akuyumcu63 2 744 23-08-2020, Saat: 18:09

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi